Automatyczna skrzynia biegów oferuje wiele korzyści, takich jak wygoda i łatwość obsługi, ale ma także rzesze swoich przeciwników. Wielu użytkowników samochodów pomimo oczywistych zalet nie wybieraj jednak automatów z uwagi na liczne wady tego rozwiązania.
1. Koszty
Automatyczna skrzynia biegów generuje wyższe koszty zakupu i eksploatacji.
Zakup: Samochody z automatycznymi skrzyniami biegów są droższe niż wersje z ręcznymi skrzyniami biegów.
Eksploatacja: Naprawa i serwisowanie automatycznej skrzyni biegów jest znacząco droższe. Układ automatycznej skrzyni biegów jest bardziej złożony, a zatem jego naprawa jest bardziej skomplikowana. Części zamienne są trudniej dostępne, co generuje wysokie ceny napraw.
Ponadto wymianę oleju w automatycznej skrzyni biegów należy przeprowadzać co 25 do 50 000 kilometrów. Należy pamiętać, że do wymiany oleju można dodać inne czynności, a mianowicie wymianę filtra, uzupełnienie płynu przekładniowego do automatycznych skrzyń biegów (średnio co 50 000 km) lub przeprogramowanie skrzyni biegów.
Wreszcie w przypadku poważnego problemu z automatyczną skrzynią biegów może zaistnieć konieczność jej wymiany, co może kosztować nawet 15 000 zł.
Zużycie paliwa: Samochody wyposażone w automatyczne skrzynie biegów zużywają więcej paliwa niż ich odpowiedniki wyposażone w manualne skrzynie biegów. Dlatego też nierzadko zdarza się, że w samochodach z automatyczną skrzynią biegów zużycie paliwa wynosi o około 10–15% więcej.
2. Warunki jazdy i bezpieczeństwo
Mniejsza kontrola w niebezpiecznych sytuacjach: Kierowcy manualnych skrzyni biegów często cenią sobie możliwość wyboru odpowiedniego biegu w różnych sytuacjach związanych z jazdą. W przypadku automatycznej skrzyni biegów ta możliwość jest ograniczona.
Monotonia jazdy: wielu użytkowników uważa, że jazda z automatyczną skrzynia biegów jest zbyt monotonna.
Waga i utrata mocy: automatyczne skrzynie biegów są zwykle cięższe niż ich ręczne odpowiedniki, co może wpływać na przyspieszanie pojazdu.
Przyzwyczajenie: Dla osób, które posiadają auto z ręczną skrzynią biegów i są do niej przyzwyczajone, przejście na automat wydaje się profanacją.
Ostateczny wybór pomiędzy ręczną skrzynią biegów zależy od poszczególnych elementów, stylu jazdy tego, na co system zasilania (komfort jazdy, kontrola nad pojazdem, koszty, itp.).