Mother and teenage daughter having an arguument

Napisała list do córki i nazwano ją wyrodną matką. „Za trzy lata mogę wyrzucić Cię z domu”.

Bycie rodzicem wymaga czasem słów, decyzji lub czynów, które nie są dla rodzica łatwe.

Matka napisała poruszający list do córki z okazji jej 15 urodzin. Nastolatka opublikowała go na swoim profilu.

Wkrótce będziesz dorosła.

Za 3 lata skończysz 18 lat i właściwie mogłabym cię wyrzucić z domu. Może to niebyt przyjemna prawda, ale prawda. Znam cię już 15 lat i wiem co mówię. Jesteś piękna, urocza i inteligentna. Jesteś wspaniała. Lepsza niż mogłam sobie ciebie wyobrazić czy zaplanować.
Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Jeśli ktoś myśli inaczej, to tylko jego problem.

Ja nie jestem i nie chcę być dla ciebie przykładem.

Jesteś zupełnie inna niż ja, masz własny charakter i osobowość. Lubisz inne rzeczy. Masz prawo kwestionować mój autorytet i moje wartości ale jednocześnie musisz być za nie odpowiedzialna i ponieść konsekwencje swoich wyborów i decyzji.

Jesteś wolna. Nie mam w stosunku do ciebie żadnych oczekiwań.

Nie jesteś mi nic winna. Nie musisz spełniać moich marzeń, zaspokajać moich ambicji. Nie masz wobec mnie żadnych zobowiązań. Nie oczekuję przysłowiowej szklanki wody na starość. Nie oczekuję Twoich sukcesów, nagród, żeby się nimi chwalić. Ty możesz uznać za sukces i wartość coś zupełnie innego. To twoje życie i Twoje wybory.

I tak zawsze będę po Twojej stronie.

Będę wspierać i pomagać, gdy tylko będziesz tego potrzebować. Ale nie będę się z tym narzucać. Dam ci prawo do popełniania błędów. Bo to, co jest dobre dla Ciebie, nie zawsze będzie dobre dla kogoś innego. Ufaj sobie i swojej intuicji. Nie mnie. Ja nie siedzę w Twojej głowie, nie doświadczam za Ciebie różnych sytuacji.

Nie musisz mi mówić wszystkiego.

Miej swoje tajemnice. Tylko Ty znasz siebie samą, a z upływem lat będziesz poznawać lepiej. Ja też mam matkę i swoje tajemnice przed nią. Każdy zna siebie najlepiej. Wsłuchuj się w siebie uważnie. W sobie znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Mając 18 lat będziesz całkowicie odpowiedzialna za swoje wybory.

Spróbuj pobyć sama, zrobić coś sama, zmierzyć się ze sobą. Poznaj siebie i nie wiąż się zbyt wcześnie. Weź udział w ciekawym projekcie, wyjedź za granicę. Zawsze będziesz mieć wsparcie w rodzinie, ale nie miej roszczeń i oczekiwań, że wszyscy są Ci winni pomoc.


pixabay

Pamiętaj, że wszystko ma swoje konsekwencje, miej plan awaryjny dla własnego komfortu. Bądź realistką i wiedz, że zawsze może coś pójść nie tak. Ale niech każda przeszkoda stanie się dla Ciebie inspiracją.

Nie jestem Tobą.

Nikt nie jest. Nie porównuj się ani ze mną ani z nikim.

Ludzie nie będą chcieli Cię ranić, ale będą to robić.

Jest to trudne do zrozumienia, ale to prawda: Każdy myśli przede wszystkim o sobie .. Każdy zachowuje się w określonych okolicznościach, w taki sposób, który uważa za słuszny. Nikt nie popełnia błędów celowo. Każdy działa we własnym interesie. Ale jego przekonania wynikające z doświadczeń są inne.

Świat nie jest sprawiedliwy.

Nie ma sposobu, aby zagwarantować, aby odnieść sukces i uniknąć w bezpieczny sposób, niepowodzeń. Nie można kontrolować tego świata. Można zrobić wszystko dobrze i nadal mieć problemy. Można złamać wszystkie zasady i wygrać. Jedyną rzeczą, która powinna być dla ciebie ważna, jest uczciwość. Nie oszukuj samej siebie. Naucz się zrozumieć. Zrozumieć swoje prawdziwe potrzeby i uczucia. I myśleć o tym, co jest najlepsze dla Ciebie.

Zawsze…

Niestety obawiam się, że choćbym nie chciała i tak zawsze będę się o ciebie martwić. Zawsze będziesz moją małą córeczką. Ale jednocześnie wolnym człowiekiem. Wykorzystaj tę wolność żyjąc w zgodzie z własnym sumieniem. Kocham Cię Córeczko.

List rozszedł się w internecie. Wielu rodziców krytykowało tą matkę i nie zgadzało się z jej przesłaniem. Co sądzicie o tym liście. Zgadzacie się z tym, co matka chciała przekazać córce?

Źródło prewiew foto: heftig