Przez 40 lat był więziony w małej, drewnianej szopie. Miała zaledwie 3 metry kwadratowe…

Brytyjska agencja utworzona do tropienia przestępstw związanych z wykorzystywaniem ludzi i współczesnego niewolnictwa poinformowała, że uwolniła mężczyznę, który przez 40 lat był więziony i wykorzystywany do pracy.

W środę podczas akcji w zabudowaniach na północ od Carlisle w Kumbrii służby odkryły 58-latka więzionego w drewnianej szopie, w zamknięciu od 40 lat zmuszanego do pracy…

Szopa miała skrajnie spartańskie warunki. Zaledwie 3 metry kwadratowe, bez ogrzewania. Wewnątrz znajdowały się jedynie krzesło i brudna pościel.

O tym szokującym odkryciu piszą wszystkie brytyjskie media.

Uratowany został objęty specjalistyczną opieką medyczną.

– Kiedy go znaleźliśmy, był jak królik w świetle reflektorów – bardzo zdezorientowany. Jedyne co miał to ubranie w jakim go zastaliśmy i brudną kołdrę na podłodze. W szopie nie było ogrzewania i było bardzo zimno. W takich warunkach nie powinien żyć żaden człowiek – powiedział Martin Plimmer z GLAA.

Plimmer dodał, że na razie nie wiadomo nic o okolicznościach w jakich mężczyzna trafił w niewolę, ani czy próbował z niej uciec.

– Wiadomo że przeżył traumę i upłynie dużo czasu zanim odzyska zaufanie do innych. W mojej długiej karierze nigdy nie spotkałem nikogo, kto był przetrzymywany jako niewolnik przez 40 lat. Sądzę, że to może być najdłuższy okres niewoli, z jakim mieliśmy do czynienia – przyznał Martin Plimmer.

W tej sprawie zatrzymano 79-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o przetrzymywanie 58-latka.

Mamy do czynienia z coraz większą liczbą przypadków tak zwanego współczesnego niewolnictwa

Gdzie szukać pomocy?

Osoby, które chciałyby uzyskać informacje na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi albo mają obawy, że same, bądź ich bliscy czy znajomi mogli stać się ofiarami tego przestępstwa mogą szukać pomocy:

Krajowym Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnym dla Ofiar Handlu Ludźmi (w całości finansowanym z budżetu państwa, ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji) pod numerem 22 628 01 20 lub adresem mailowym info@kcik.pl.
Fundacją przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada: 22 628 99 99
Przestępstwa można także zgłaszać na Policji pod dedykowanym numerem 664 974 934 lub mailowo na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl
Osoby, które chciałyby zasięgnąć porady na temat rzetelności oferty pracy mogą skorzystać z Punktu Weryfikacji Ofert Pracy prowadzonego przez polską Armię Zbawienia: telefon 574 482 744, e-mail: weryfikacja.pracy@armia-zbawienia.pl

Stale rośnie lista zaginionych osób, które trafiają w ręce zorganizowanych grup handlujących ludźmi w różnych celach. To przerażające!