Wyrzucą 91-latkę z domu, bo chcą budować drogę. Ale odszkodowania nie wypłacili

W nieruchomościach najważniejsza jest lokalizacja. Niestety dom pani Marii stoi w najgorszej z możliwych, bo na Trakcie Brzeskim…

W miejscowości Zakręt niedługo powstanie trzypoziomowy węzeł łączący krajową dwójkę do Siedlec z drogą numer 17 w kierunku Lublina. W tym własnie miejscu stoi dom 91-letniej pani Marii.

Dom ma zostać zburzony. Państwo, nie pytając wlaścicielki o zgodę, do czego ma zresztą prawo, przejęło działkę, ponagla 91-letnią panią Marię do opuszczenia nieruchomości, ale z wypłatą odszkodowania to już mu się nie spieszy.

Już w marcu tego roku wojewoda wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, kóra jest tożsama z przejęciem nieruchomości przez państwo. Co za tym idzie, właścicielce działki należy się odszkodowanie.

W środę do domu pani Marii weszło dwóch urzędników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad żądając natychmistowego opuszczenia domu.

Teren jest już pilnie potrzebny do przygotowań do budowy.

Pani Maria dopiero niedawno uzyskała decyzję o wysokości odszkodowania, które urzędnicy wyliczyli na kwotę 174 000 zł.

To niskie odszkodowanie, ponieważ nie wykupiono od kobiety całej działki na której stoi dom, a tylko część. Chodzi o rekompensatę za 78 metrów kwadratowych domu i 350 metrów kwadratowych działki. Pozostała działka jest bezużyteczna, urzędnicy obiecują, że kiedyś odkupią…

Ale pani Maria nie protestuje, tylko chce te pieniądze dostać, bo naprawdę nie ma się gdzie wynieść. Choć nie wie jeszcze co jest w stanie nabyć za te pieniądze.

Jest schorowana i nie może chodzić, porusza się przy pomocy balkoniku, a jej syn mieszka na czwartym piętrze. Staruszka ma 1100 złotych emerytury, a to nie pozwoli jej wynająć mieszkania czy domu.

Rodzina sprawdzała czy kwalifikuje się do domu pomocy społecznej, ale okazało się, że do miejskiego się nie kwalifikuje, a na prywatny ani jej, ani jej rodziny nie stać.

Kobieta nie ma gdzie się wynieść, a urzędnicy grożą jej, że zwrócą się do wojewody o egzekucję komorniczą w trybie natychmiastowym… Specustawa daje im szerokie uprawnienia.

Budowa drogi to ogromny budżet. Na ten odcinek drogi przeznaczono 225 mln złotych. Czym jest w tym wszystkim jakaś staruszka, która traci dach nad głową…