WHO ostrzega: nowe kraje przywróciły stan częściowego stanu wyjątkowego

WHO ostrzega, że ​​ewolucja pandemii COVID-19 jest niepokojąca. Rządy krajów europejskich reagują w różny sposób na drugą falę koronawirusa.

Tutaj podsumujemy główne środki wdrożone w części krajów europejskich.

Austria

Austria ponownie wprowadziła obowiązkowe noszenie masek w sklepach i transporcie publicznym, nakazała wcześniejsze zamknięcie barów i restauracji oraz ograniczyła spotkania w miejscach publicznych do 10 osób. Na region Kuchl w kraju związkowym Salzburg nałożono „mini lockdown”, w której imprezy publiczne są obecnie całkowicie zakazane, a restauracje muszą być zamykane o godzinie 17:00.

Belgia

Sklepy muszą być zamknięte o godzinie 22:00, kawiarnie o 23:00, restauracje o godzinie 1:00. Maksymalnie 10 osób przy stole w restauracji, 4 osoby przy stole w kawiarni. Nie więcej niż cztery osoby (poza osobami poniżej 12 roku życia i mieszkającymi pod jednym dachem) mogą się zbierać w miejscach publicznych. Każda osoba powinna ograniczyć kontakt z innymi osobami do maksymalnie 15 minut. W przypadku imprez publicznych nie więcej niż 200 osób w pomieszczeniach i 400 na zewnątrz. Żadnych festiwali, żadnych dyskotek.

Chorwacja

Maski są obowiązkowe w transporcie publicznym, w sklepach i na imprezach publicznych. Bary i kluby muszą być zamykane do północy, a restauracje mogą obsługiwać klientów tylko na zewnątrz. Organizatorzy imprez i zgromadzeń z udziałem ponad 50 osób są teraz zobowiązani do uzyskania pozwolenia od władz z pięciodniowym wyprzedzeniem. Szkoły miały możliwość wyboru, czy chcą pozostać otwarte, czy uczyć zdalnie.

Republika Czeska

Kraj ma najgorszy wskażnik infekcji w Europie. Maski obowiązkowe są w pomieszczeniach publicznych, w tym w komunikacji miejskiej, a także na przystankach tramwajowych i autobusowych, peronach i poczekalniach zewnętrznych. Puby i restauracje są zamknięte od 14 października i są ograniczone do sprzedaży na wynos z okien dystrybucji i tylko do 20:00. Spotkania więcej niż sześciu osób na zewnątrz lub wewnątrz są zabronione. Wszystkie szkoły z wyjątkiem przedszkoli przeszły na edukację online.

Dania

Nowe ograniczenia zostały nałożone 19 września i przedłużone do 31 października. Maski są obowiązkowe w transporcie publicznym oraz podczas pobytu w kawiarniach i restauracjach. Bary i restauracje muszą zostać zamknięte do godziny 22:00, a zgromadzenia publiczne są ograniczone do 50. W kwietniu Dania jako jeden z pierwszych krajów zachodnich ponownie otworzyła szkoły, prowadząc nauczanie w „mikro-grupach” liczących nie więcej niż 12 osób i rozłożone godziny rozpoczęcia.

Finlandia

Finlandia wprowadziła w tym miesiącu nowe ograniczenia. Maski są obowiązkowe w transporcie publicznym, na lotniskach i są zalecane dla pracowników sklepów. W sześciu najbardziej dotkniętych regionach kraju restauracje muszą działać przy połowie dostępnych miejsc i być zamykane o godzinie 23:00. W mniej dotkniętych obszarach alkohol może być podawany do północy, a lokale muszą być zamykane o 1 w nocy, bez ograniczeń dotyczących liczby klientów. Zmniejszono maksymalną liczbę osób na zgromadzeniach publicznych w pomieszczeniach i na zewnątrz z 500 do 50. Szkoły są otwarte, bez masek, ale w przypadku wykrycia zakażonych dostępne są lekcje online.

Francja

Maski są obowiązkowe na zewnątrz oraz w sklepach, restauracjach i pomieszczeniach publicznych we wszystkich obszarach, w których wirus szybko się rozprzestrzenia. Administracja paryska ogłosiła w środę przywrócenie stanu zagrożenia zdrowia we Francji od 17 października, ale może on zostać przedłużony do 1 grudnia. Bary są już zamknięte w strefach „czerwonych”, podczas gdy restauracje pozostaną otwarte, ale tylko do 21:00. Klienci muszą zostawić swoje dane kontaktowe i nie mogą siedzieć przy stole w więcej niż sześć osób. Zabrania się imprez obejmujących ponad 1000 osób na obszarach wysokiego ryzyka, a także zgromadzeń powyżej 10 osób w miejscach publicznych, parkach i ogrodach. Zaleca się maksymalnie sześć osób na prywatnych imprezach w domu. Sale wykładowe uniwersyteckie, stołówki i sale lekcyjne muszą pracować w 50% obłożenia; zaleca się pracę zdalną w domach, jeśli to możliwe.

Niemcy

Szefowie 16 niemieckich krajów związkowych uzgodnili w środę nowe ograniczenia w zapobieganiu wybuchom epidemii w ogniskach koronawirusa: w miastach i regionach z ponad 35 infekcjami na 100000 osób przez 75 dni maski będą być obowiązkowe w miejscach publicznych. Tam, gdzie wskaźnik zakażeń w ciągu siedmiu dni wzrośnie do ponad 50 przypadków na 100 000 osób, prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 uczestników lub członków dwóch gospodarstw domowych, a bary i restauracje będą zamknięte o godzinie 23:00.

Włochy

Maski są obowiązkowe wewnątrz i na zewnątrz, na przykład w sklepach, barach, muzeach, na lotniskach i we wszystkich środkach transportu publicznego. Bary i restauracje muszą być zamykane o północy. Stoły należy dezynfekować po każdym kliencie i muszą znajdować się co najmniej 1 metr od siebie. Zaleca się organizowanie spotkań maksymalnie sześciu osób w domach i noszenie masek, jeśli trudno jest zachować bezpieczny dystans od innych. Szkoły zostały ponownie otwarte we wrześniu w całym kraju. Nauczyciele i uczniowie powyżej szóstego roku życia muszą nosić maski. Temperatury są mierzone każdemu w chwili wjazdu do kraju.

UK

Mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii nie będą już mogli spotykać się ani spotykać z innymi osobami niż te, z którymi mieszkają razem. W przestrzeni publicznej obowiązuje jednak tzw. „Reguła sześciu” – ludzie mogą spotykać się z innymi ludźmi na otwartej przestrzeni, o ile grupa liczy nie więcej niż sześć osób.

Ogólną apelem władz jest unikanie niepotrzebnych podróży, chociaż bary, restauracje i sklepy będą otwarte do 22:00.

Norwegia

Tu dla odmiany ograniczenia zostały złagodzone w tym miesiącu, zezwalając na spożywanie alkoholu po północy i gromadzenie do 600 osób na imprezach plenerowych, ale gminy wprowadziły lokalne środki, które mają pierwszeństwo i różnią się w zależności od wskaźnika zakażeń na danym terenie. W gminach w regionie Oslo maski są obowiązkowe w transporcie publicznym, gdy nie można zachować odległości 1 metra. Restauracje, kawiarnie i inne miejsca, w których serwowane jest jedzenie i / lub alkohol, muszą zarejestrować wszystkich swoich klientów. W wielu gminach zakazane są imprezy odbywające się pod dachem z ponad 50 uczestnikami bez stałych miejsc. Szkoły zostały ponownie otwarte w kwietniu, a uczniowie jak dotąd nie okazali się istotnym czynnikiem powodującym nowe infekcje.

Hiszpania

Maski są obowiązkowe na terenie całego kraju. Madryt i osiem innych okolicznych miast znajduje się w częściowej kwarantannie. Spotkania publiczne i prywatne są ograniczone do sześciu osób, a bary i restauracje muszą działać na 50% ich pojemności i być zamykane o 23:00. Od 15 października bary i restauracje w Katalonii będą ograniczone do dostarczania usług dostawczych lub na wynos. Sklepy i targowiska będą miały przepustowość 30%, siłownie, kina i teatry 50%, a place zabaw dla dzieci zostają zamknięte o godzinie 20:00. Regionalny rząd Nawarry nakazał wszystkim barom i restauracjom zmniejszenie wydajności do 30% i zamknięcie o godzinie 22:00.

Szwecja

Nowe przepisy wejdą w życie 19 października, umożliwiając władzom regionalnym wprowadzenie własnych przepisów lokalnych. Mogą to być zalecenia dotyczące unikania transportu publicznego, niepotrzebnych podróży, odwiedzania osób z grupy ryzyka oraz chodzenia do centrów handlowych, siłowni i basenów. Maski nie są zalecane. Przepisy krajowe wymagają, aby klienci w barach i restauracjach siedzieli przy grupach oddalonych od siebie o co najmniej 1 metr, a zgromadzenia powyżej 50 osób są zabronione. Ludzi zachęca się do pracy w domu, jeśli mogą; do pozostania w domu, jeśli wystąpią objawy; do mycia rąk, zachowania dystansu fizycznego, unikania dużych spotkań towarzyskich i, jeśli to możliwe, korzystania z innych środków transportu niż publiczny. Osobom z grup wysokiego ryzyka lub powyżej 70. roku życia zaleca się unikanie sklepów.

Źródło i miniatura wpisu: gisanddata.maps.arcgis.com