Wyjedziemy gdzieś w tym roku? Które kraje jako pierwsze przyjmą zagranicznych turystów

Pandemia COVID-19 grozi światu bezprecedensową recesją. Turystyka jest jedną z branż, które najbardziej ucierpiały.

Komisarz UE do spraw gospodarczych i finansowych Paolo Gentiloni przyznał, że Europa – podobnie jak reszta świata – przeżywa bezprecedensowy szok gospodarczy od czasu wielkiego kryzysu.

To, jak szybko kraje będą w stanie się z tego wydostać, zależy w szczególności od wznowienia przepływu turystów.

Minus 100 milionów miejsc pracy. Turystyka międzynarodowa może zostać zmniejszona o 60–80%.
„Skala recesji i ożywienia gospodarczego będzie nierówna, ponieważ zależą one od tempa zniesienia środków izolacyjnych, roli usług takich jak turystyka w każdej [krajowej] gospodarce oraz zasobów finansowych każdego kraju” – wyjaśnił Paolo Gentiloni.

Gdy większość krajów wprowadziło kwarantannę i zamknęło swoje granice (częściowo lub całkowicie), światowa branża turystyczna została sparaliżowana. Gospodarki krajów tracą miliardy dolarów, linie lotnicze bankrutują, a miliony ludzi straciły pracę.

„Nigdy w historii świata podróże międzynarodowe nie były tak drastycznie ograniczone ”, informuje w raporcie Światowa Organizacja Turystyki przy ONZ.

Przemysł turystyczny generuje 10% PKB UE i zatrudnia do 12% pracowników w Unii Europejskiej.

Poniższy wykres pokazuje, w jakim stopniu PKB poszczególnych krajów zależy od turystyki i podróży: Hiszpania, Włochy, Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Francja i Iran są na czele tej listy.

Niektóre z tych krajów jako pierwsze mówiły o potrzebie wznowienia ruchu turystycznego, choć deklaracje co do terminów są bardzo ostrożne. Jak dotąd tylko Grecja, Turcja, Cypr i kilka krajów bałkańskich (Czarnogóra, Chorwacja, Albania) ogłosiły możliwość otwarcia granic dla zagranicznych turystów od 1 lipca, powiedział Igor Korolenko, właściciel biura podróży Zagorie.

Coraz częściej mówi się o uruchomieniu lotów międzynarodowych ale „we wszystkich tych krajach istnieje wiele „jeśli”: warunków i nowych zasad.

W Austrii, Włoszech, Hiszpanii i Francji „występują lokalne osłabienia kwarantanny, ale jak dotąd nie ogłoszono oficjalnych planów, warunków i terminów otwarcia na zagranicznych turystów” – dodał ekspert.

Europa

Hiszpania

17 kwietnia hiszpańska minister pracy Yolanda Diaz powiedziała, że ​​rząd nie planuje otwarcia branży turystycznej dla obcokrajowców przed końcem 2020 roku. Minister Alberto Garson i inni urzędnicy rządowi nie zalecali cudzoziemcom rezerwowania letnich wycieczek do Hiszpanii.

29 kwietnia podobne stanowisko wypowiedziała minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya. Według niej kraj przyjmie zagranicznych turystów tylko wtedy, gdy będzie w stanie zagwarantować im bezpieczeństwo.

Jak i kiedy odpoczniemy w Hiszpanii?

Oczekuje się, że w tym roku nadmorskie kurorty Hiszpanii będą w stanie przyjmować wyłącznie turystów krajowych. Hiszpanie mogą być zmuszeni jechać na wakacje w na wpół pustych pociągach i zajętych w dwóch trzecich miejsc w samolotach. Na plażach i restauracjach w nadmorskich miastach planowane jest również wprowadzenie surowych wymagań dotyczących dystansu społecznego.

Jedynym wyjątkiem są Wyspy Kanaryjskie – administracja tej odległej części Hiszpanii w kwietniu poprosiła rząd o przyjęcie nie tylko turystów krajowych, ale także zagranicznych. Ta propozycja wynika z faktu, że archipelag mniej ucierpiał w wyniku pandemii niż Hiszpania na kontynencie. Jednak taka możliwość jest nadal wątpliwa.

Grecja

Kraj, któremu udało się powstrzymać epidemię koronawirusa (2,6 tys. Pacjentów i mniej niż 150 zgonów przez cały czas), ogłosił już optymistyczny scenariusz wznowienia turystyki tego lata.

Plan ten został opisany przez premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa w ostatnim wywiadzie dla CNN. Według niego, Grecja będzie gotowa przyjmować zagranicznych turystów od 1 lipca, jeśli sytuacja epidemiologiczna w kraju pozostanie korzystna.

Mitsotakis wyjaśnił, że nawet w tym przypadku turyści raczej nie będą mogli liczyć na normalne warunki.

„Być może nie będzie żadnych otwartych barów, tłumów, ale nadal będziesz mieć fantastyczne wrażenia w Grecji – pod warunkiem, że globalna epidemia spadnie”, powiedział Mitsotakis.

Wyraził również nadzieję, że w najbliższej przyszłości zostaną opracowane nowe globalne lub przynajmniej wewnątrzeuropejskie standardy podróży.

„Myślę, że pasażerowie powinni zostać sprawdzeni przed wejściem do samolotu, a nie po przylocie. Że będą mogli wejść na pokład samolotu tylko z wynikiem testu negatywnego [na koronawirusa] lub testu pozytywnego na obecność przeciwciał ”, premier Grecji podał przykłady takich zasad.

Niemcy

Kraj, który wraz z Czechami jest najbardziej skuteczny w powrocie do normalnego życia, już ogłosił możliwość spędzenia wakacji za granicą dla swoich obywateli. Tymczasem przynajmniej do 14 czerwca w kraju nadal obowiązują ograniczenia dotyczące podróży zagranicznych.

Jednak 6 maja Thomas Bareiss, niemiecki federalny komisarz ds. Turystyki, powiedział Der Tagesspiegel, że obywatele niemieccy wkrótce będą mogli podróżować za granicę, jeśli władze będą mogły nadal kontrolować wybuch COVID-19.

Nie podał konkretnych dat, ale dodał, że Niemcy już negocjują wznowienie turystyki międzynarodowej z innymi krajami. Może to oznaczać, że do końca roku zagraniczni turyści będą mogli również przyjechać do Niemiec.

Jednocześnie prawdopodobnie utrzyma się zakaz wycieczek w dużych grupach oraz będą obowiązywać tradycyjne ograniczenia ze względu na potrzebę przestrzegania dystansu społecznego – na przykład rozważa się opcję wypełnienia hoteli tylko do 50%.

Włochy

Pod koniec kwietnia kilku urzędników zaprzeczyło informowaniu, że Włochy pozostaną zamknięte dla turystów zagranicznych do końca 2020 r.

Prezes Włoskiej Narodowej Agencji Turystyki, Giorgio Palmucci, powiedział, że pracuje nad odwrotnym celem – otwarciem kraju na turystów. Powiedział, że na ostatnim spotkaniu z ministrami turystyki w UE zaproponował opracowanie i wdrożenie wspólnych zasad bezpieczeństwa podróży dla wszystkich krajów UE.

Dlatego w pierwszym etapie będziemy rozmawiać o wycieczkach turystycznych do Włoch dla obywateli krajów UE. Jednak nawet te przepływy nie zostaną wznowione do lipca-sierpnia 2020 r., Wyjaśnił ten sam Giorgio Palmucci w wywiadzie dla włoskiego magazynu podróżniczego L’Agenzia di Viaggi 5 maja. Przede wszystkim Włochy liczą na podróżnych ze Skandynawii, Niemiec i innych krajów niemieckojęzycznych.

Palmucci dodał, że władze włoskie planują później zorganizować „ korytarze turystyczne ” z innymi krajami europejskimi – na podstawie umów z konkretnymi krajami.

„Jestem gotowy podpisać umowy dwustronne z krajami europejskimi, aby ułatwić również przybywanie obcokrajowców [spoza UE] – podczas gdy spodziewamy się, że ta sytuacja wyjątkowa jest naprawdę za nami” – powiedział szef włoskiej agencji turystycznej.

Cypr

Naród wyspiarski zacznie wznawiać turystykę w drugim tygodniu czerwca, w trzeciej fazie zniesienia kwarantanny.

Od 1 lipca Cypr ma nadzieję na ponowne przyjęcie zagranicznych turystów. Władze tego kraju oświadczyły, że skoncentrują się przede wszystkim na turystach z krajów, które już pokonały szczyt pandemii.

Biura podróży, podobnie jak ich odpowiedniki w innych krajach, opracowują specjalny protokół dla hotelarzy i restauratorów, biur podróży i innych firm w tej dziedzinie. Jego projekt zawiera następujące zasady:

– podróżni będą musieli nosić maskę i rękawiczki przed wejściem na pokład samolotu, a także zmierzyć temperaturę po przylocie;

– hotelarze będą dezynfekować leżaki przy basenach i na plażach po każdym użyciu; także pokoje hotelowe i klucze;

– parasole na plażach muszą znajdować się co najmniej 4 metry od siebie; wprowadzić normę maksymalnej liczby osób na metr kwadratowy basenu;

– hotele będą musiały zapewnić rozproszenie gości podczas zakwaterowania;

– windy będą mogły być używane przez nie więcej niż cztery osoby jednocześnie – i tylko w maskach;

– goście mogą być zobowiązani do noszenia masek i rękawiczek w restauracji, barze i recepcji;

– minimalny czas między wylotem a przyjazdem planowany jest do 6 godzin;

– restauracje i kawiarnie mogą pomieścić nie więcej niż cztery osoby na 8 metrów kwadratowych;

– nie zostaną rozdane karty dań – klienci będą mogli czytać menu na stoiskach, ścianach lub w Internecie;

– po każdym pasażerze w taksówce konieczne będzie zdezynfekowanie tapicerki siedzenia i klamek;

– wprowadzono już obowiązkową wentylację i dezynfekcję autobusów, a wynajmowane samochody będą musiały zostać zdezynfekowane po każdej dzierżawie.

Bałkany: Chorwacja, Albania, Czarnogóra

Chorwacja planuje otworzyć swoje granice dla zagranicznych turystów pod koniec maja, chociaż władze mają nadzieję, że UE zatwierdzi wcześniej wspólny protokół podróży. Zostało to ogłoszone 28 kwietnia przez krajowego ministra turystyki Gary’ego Cappellego.

Według Cappelli Chorwacja przedstawi szczegółowy plan wznowienia podróży turystycznych pod koniec maja. „Zakłada się, że turystyka będzie kontrolowana, tzn. Podróżny będzie mógł poruszać się po ściśle określonej trasie – od domu do miejsca docelowego (kurortu). Trasy zostaną zbudowane tak, aby turyści mieli jak najmniejszy kontakt z innymi ludźmi ”- powiedział chorwacki minister.

Cappelli zasugerował także, że kempingi, przystanie i hotele w odległych regionach kraju mogą być pierwszymi, które zostaną otwarte w Chorwacji.

Nie wiadomo, kiedy Albania otworzy sezon turystyczny dla obcokrajowców. Stan wyjątkowy w kraju przedłużono do 23 czerwca. Jednak albański minister turystyki i środowiska Blendi Klosa oświadczył, że lokalny biznes turystyczny będzie mógł rozpocząć pracę latem.

Władze już przygotowują zasady powrotu zagranicznych turystów do kraju. Oczekuje się, że na pierwszym etapie możliwe będzie dotarcie do Albanii wyłącznie lotami czarterowymi.

Hotelarze muszą zapewnić przestrzeganie zasad dystansowania na swoim terenie. W pierwszym okresie po otwarciu sezonu turystycznego zabrania się organizowania imprez i koncentrowania grup turystów na małych przestrzeniach.

Planowane jest również wprowadzenie ograniczeń dla plaż: nie więcej niż cztery osoby na każde 10 metrów kwadratowych

W Czarnogórze, od 18 maja do rozpoczęcia drugiej fazy planu w celu złagodzenia kwarantanny, otwierając hotele i restauracje.

Premier Republiki Duszko Marković nie podał dokładnej daty otwarcia granic dla cudzoziemców, mówiąc jedynie, że będzie to zależeć od sytuacji i decyzji w innych krajach.

Tymczasem Czarnogóra otworzyła swoje granice na turystykę morską i oczekuje, że „ przystanie w najbliższej przyszłości będą pełne jachtów z różnych krajów”, jak powiedział Markovic.

Turcja

Pomimo faktu, że kraj zajmuje ósme miejsce na świecie pod względem liczby zarażonych koronawirusem, Turcja już zadeklarowała gotowość ponownego przyjęcia zagranicznych turystów. Władze uważają, że kraj ten osiągnął już szczyt epidemii, a wzrost zachorowalności maleje.

Rząd ogłosił kilka etapów wznowienia podróży w kraju. Oczekuje się, że od końca maja (po zakończeniu Ramadanu 24 maja) w Turcji rozpocznie się odbudowa infrastruktury turystycznej, hotele zostaną otwarte (początkowo dla lokalnych gości), a muzea, pozwolą na imprezy kulturalne na świeżym powietrzu.

Od 12 czerwca planowane jest wznowienie międzynarodowych lotów czarterowych do Turcji, w szczególności z Europy Zachodniej i Środkowej. A od 1 lipca kraj planuje zacząć przyjmować zagranicznych turystów.

Aby to zrobić, kraj opracował już szereg innowacji, które będą musiały przyzwyczaić się do gości hotelowych i ich właścicieli:

Gruzja

Już 11 maja Gruzja planuje otworzyć Tbilisi – wcześniej stolica była zamknięta na wjazd i wyjazd w ramach powstrzymywania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Gruzja planuje otworzyć swoje granice dla zagranicznych turystów od 1 lipca.

Turystyka krajowa w tym kraju będzie dozwolona od 15 czerwca, a granice dla turystów z innych krajów zostaną otwarte od 1 lipca. Zostało to ogłoszone 7 maja przez premiera Georgy Gakhariya, przedstawiając plan kwarantanny Gruzji.

„Zrobimy to poprzez zapewnienie bezpiecznych korytarzy na granicach lądowych z naszymi sąsiadami, a także poprzez dwustronne negocjacje z zainteresowanymi krajami w zakresie turystyki. Negocjacje już się rozpoczęły ”- wyjaśnił Gahari mechanizm wznowienia międzynarodowych przepływów turystów do Gruzji.

W najbliższej przyszłości kraj planuje również stopniowo przywracać loty pasażerskie.

Izrael

Od 3 maja Izraelczycy mogą podróżować po kraju. Jako pierwsi gości przyjmują pokoje gościnne (małe domki do odpoczynku) i hotele z pokojami z osobnym wejściem z zewnątrz.

Azja Południowo-Wschodnia

Chiny

Chiny odbudowują krajowy rynek turystyczny po tym, jak pierwszy poważny wybuch COVID-19 został sparaliżowany na początku tego roku.

W dniach 1-5 maja w kraju odbyły się pięciodniowe wakacje z okazji Święta Pracy, podczas których tylko 7,35 miliona turystów odwiedziło prowincję Hubei, epicentrum epidemii, a przychody z turystyki wyniosły 2,45 miliarda juanów ( 345 milionów dolarów). Poinformował o tym Departament Kultury i Turystyki Prowincji Hubei.

Jednak większość obiektów turystycznych w Chinach nadal ma prawo do otrzymania nie więcej niż 30% możliwej liczby odwiedzających.

Jednocześnie Chiny obawiają się drugiego wybuchu koronawirusa sprowadzanego z zagranicy, więc nie ma jednoznacznych informacji o planach przywrócenia napływu turystów do tego kraju.

Tajlandia

Tajlandia należy do krajów, których gospodarki najbardziej cierpią z powodu globalnego paraliżu przepływów turystycznych.

I chociaż zakaz międzynarodowego transportu w Tajlandii obowiązuje co najmniej do 30 maja, rząd już przygotowuje plany przyjmowania zagranicznych turystów.

Fifat Ratchakitprakarn, minister turystyki Tajlandii, powiedział, że królestwo planuje przyciągnąć „określone grupy podróżników do szeregu obszarów priorytetowych” w pierwszej fazie .

Życie po kwarantannie.

Co stanie się z biznesem turystycznym i czy paszport podróżny zostanie wprowadzony?

„Doszliśmy do kilku wniosków, w szczególności w sprawie opracowania wspólnego europejskiego podejścia do przezwyciężenia kryzysu. Obejmie to ustanowienie wspólnych protokołów i środków w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa [w sektorze turystyki]. Ministrowie zgodzili się, że należy stworzyć wspólny dokument o warunkowym tytule „Paszport COVID”, który będzie ważny w całej Unii Europejskiej ”

Źródło i fotografie: nv.ua