Znak ostrzegawczy, że możesz być zakażony. Objaw, który wymaga natychmiastowej izolacji

Lekarze zalecają testowanie i izolowanie osób, które mają typowe objawy zarażenia.

Wszyscy je znamy i muszą występować łącznie, to wysoka gorączka, osłabienie, stan przypominajacy grypę połączony z trudnościami w oddychaniu.

Ale jest objaw, który nawet bez innych objawów kwalifikuje do natychmiastowej autoizolacji, ponieważ z ogromną doza prawdopodobieństwa w obecnej sytuacji pandemii sugeruje Covid-19.

Matka, która po zapachu nie może już wykryć, kiedy trzeba zmienić pieluchę dziecka. Kucharz, który nie czuje smaku, ani zapachu gotowanego posiłku. Kobieta, która nie czuje zapachu właśnie użytych perfum.

Wszystkie te sytuacje wymieniono w „New York Times” w artykule o potwierdzonych przypadkach Covid-19, u których pojawiła się nagle anomalia, w postaci utraty węchu i smaku.

Anosmia, utrata węchu i ​ageuzja, utrata smaku, które zwykle towarzyszą pierwszej wspomnianej tutaj manifestacji, są pierwszymi oznakami Covid-19 i mogą być wskaźnikami infekcji, pisze gazeta.

Ostrzeżenie od brytyjskich lekarzy

Na podstawie informacji od kolegów z całego świata, którzy potwierdzaja ten objaw, brytyjscy lekarze laryngolodzy zalecili osobom, które tracą zmysł węchu i smaku izolować się przez siedem dni, nawet jeśli nie mają innych objawów. Opublikowane dane są jeszcze moocno ograniczone, ale lekarze są zaniepokojeni coraz częściej powtarzającymi się przypadkami anosmi i ageuzji i wysłali sygnał alarmowy.

„Chcemy ostrzec, że jest to oznaka infekcji i że każdy, kto traci zapach, powinien się odizolować. Może przyczynić się do spowolnienia transmisji i ratowania życia”, napisała w e-mailu prof. Claire Hopkins, prezes Brytyjskiego Towarzystwa Laryngologicznego.

Claire Hopkins wraz z Nirmalem Kumarem, przewodniczącym ENT UK, grupy reprezentującej brytyjskich lekarzy laryngologów, wzywa pracowników opieki zdrowotnej do używania sprzętu ochronnego podczas leczenia pacjentów, którzy stracili zmysł węchu. Ostrzegają ich, aby nie wykonywali endoskopii zatokowych, jeśli nie są absolutnie konieczne, ponieważ badanie może powodować kaszel i kichanie, które mogą zainfekować lekarzy.

Wysokie ryzyko dla lekarzy laryngologów

Dr Hopkins powiedział, że dwóch brytyjskich specjalistów laryngologów, którzy zostali zarażeni, jest obecnie w stanie krytycznym, dodając, że poprzednie raporty w Wuhan w Chinach, gdzie rozpoczęła się epidemia, wielu specjalistów laryngologów zmarło.

Brytyjscy specjaliści cytowali doniesienia z innych krajów wskazujące, że znaczna liczba pacjentów zarażonych miała niedokrwistość. W Korei Południowej, gdzie przeprowadza się testy na dużą skalę, 30% z 2000 pacjentów chrowało na astmę.

American Academy of Otolaryngology opublikowała informacje na stronie, stwierdzając, że utrata węchu i smaku są ważnymi objawami związanymi z Covid-19 i że zaobserwowano je u pacjentów z pozytywnym wynikiem testu, którzy nie mieli żadnych innych objawów.

W przypadku braku alergii i zapalenia zatok objawy te powinny zaniepokoić lekarzy. „Istnieje coraz więcej dowodów na to, że laryngolodzy należą do grup najwyższego ryzyka, gdy wykonują operacje i badania dróg oddechowych.

Dr Rachel Kaye, profesor otolaryngologii w Rutgers, powiedziała, że ​​została powiadomiona przez kolegów z New Rochelle w stanie Nowy Jork, po wybuchu epidemii w USA, że pacjenci z anosmią powinni być traktowani jako potencjalni podejrzani o zakażenie. Dział, w którym pracuje w Rutgers, zaczął używać sprzętu ochronnego i przerwał badania z wyjątkiem nagłych i niezbędnych.

Źródło: medrxiv.org, entnet.org