Wszystkie szkoły wrócą na zdalne? Niedzielski: Widzimy dynamikę sytuacji, decyzję podejmiemy z dnia na dzień

Dane wskazują, ze na dniach osiągniemy dzienną liczbę zakażeń 50 tys. Co za tym idzie zwiększy się liczba hospitalizacji, a wydolność systemu zdrowia może osiągnąć punkt krytyczny.

Ministerstwo zarówno Zdrowia jak i Nauki chce za wszelka cenę utrzymać naukę stacjonarną. Jak podkreślił na konferencji w Poznaniu minister Niedzielski może się to okazać zadanie trudne, a może nawet niemożliwe do realizacji.

„Ja przez weekend konsultowałem się z panem ministrem Czarnkiem i rzeczywiście widzimy dynamikę sytuacji. To znaczy zarówno po stronie pana ministra, i po mojej stronie, jest takie przekonanie, że jeżeli osiągniemy taki krytyczny próg – a my po prostu obserwujemy liczbę ognisk i ich liczebność w szkołach, która bardzo dynamicznie rośnie, to być może taką decyzję podejmiemy z dnia na dzień” – mówił minister Niedzielski.

Według danych Ministerstwa Nauki w 11 województwach, gdzie nie ma jeszcze ferii już z nauki zdalnej korzysta 29,2 % szkół podstawowych i 21,4% szkół ponadpodstawowych.

Minister Czarnek poinformował, że resort „obserwuje sytuację z dnia na dzień i z godziny na godzinę”. Podkreślił, że „jeśli by się działo coś absolutnie dramatycznego, to będziemy podejmować szybko decyzje w wariantach, które ma na stole”. Podał, że takich wariantów jest kilka.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski informował z kolei, że decyzji możemy spodziewać się jeszcze dziś (wtorek 25 stycznia).

Aktualnie trwa spotkanie przedstawicielstwa resortu MEiN z kierownictwem na temat aktualnej sytuacji epidemicznej, w szczególności kwestii funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Spotkanie z udziałem ministra Czarnka, wiceministrów Marzeny Machałek, Dariusza Piontkowskiego i Wojciecha Murdzka.

Po zakończonym spotkaniu ma zostać ogłoszona ostateczna decyzja w sprawie nauki dzieci w systemie stacjonarnym lub zdalnym.

AKTUALIZACJA

Minister Czarnek powiedział mediom, że od najbliższego czwartku, 27 stycznia uczniowie szkół podstawowych z klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych do końca ferii zimowych przechodzą na naukę zdalną.

Źródło: Twitter, Miniatura wpisu: KANAŁ 10/youtube