Skąd wziął się koronawirus? Badania naukowców niektórych mogą zaskoczyć

Koronawirus Sars-Cov-2 odkąd tylko się pojawił wyzwolił dziesiątki spekulacji i teorii spiskowych.

Najbardziej spektakularne i masowo rozpowszechnione to te, które wieszczą celowe stworzenie i rozpowszechnienie wirusa w celu depopulacji lub korzyści koncernów farmaceutycznych.

Mniej radykalni wierzą w sztuczne pochodzenie wirusa, ale przypadkowe rozpowszechnienie, jakoby miał się wydostać z laboratorium, w którym nad nim pracowano.

Tymczasem grupa immunologów i mikrobiologów po przeanalizowaniu danych i przeprowadzeniu badań opublikowała artykuł w czasopiśmie Nature, w którym podzieliła się wnioskami.

Według naukowców koronawirus Sars-Cov-2 nie został sztucznie stworzony w laboratorium, tylko ewoluował naturalnie. Badacze nie znaleźli dowodów na potwierdzenie innego źródła pochodzenia nowego wirusa niz naturalne.

Naukowcy zbadali cechy genomu nowego koronawirusa i doszli do wniosku, że naturalnie zmutował, aby móc wpływać na komórki ludzkie. Naukowcy twierdzą, że struktura molekularna wirusa świadczy o jego naturalnym pochodzeniu.

Badacze nie byli w stanie określić z jakiego wirusa powstał, z dużą dozą prawdopodobieństwa domniemują, że nowy koronawirus mutował z koronawirusa nietoperzy, ale zanim to nastąpiło, istniało jakieś ogniwo pośrednie, którego również dotąd niezidentyfikowano. Podobną ścieżkę ewolucji przeszły koronawirusy Sars i Mers.

Autorzy w podsumowaniu piszą:

„Pomocne byłoby również uzyskanie większej liczby danych genetycznych i funkcjonalnych dotyczących SARS-CoV-2, w tym badań na zwierzętach. Identyfikacja potencjalnego pośredniego gospodarza SARS-CoV-2, a także sekwencjonowanie wirusa od bardzo wczesnych przypadków, również byłoby bardzo pouczające.

Niezależnie od poznania dokładnych mechanizmów, jakie wzięły udział w jego powstaniu, SARS-CoV-2 powstał poprzez dobór naturalny.”

Źródło: nature.com