Zmarł Wojciech Młynarski. Legenda polskiej piosenki i kabaretu.

Wczoraj o godzinie 20:40, po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy” – napisała na Facebooku Paulina Młynarska.

Artysta urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie. Przez ponad 55 lat był współtwórcą polskiej kultury jako kabareciarz, aktor, autor recitali, tłumacz i dramaturg.

Jest twórcą ponad 2000 tekstów piosenek, wiele z nich na dobre weszło do kanonu polskiej kultury.

Legenda polskiego kabaretu.

Swoją karierę Wojciech Młynarski rozpoczął już na początku lat 60.

Dołączając do teatru działającego w warszawskim klubie Hybrydy. Na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 roku miał miejsce jego wielki debiut. Zaprezentowana została piosenka z jego tekstem: „Ludzie to kupią”.

W kolejnych latach współpracowała z takimi kabaretami jak: Dudek, Dreszczowiec i Owca.

To w Dudku nauczył się pisania tekstów pod konkretnych wykonawców. W tym kabarecie powstały teksty do takich piosenek jak: „A wójta się nie bójta”, „Ballada o dzikim zachodzie”, „Bawmy się!”, „Ladies and Gentelmen”, „Po co babcię denerwować”, „Piosenka o Maryni”, „Przyjdzie walec i wyrówna”, „Tupot białych mew”, „W Polskę idziemy” i wiele innych, a również skecz „Ogórki małosolne” oraz monologi „Latarnik” i „Pieprzna ballada”.

Jego teksty łączyły lekkość formy z obserwacją otaczającej rzeczywistości, satyrą, krytyką oraz prawdami uniwersalnymi.

Autor piosenek, które nuciła cała Polska

Młynarski najbardziej zasłynął jak autor tekstów do utworów innych artystów oraz autorskie piosenki. Płyta z utworem „Jesienny Pan” w wykonaniu Krystyny Konarskiej, wydana w 1963 roku była jego fonograficznym debiutem jaka autora tekstów.

Prze wiele kolejnych lat Młynarski pisał teksty dla największych sław polskiej piosenki: Maryli Rodowicz, Czesława Niemena, Anny Jantar, Anny German, Krzysztofa Krawczyka, Zdzisławy Sośnickiej, Stana Borysa, Alicji Majewskiej, Ewy Bem, Ireny Santor, Jaremy Stępowskiego czy Jerzego Połomskiego, a także dla zespołów Alibabki, Czerwono-czarni, Skaldowie czy 2 plus 1.

Jego pierwsza autorska płyta pt. „Wojciech Młynarski śpiewa swoje piosenki”, ukazała się w 1966 roku. To właśnie na niej pojawiły się kultowe piosenki „W co się bawić” oraz „Jesteśmy na wczasach”.

Łącznie nagrał kilkanaście płyt o różnorodnej stylistyce.

Sam artysta nigdy nie uważał się za wokalistę, zawsze najbardziej liczyło się dla niego czy ma coś do powiedzenia w swoich piosenkach.

W latach 70-tych zajmował się również do oper i musicali („Henryk VI na łowach”, „Życie paryskie”, „Awantura w Recco”) oraz przekładem tekstów piosenek musicali zagranicznych, m.in. „Jesus Christ Superstar” oraz „Chicago”.

Wojciech Młynarski był laureatem wielu nagród i wyróżnień Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Wielokrotnie otrzymywał odznaczenia państwowe w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złote Berło, Diamentowy Mikrofon, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz SuperWiktor ’97 za całokształt swojej twórczości.

Zaledwie 2 miesiące przed śmiercią – w styczniu 2017 roku do sklepów trafiła książka „Od oddechu do oddechu” – autorski wybór jego wierszy i piosenek.

Źródło: YouTube