Drętwieją Ci ręce? Istnieje 7 chorób związanych z tą przypadłością. Nie ignoruj problemu

Drętniewie jest czynnością fizjologiczną i jest znane każdemu. Na ogół ma związek z uciskiem na zakończenia nerwowe i zbyt długim trwaniem w niewygodnej pozycji ciała.

Po zmianie pozycji odczuwamy mrowienie i nieprzyjemne pieczenie. Jednak po chwili ono mija, a w kończynie wraca normalne czucie.

Jeśli jednak dostrzeżesz, że odrętwienie pojawia się często i nie mija tak łatwo i szybko jak dawniej, nie powinieneś tego bagatelizować, ponieważ może mieć związek z poważną chorobą.

Możliwe przyczyny drętwienia kończyn

Osteochondroza

Wady w obrębie kręgosłupa mogą powodować uszkodzenia nerwów. Jeśli drętwieniu towarzyszą bóle głowy, sztywnienie karku czy problemy z koordynacją to może być osteochondroza.

Warto skonsultować stan kręgosłupa ze specjalistą i wdrożyć rehabilitację.

Stwardnienie rozsiane

Drętwienie kończyn jest również objawem trudnej do zdiagnozowania choroby jaką jest stwardnienie rozsiane. Przy powtarzających się epizodach drętwienia kończyn warto wykonać niezbędne badania i diagnostykę w celu wykluczenia choroby.

Zespół cieśni nadgarstka

To przypadłość osób pracujących dłońmi w ciągłym i tym samym ułożeniu. Cierpią na nią najczęściej krawcowe, programiści i muzycy. Stale powtarzane te same ruchy powodują obrzęk ścięgien, które wywołują nacisk na nerw, czego następstwem jest drętwienie i mrowienie, często nasilające się rano.

Zakrzepica żył

Skrzepy w żyłach powodują zaburzenia krążenia, opuchliznę, a w następstwie uczucie odrętwienia i mrowienia w kończynach. Brak leczenia może powodować poważne skutki.

Niedokrwistość i cukrzyca.

Zazwyczaj są one związane z problemami z krążeniem w kończynach.

Nerwoból splotu rozgałęzionego.

Jest to spowodowane długotrwałym stanem zapalnym otaczającej tkanki, który powoduje ból i drętwienie rąk.

Udar

To najpoważniejsza z przyczyn drętwienia. Jeśli odrętwieniu towarzyszą zaburzenia mowy, wzroku, opadanie ust po jednej stronie, splątanie należy natychmiast wezwać karetkę.

Powtarzającego się i uporczywego drętwienia nie należy bagatelizować. Jeśli drętwienie nie jest wyraźnie wywołane niewygodną pozycją i po chwili nie mija, należy poszukać przyczyny. Może za nią stać poważne schorzenie.

Ostrzeż swoich przyjaciół i rodzinę udostępniając im ten artykuł.

Źródło i Fotografie: pianetablunews.it