Psychologowie twierdzą, że ludzie pobierają się z bezsensownych powodów, nieświadomi głównego zadania – zbudowania rodziny

Znany psychoterapeuta Michał Litwak ujawnia tajemnicę znalezienia partnera, odpowiada na pytanie dlaczego nie można się dostosować i jak niebezpieczny jest człowiek, który nie może żyć bez ciebie.

Niestety statystyki dotyczące małżeństw są katastrofalne: liczba rozwodów jest prawie równa liczbie zawieranych nowych małżeństw.

Psychologowie są przekonani, że wiele osób bierze ślub z różnych bezsensownych powodów, zupełnie nieświadomych głównego
zadania – zbudowania rodziny. Stąd wszystkie problemy, dramaty, zdrady, rozwody. Tylko nieliczni rozumieją, że relacje w związku są trudne i trzeba nad nimi ciężko pracować każdego dnia, ale warto…

Znany psycholog, psychoterapeuta z 40-letnim doświadczeniem, doktor i autor 30 książek z psychologii praktycznej, Michał Litwak, dzieli się sekretami szczęśliwego życia rodzinnego, gdzie szukać partnera i kogo unikać.

W jednym z wywiadów powiedziałeś, że nie ma szczęśliwych rodzin …

Są, ale mało. Przez wiele lat badałem rodziny. Na 11 tysięcy rodzin 3 były szczęśliwe. Ale co najważniejsze, tylko szczęśliwe rodziny są normalne. Reszta to patologia, wspólne zamieszkiwanie dwojga nieszczęśliwych ludzi.

Dlaczego jest tyle rozwodów? Czy ludzie mylą się przy wyborze partnera?

Jest tak, ponieważ ludzie są słabo wyedukowani. Nie uczono ich myślenia, nie uczono wyboru męża lub żony. Przeprowadziliśmy ankietę – które z wyznań jest cenniejsze. Zaproponowano następujące opcje: „Nie mogę bez ciebie żyć”, „Nigdy cię nie
skrzywdzę”, „Przejdźmy razem przez życie”. 75% kobiet wybrało stwierdzenie „Nie mogę bez ciebie żyć”. Czy nie wiedzą, że to stwierdzenie jest typowe dla mężczyzny-dziecka lub alkoholika? Ale prawdziwa deklaracja miłości „Przejdźmy razem przez życie” żadnej kobiecie się nie spodobała.

Czym jest ogólnie miłość?

Jest to aktywne zainteresowanie życiem i rozwojem w miłości. Tutaj wszyscy mówią: tu nie ma nic o miłości. I mamy małżeństwa oparte na: „Nie mogę żyć bez ciebie”.

A co się dzieje z miłością z czasem?

Z czasem miłość staje się coraz silniejsza … Ale jeśli początkowo nie istniała, dzieje się coraz gorzej.

Jaka jest różnica w postrzeganiu małżeństwa między mężczyznami i kobietami?

Mężczyzna i kobieta widzą małżeństwo tak samo. Tylko gdzie ci mężczyźni i te kobiety? Noszą spodnie i spódnice, ale z byciem mężczyzną czy kobietą wiele wspólnego nie mają. Najpierw musisz zostać mężczyzną lub kobietą, a dopiero potem brać się za zakładanie rodziny.

Tylko zdrowy fizycznie, duchowo rozwinięty i finansowo niezależny mężczyzna ma prawo zakładać rodzinę.

Jeśli związek zaczyna się od łóżka, jaka jest jego przyszłość?

Najpierw musi być właściwa perspektywa. Miłość – nie jest wtedy kiedy ludzie patrzą na siebie, ale kiedy patrzą w tym samym kierunku.

Kanadyjscy naukowcy zidentykowali cztery czynniki, które sprawiają, że związek jest silny. Pierwszy to ogólne podobne wartości.

Drugi to upodobania gastronomiczne. I dopiero na trzecim miejscu jest seks. Czwarta to chęć wzajemnego dotykania, przytulania, bliskości.

A kiedy rodzina jest tworzona przez seks, nie ma w tym nic dobrego.

Mężczyźni często porównują się do innych mężczyzn i mówią, że zdrada jest normalna…

Dobra wiadomość jest taka, że ludzie dokonali złego wyboru wzorca. Jeśli popełniłeś błąd i ożeniłeś się nie będąc gotowym, będziesz myślał, że to normalne.

Jakie kobiety nie są zdradzane?

Fizycznie zdrowe, duchowo rozwinięte i finansowo niezależne. Kobiety mają trzy zaburzenia seksualne: pedolię, bestialstwo,
masochizm. Po pierwsze, biorą człowieka nie mężczyznę, by go wychować. Po drugie, żyją z alkoholikami. A co to jest alkoholik? To zwierzę. I po trzecie, cierpią z powodu masochizmu: kochają się, gdy są zastraszane.

Jeśli kobieta jest zdrowa fizycznie, niezależna finansowo, ale już starsza? Czy ona ma mniejsze perspektywy?

Ma więcej perspektyw! To kobieta w rozkwicie. Dojrzała do bycia żoną, partnerką, matką, kochanką. Nie potrzebuje przystawki, potrzebuje steku. 45-50-letnia kobieta kocha się nieporównywalnie lepiej niż 10-20 lat wcześniej.

Jak sprawdzić czy to jest ten/ta?

Poprzez komunikację, gest, sposób ubierania się. Sokrates powiedział: „Powiedz mi coś, chcę cię zobaczyć”. Po kilku frazach możesz określić, kto stoi przed tobą i czy zgadza się z twoją perspektywą.

Czy partnerzy muszą mieć podobne potrzeby?

Oczywiście jeśli mężczyzna potrzebuje seksu przez 50 minut 3 razy dziennie, a kobieta 3 minuty 1 raz w miesiącu – nie dograją się.

Jeśli są poważne różnice, czy kobieta może dostosować się do męża lub oczekiwać tego od niego?

Nie, musimy brać produkty gotowe, a nie półprodukty. Dorośli powinni zawierać małżeństwa. Możesz zmieniać tylko jedną osobę – siebie.

Pomyliłaś się – wychodzisz z tego. Szukasz innego.

Gdzie najlepiesz szukać?

Tylko w pracy. Kiedy patrzysz na osobę w pracy, widzisz, jaka jest. Wiesz jak się współpracuje, jak radzi sobie w trudnych sytuacjach. A wieczorne randki lub kluby nocne – spotkania kłamców.

Czy ostatnio zmieniły się potrzeby kobiet?

Nie zmieniły się przez ostatnie sto tysięcy lat.

A co z faktem, że dziewczyny chcą teraz wyjść za mąż tylko za mężczyzn o wysokim statusie?

To dobrze. Ale same też muszą osiągnąć odpowiedni status. Niestety, większość kobiet wykazuje psychologię utajonej prostytucji: znalezienie bogatego mężczyzny do zapewnienia sobie bytu. I w tym celu oddają się w zamian za małżeństwo i życie na poziomie. Rzeczy powinno się nazywać po imieniu: to prostytucja. Jednak wielu mężczyzn postępuje podobnie, szukają bogatych kobiet, które nie chcą się rozwijać.

Ale istnieje teoria, że kobieta powinna tylko inspirować mężczyznę, tworzyć dla niego komfortowe warunki, pozostając w jego cieniu…

Mylisz mężczyznę ze spodniami. Mężczyzna nie musi być natchniony. Inspiruje go jego praca i jej wynik. Nie można żyć dla kogoś.

Co z dziećmi?

Dzieci są czymś efemerycznym. Dzieci często są młodsze o 18-20 lat i traktowane zbyt przyjacielsko tak, że relacje zostają zaburzone.

Mężczyzna i kobieta są sobie najbliżsi, a dzieci są czymś tymczasowym. Produkt uboczny ich miłości.

W wyniku rozwodu kobiety pozostają z tym „produktem miłości”, a mężczyźni nie chcą poślubić kobiety z dzieckiem…

Dla mężczyzny (a nie spodni) dziecko z pierwszego małżeństwa nie stanowi problemu.

Dlaczego?

Ponieważ jest mądry, dojrzały i gotowy zrobić wszystko, aby dziecko mogło być kochane. Ale kiedy kobieta myśli, że dziecko jest dla niej najważniejsze w życiu, nigdy nie będzie szczęśliwa w małżeństwie.

Uważa się, że instytucja małżeństwa wymiera, że przyszłością są alternatywne formy wspólnego życia. Co sądzisz o związkach partnerskich?

Związki partnerskie nie są takie złe. Czasami ludzie żyją latami w takim związku, a kiedy zdecydują się go zalegalizować wszystko się psuje.

Jaki jest powód takiej zmiany?

Faktem jest, że człowiek chce być wolny. Zniewala go formalne małżeństwo. Papierek nic nie zmienia dla rozsądnej osoby.
A dla głupiej zmienia.

Źródło i fotografie: timeallnews, freepik