Wielka rzeź naszych bocianów w Libanie i Syrii. W polowaniach biorą udział nawet małe dzieci!

Polowanie na ptaki zawsze było elementem kultury wielu narodów. Urządzane dla rozrywki, a zdobyte trofea były powodem do dumy.

Wraz ze wzrostem świadomości tego jak bardzo wpłynęliśmy na nasz świat i środowisko to zjawisko jest coraz bardziej spychane do granic akceptowalności i uzasadniane koniecznością.

Jednak całkowicie nie zniknęło w krajach europejskich, a ma się jak najlepiej w krajach arabskich.

Tam jest społecznie akceptowalne, stanowi źródło rozrywki, a trofeami chwali się w mediach społecznościowych. O zgrozo to rozrywka rodzinna z udziałem kobiet i małych dzieci.

Szczególnym upodobaniem łowców cieszą się bociany. Każdego roku podczas migracji giną miliony ptaków, w tym bociany. Prawo tego zabrania i są stosowne kary za zabijanie ptaków, ale zdecydowanie mniejsze są za zabijanie gatunków, które nie występują na terenie Libanu. A bociany są gatunkiem wędrownym. Niestety nawet te niewielkie kary nie są egzekwowane. A pseudomyśliwi czują się bezkarni.

Polscy ekolodzy są przerażeni stale zmniejszającą się populacją bocianów. Organizacje ekologiczne przygotowały animowany film edukacyjny pt.”Reksio i bocian”, w którym psi bohater ratuje bociana. Film został wyświetlony w wielu szkołach.

„Dzieci reagowały fantastycznie, ale jedna taka akcja to za mało – musimy zwrócić uwagę na ten potężny problem.” – mówi dr Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej.

Takie działanie u podstaw ma sens, to u dzieci kształtują się postawy, które będą wpływać na los przyszłych pokoleń. Nie powinny brać udziały w rzezi gatunków chronionych i uważać, że to jest w porządku.

Jak twierdzi Kaługa, „Libańczycy zabijają bociany, by udowodnić swą sprawność. Wielkość i liczebność trofeów świadczy o ich statusie. Fotografie, które publikowane są na profilu „STOP hunting crimes in Lebanon„, tylko to potwierdzają. Widać na nich np. całe rodziny, które polują na ptaki, i małych chłopców z bronią w ręku.”

Nie jest oczywiste czy wszyscy myśliwi je jedzą. Niektórzy na pewno. Na jednym z mediów społecznościowych można przeczytać opisy, że piersi są delikatne i smaczne, a poniżej zajadłe dywagacje z cytatami z Koranu o to czy bociany są „czyste” i czy można je jeść.

W Polsce gniazduje najwięcej par bocianów w całej Europie. Podczas spisu w 2005 roku było to 52 500 par. Bocian jest częścią naszej kultury i symbolem.

„Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą…
Tęskno mi, Panie…”

Cyprian Kamil Norwid

Podziel się ze znajomymi!