Wiadomości dla wszystkich Polaków: Jak będą wyglądały Boże Narodzenie i Nowy Rok?

Pośród informacyjnego chaosu, sprzecznych komunikatów nawet z ust przedstawicieli samego rządu, wielu Polakow nurtuje pytanie jak sytuacja będzie wyglądała w bliższej i dalszej przyszłości.

Czy grozi nam ponowny lockdown, czy wszystkie szkoły zostaną zamknięte, a za nimi instytucje i firmy? Jak będą wyglądały w tym roku święta i Nowy Rok?

Na większość pytań odpowiedź poznamy wraz z rozwojem sytuacji. Wiemy już, że władze wszystkich krajów starają się uniknąć ponownego zamknięcia wszystkiego, ale wraz ze wzrostem zachorowan i zmniejszeniem wydolności systemów opieki zdrowotnej to może się zmienić.

W Polsce szkoły ponadpostawowe i uczelnie w dużej części przechodzą od poniedziałku na nauczanie zdalne, a pozostałe, te w powiatach i miastach ze stref żółtych, na hybrydowe. Czy tym razem szkoły są lepiej przygotowane? Zobaczymy.

Restauratorzy, kluby fitnesu, kina czy teatry najdotkliwiej odczują sytuację. Właściciele i pracownicy tych instytucji obawiają się nie tylko pandemii, ale także o swój byt. Straty poniosą restauratorzy, którzy co roku organizują imprezy sylwestrowe i ośrodki zazwyczaj oblegane w czasie świąt.

Wszystko wskazuje na to, że święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku nie będą wyglądały tak, jak w zeszłym roku. Niewykluczone, że będziemy zmuszeni spędzić je w domu, tak jak to było w Wielkanoc.

Rządy krajów europejskich powoli oswajają swoich obywateli ze wzrostem ograniczeń wraz z rozwojem sytuacji epidemiologicznej. Informują, że lepiej nie planować świąteczno-sylwestrowego urlopu zagranicą. Może to być ryzykowne posunięcie i skończyć się utratą pieniędzy.

Od soboty 17 października 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich, znajdzie się w strefie czerwonej, a to oznacza, że będą w nich obowiązywały nowe i jeszcze bardziej restrykcyjne niż do tej pory obostrzenia.

Nowe zasady pojawią się m.in. w kościołach. Ppodczas uroczystości religijnych w kościele będzie mogła się znajdować nie więcej niż jedna osoba na 7 m2. W przypadku strefy żółtej jest to jedna osoba na 4 m2. Dodatkowym obostrzeniem w strefie czerwonej będzie obowiązek noszenia podczas nabożeństw maseczek.

W związku z sytuacją epidemiczną Metropolita udzielił wiernym na terenie diecezji warszawskiej dyspensy od uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Nie wiadomo wciąż, jakie będą ostateczne wytyczne ws. Wszystkich Świętych i odwiedzania cmentarzy w dniu 1 listopada.