W oczekiwaniu na cud: 10 pięknych opowieści filmowych z nastrojem świąteczno-noworocznym

Grudzień do święta, przerwa od szkoły i pracy, pośpiech, zmęczenie, wytchnienie i cuda.

Nic tak nie odpręża i nie sprawia przyjemności niż wspólne oglądanie pięknych filmów. Wprowadź się w świąteczny nastrój wracając do pełnych magii baśni i filmów z Twojego dzieciństwa.

Chcemy dziś Wam przypomnieć nieco mniej znane niż „Kevin sam w domu” czy „Opowieść wigilijna” filmy w świątecznym klimacie.

Nie każdy przecież lubi infantylne, współczesne komedie.

1. Christmas Story / Joulutarina, 2007

„Świąteczna historia” fińskiego reżysera imponuje tkliwością i wrażliwością. W tej bajce chodzi nie tyle o tajemniczego ducha Bożego Narodzenia, co o proste uczucia – miłość, życzliwość, poświęcenie i wiarę. Historia opowiada o sierocie, Mikołaju, który co roku zmienia swoją rodzinę przed świętami Bożego Narodzenia. Wszystko to dlatego, że wioska, w której się urodził, jest biedna, ale ludzie są bardzo życzliwi i za obopólną zgodą postanawiają wspólnie wychowywać osieroconego chłopca, jeden po drugim. Mikołaj co roku robi prezenty dla dzieci i wkłada je pod drzwi w noc Bożego Narodzenia, podczas gdy wszyscy śpią. Sześć lat później, kiedy nadchodzą trudne i głodne czasy we wsi, nikt nie jest w stanie nakarmić chłopca i przypadkiem zabiera go na ucznia samotny cieśla, Isakki.

2. The Princess Bride (Narzeczona dla księcia), 1987

Ten film zabierze Cię w krainę baśni z prawdziwymi księżniczkami i bohaterami, którzy dokonują niewyobrażalnych wyczynów, otworzy drzwi do fantastycznego świata zamków, wspaniałych lasów i niekończących się oceanów. Został nakręcony w 1987 roku na podstawie powieści Williama Goldmana o tym samym tytule. To bardzo oryginalny, klimatyczny i po prostu dobrze wykonany film.

3. The Tale of Princess Kaguya (Księżniczka Kaguya), 2013

Historia filmu animowanego oparta jest na japońskiej opowieści ludowej „Tale of Old Taker”. Stary człowiek, który zarabia na życie handlując bambusem, znajduje pewnego dnia dziewczynę w bambusie wielkości palca, która okazuje się być księżniczką o imieniu Kaguya. Niezwykła kreskówka, głęboka, tajemnicza, a jednocześnie bardzo ciepła i inspirująca, pozostawiająca po sobie melanchilijny nastrój.

4. Three Nuts for Cinderella / Tri orísky pro Popelku (Trzy orzeszki dla Kopciuszka), 1973

I oczywiście nie mogliśmy pominąć historii, która urzeka wszystkie dziewczęta w młodym wieku, historii o najczystszej miłości i uroku, która opowiada o tym, że każda moze zostać księżniczką – wystarczy w to uwierzyć. Jest jedną z wielkich interpretacji słynnej bajki o Kopciuszku. Film z 1973 roku. W wielu krajach europejskich, takich jak Niemcy i Norwegia, jest tradycyjnie pokazywany w telewizji każdego Bożego Narodzenia od ponad 30 lat każdego roku. „Trzy orzeszki dla Kopciuszka” to miła, ciepła opowieść budząca wiarę w cuda, w której orzechy spełniają życzenie, Kopciuszek rozmawia ze zwierzętami, a książę na białym koniu jest bardzo piękny.

5. EverAfter (Długo i szczęśliwie), 1998

To nie jest zwykła wersja bajki o Kopciuszku, ale historia o tym, że ​​sami czynimy cuda i wszystko jest w naszych rękach. Główna bohaterka filmu Danielle, jest nie tylko atrakcyjna, ale także chłopięco zwinna i energiczna. Mając bystry umysł i poczucie niezależności, Danielle nie czeka, aż książę ją uratuje. Przeciwnie, przychodzi jemu z pomocą i nawet w odpowiednim momencie ratuje mu życie. I nawet jeśli musi ktoś pomóc jej, to nie jest to dobra wróżka, ale prawdziwy Leonardo da Vinci. Pomimo tego, że w filmie nie ma żadnych magicznych elementów, jesteśmy otoczeni lekkim i magicznym strumieniem przygody. Film „Długo i szczęśliwie” jest przepełniony klimatem bajki, a jednocześnie jak najbardziej realistyczny.

6. Captain Hook, 1991

Po opowieściach o niesamowitych księżniczkach i wzruszających historiach miłosnych przedstawiamy znaną historię, która krzyczy z ekranów, że magia nie starzeje się i nigdy nie jest za późno, aby zanurzyć się w świat cudów. Film Stephena Spielberga Captain Hook, to historia dorosłego Piotrusia Pana. Teraz znany chłopiec stał się mężczyzną, ma już czterdzieści lat, inne imię, rodzinę i poważną pracę. Nie ma śladu po cudownym dziecku, które kiedyś było w stanie latać. Ale starzy wrogowie nie zapomnieli o nim. Kapitan, z ostrym stalowym hakiem zamiast dłoni, ponownie rzuca wyzwanie swojemu przeciwnikowi, uprowadzając jego dzieci. Potruś wyrusza za nim do Nibylandii, ale aby wygrać tam, gdzie mieszkają syreny, wróżki i jednoręcy piraci, musi znów nauczyć się latać.

7. Die unendliche Geschichte / (Niekończąca się opowieść), 1984

Któż z nas nie pamięta piosenki „Neverending story” Limahla, która jest przewodnim motywem muzycznym filmu. Niemiecka produkcja anglojęzycznego filmu to historia o miłości i przyjaźni, która przypomina o tym, jak ważne jest marzenie i fantazjowanie. Choć nie ma komputerowych efektów specjalnych film imponuje rozmachem i kunsztem graficznym. Zanurza nas w historię dziesięcioletniego Bastiana, który uciekając przed szkolnymi łobuzami ukrył się w starej księgarni, gdzie znalazł tajemniczą książkę. Po jej otwarciu chłopiec został wciągnięty w fantastyczny świat biegających ślimaków, latających psów, bezskrzydłych smoków i psotnych elfów. Ale magicznej krainie Fantazji i jej władczyni, Cesarzowej, grozi straszliwy atak o nazwie Nic, wywołany przez „niespełnione marzenia”. Tylko młody wojownik Atreus i moc wyobraźni niezwykłego marzyciela Bastiana mogą uratować Fantazję.

8. Die Sterntaler (Gwiazdy dukaty), 2011

Historia z Niemiec o małej i odważnej dziewczynce, która postanawia uratować wieśniaków przed wygórowanymi podatkami króla. Cztery lata temu król zabrał do służby całą dorosłą populację wioski. Ludzie nie mogli płacić podatków, a teraz muszą spłacić swoje długi. Tylko dzieci i osoby starsze pozostają w wiosce i żyją w skrajnej nędzy. Po raz kolejny poborca ​​podatków przybywa do wioski i grozi zabiciem ludzi, starsi wioski decydują się wysłać do króla dwóch chłopców, aby poprosili go o litość i powiedzieli władcy o sytuacji w wiosce. Ale dziewczyna decyduje się póść sama. Przewiduje, że król będzie dla niej bardziej litościwy i może wypuści starszych z powrotem do domu. Mina przynosi ze sobą dwie srebrne monety dla króla, rodzinną maskotkę i ulubioną lalkę.

9. The 10th Kingdom (Dziesiąte królestwo), 1999

Amerykański miniserial fantasy z 2000 roku w reżyserii Davida Carsona i Herberta Wise’a. Zdobył Nagrodę Emmy w 2000 roku. To bajka, która przenosi widza do świata magii, podobnie jak lustro przenosi główną bohaterkę filmu, kelnerkę z Wirginii, do świata Dziewięciu Królestw, gdzie bohaterowie wszystkich znanych baśni są prawdziwi, a magia jest czymś zwyczajnym. Jedna z najlepszych bajek, idealna na rodzinne spędzenie czasu i zdecydowanie powinna spodobać się Twoim dzieciom.

10. Królowa śniegu, 1966

Dzieciństwo żadnego dziecka nie przemija bez legend o śnieżnnej królowej i jej krainie lodu, która zamienia dobrze wychowanych chłopców w czyste zło. Chodzi oczywiście o bajkę Hansa Christiana Andersena „Królowa śniegu”. Wśród wielu wersji polecamy stary dobry film Giennadija Kazana z 1966 roku. Film oparty na sztuce Eugene’a Schwartza opowiada o niezwykłej podróży skromnej małej dziewczynki Gerdy. Szuka swojego przyjaciela Kaya, który został porwany przez Królową Śniegu. Jej podróż zainspiruje twoje dzieci i pokaże, że nic nie jest niemożliwe, a świat jest pełen dobrych ludzi – wystarczy poprosić o pomoc.

Pamiętacie te filmy? Czy Wasze dzieci je znają?