Rozwiązywanie różnych zadań jest przydatne nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. W końcu w ten sposób utrzymujemy mózg w dobrej kondycji, co sprawia, że łatwiej i szybciej radzimy sobie z codziennymi zadaniami.
Dlatego od czasu do czasu dobrze zmierzyć się z ciekawym problemem matematycznym i rozruszać mózg.
1.
Plotka głosi, że ten przykład kiedyś zainteresował samego Stephena Hawkinga. Słynny fizyk teoretyk i pisarz był pewien, że nie każdemu uda się szybko znaleźć właściwe rozwiązanie. Czy tak jest faktycznie? A ilu naszych czytelników będzie w stanie bezbłędnie znaleźć odpowiedź?
2.
Jako drugie zadanie proponujemy problem noworoczny stworzony przez nieznanego artystę (być może bardzo młodego). W doniczce jest drzewo, bałwan i gwiazda. Czy będziesz w stanie obliczyć w myślach, jaką wartość należy wpisać zamiast znaku zapytania?
3.
I na koniec zagadka o Świętym Mikołaju, który gdzieś się spieszy. Zapewne aby dostarczyć prezenty każdemu, kto na to zasługuje. Osoby z matematycznym zacięciem z pewnością szybko rozwiążą ten problem. Ale ilu humanistów będzie w stanie znaleźć właściwą odpowiedź?
Rozwiązania problemów
1.
Ci, którzy byli szczególnie uważni na lekcjach matematyki, prawdopodobnie pamiętają, że najpierw należy wykonać czynności w nawiasach. Dlatego wyprowadzamy działanie 5 – 4 + 1 = 2. A następnie 18/3 * 2 = 6 * 2 = 12.
2.
Z pierwszego przykładu staje się jasne, że choinka zastępuje liczbę 18/3 = 6. Następnie z drugiego przykładu dowiadujemy się, że żółta gwiazda to (16 – 6) / 2 = 5. A trzeci przykład pozwoli nam poradzić sobie z bałwanem: 14 – 6 – 5 = 3.
Zatem ostatni przykład wygląda tak: 5 + 6 + 3 * 5 – 5. Najpierw mnożymy, a dopiero potem odejmujemy i dodajemy. Dlatego 11 + 15 – 5 = 21.
3.
Co do ostatniego problemu, to z pierwszego przykładu dowiadujemy się, że za Świętym Mikołajem ukryta jest liczba 18/3 = 6. Następnie Święty Mikołaj na reniferze jest równy (22 – 6) / 2 = 8. A zatem worek na prezenty zastępuje 18 – 8 – 6 = 4. Jeleń jest równy 8 – 6 = 2. Wtedy ostatni przykład wygląda tak: 8 + 4 + 2 + 4 = 18.