Gdy wycierasz się nieświeżym ręcznikiem, przerazi cię prawda o tym, co się wtedy dzieje!

Ile razy można użyć ręcznika i jak często należy go prać? Każdy z nas zadawał sobie to pytanie wielokrotne.

Pomijając skrajne przypadki czyściochów, którzy wszystkiego używają raz i od razu piorą oraz nazwijmy to minimalistów, maksymalnie wykorzystujących rzeczy zanim je przeznaczą do prania, czy to przez oszczędność czy lenistwo, większość z nas, jak wynika z przeprowadzonego badania,

wymienia ręczniki raz w tygodniu.

Może myślisz sobie teraz:

Co? Tak rzadko???

albo:

Co? Tak często???

To tylko średnia.

Każdy ma własną opinię na ten temat. Niemniej nasze opinie mają mniejsze znaczenie niż opinia badaczy, którzy podeszli do tematu od strony nauki.

Mikrobiolog Philip Tierno z New York University School of Medicine, przeprowadził badania i po analizie wyników twierdzi, że

raz w tygodniu na pewno nie wystarczy!

Badania wykazały, że już po trzecim użyciu ręcznika zaczynają się rozwijać na nim mikroby.

Nie zawsze i nie w każdym wypadku dzieje się to w tym samym tempie. Wszystko zależy od tego czy ręczniki pozostają w łazience, jakie warunki w niej panują, oraz w jakim stanie zostały zostawione po wycieraniu.

Mikroby potrzebują bowiem do rozwoju wilgoci i tlenu. Jeśli zostawimy je rzucone na podłogę czy zwinięte i długo pozostaną wilgotne, mogą się rozwijać już po pierwszym użyciu.

Trzy użycia to średnia dla ręczników zostawionych w stanie powieszonym w łazience. Jeśli mamy nawyk wywieszania ręczników poza łazienką na słońcu, wietrze i świeżym powietrzu, ich świeżość możemy przedłużyć i można ich użyć więcej niż trzykrotnie.

Jeśli więc z ręcznika wydobywa się zapach, lepiej go nie używać, ponieważ po wytarciu się nim będziemy bardziej brudni niż przed prysznicem.

Z tego biorą się problemy skórne, alergie, wypryski, zakażenia i grzybice.

Mikrobiolog sprawdzał też, czy wpajane nam przekonanie o tym, że każdy domownik powinien mieć swój ręcznik jest, aż tak ważne. Otóż okazuje się, że domownicy zazwyczaj wymieniają się swoją mikroflorą i są na nie nawzajem odporni. Zdecydowanie gorzej ma się sprawa z osobami, które odwiedzają nas sporadycznie, gdy oni użyją naszego ręcznika mogą wprowadzić do niego mikroby, z którymi nasz organizm może sobie nie poradzić.

A jakie są twoje zwyczaje w częstotliwości wymiany ręczników? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu.

Źródło: viralthread