W badaniu osoby starsze poproszono o porady dla młodych na temat życia. Odpowiedzi mogą zaskoczyć

W trakcie badania przeprowadzonego wśród osób po 60 roku życia zapytano: „Jakich porad udzielilibyście współczesnej młodzieży?”, większość uczestników miała podobne przesłanie.

Oto 20 punktów, które osoby po 60 widzą ze swojej perspektywy wiekowej inaczej, niż wtedy gdy byli młodzi.

1. Mówi się: „dobra praca to ta, którą cieszysz się każdego dnia.” To jest NAJBARDZIEJ FAŁSZYWY MIT jaki można wmówić młodym. Prawda natomiast jest taka, że dobra praca to taka praca, którą możesz znieść przez większość dni pracy, i która pokrywa wszystkie wydatki. Prawie nikt nie ma pracy, którą przez większość czasu sprawia mu przyjemność.

2. Lata mijają w mgnieniu oka. Nie wchodź w małżeństwo młodo. Żyj pełnią życia. PODRÓŻUJ. Działaj. Nieważne czy masz pieniądze czy nie. Pakuj się i jedź tam, gdzie Cię stać. Dopóki nie masz dzieci, nie wydawaj pieniędzy na rzeczy. Na różne rzeczy. Spójrz na świat. Dotknij palcem gdzieś na mapie. I do dzieła!

3. Nie bierz wszystkiego zbyt poważnie. Nawet jeśli niektóre chwile życia wydają się ponure i beznadziejne, spróbuj przetrwać wiedząc, że to minie.

4. Przyjaciel to ktoś, kto przychodzi na ratunek, nawet jeśli dzwonisz do niego w środku nocy. Reszta to tylko znajomi.

5. Najważniejszą osobą w Twoim życiu jest osoba, która zgadza się dzielić z Tobą swoim życiem.

6. Nie zauważysz, jak dorosną twoje dzieci, więc spędzaj z nimi jak najwięcej czasu.

7. Nikt jeszcze nie umarł żałując, że w swoim życiu za mało pracował. Nie stawiaj pracy ponad rodzinę, przyjaciół i siebie!

8. Życie, którym żyjesz, może być długie, a może być krótkie – nikt nie wie. Ale tak czy owak, o zdrowie trzeba dbać w już młodym wieku.

9. Jeśli jesteś zmęczony swoim życiem, zatrzymaj się, nie myśl o tym co było, ani co będzie, zobacz tylko „teraz”. Weź głęboki wdech, zrelaksuj się. I zrozum, że wszystko jest względne.

10. Jedz i ćwicz jakbyś był cukrzykiem z chorobą serca, a nigdy nim nie zostaniesz.

11. Mamy tylko jedno życie. Żyj tak by nie obudzić się mając 60 lat uświadamiając sobie, że nie osiągnąłeś czegoś, o czym marzyłeś przez całe życie.

12. Może to nie jest tak mądra rada jak niektóre inne, ale mimo warta polecenia: regularnie myj zęby, problemy z zębami są do bani.

13. Nie stosuj się do wszystkich rad innych jak do biblijnych przykazań. Możesz zasięgnąć porady u kogoś, kogo szanujesz, a następnie ponownie ocenić swoją sytuację i podjąć WŁASNĄ decyzję.

14. Rzeczy są po prostu rzeczami. Nie trzymaj się przedmiotów materialnych, trzymaj się czasu i wydarzeń.

15. Urazy, których doświadczyłeś, przypomną Ci o sobie na starość. Nawet jeśli myślisz, że całkowicie je wyleczyłeś.

16. Doceniaj każdą chwilę i każdy drobiazg. Kiedy jesteś młody zawsze pragniesz wszystkiego szybko i jednocześnie. Ale dlaczego nie docenić każdej chwili przyjemności z osobna, nawet tej drobnej? Nie jesteśmy na tej planecie wiecznie, a największą przyjemnością, na jaką możemy sobie pozwolić, to cieszyć się każdą chwilą. Zamiast pisać wiadomość, podnieś telefon i porozmawiaj z osobą. Odwiedzić mamę absolutnie bez powodu.

17. Zapłać wszystkie rachunki i trzymaj się z dala od długów.

18. Zazdrość niszczy związek. Zaufaj drugiej osobie. Jeśli nie jej, to komu można ufać?

19. Jeśli masz niespełnione marzenie, powinieneś chociaż spróbować zbliżyć się do jego spełnienia. Z wiekiem staje się jeszcze bardziej niespełnione.

20. Kiedy spotykasz kogoś po raz pierwszy, zrozum, że NIC NIE WIESZ o tej osobie. Widzisz jej narodowość, płeć, wiek, ubrania. Zapomnij o tym wszystkim. Nic nie wiesz. Te stereotypy, które wpadają Ci do głowy, bo nasz mózg lubi kategoryzować rzeczy, ograniczają Twoje życie.