11 trików, których nie uczą w szkole. Przydają się codziennie

Szkoła ma to do siebie, że uczymy się tam bardzo wielu cennych rzeczy, tak wielu, że po latach niewiele z tego wszystkiego pamiętamy.

Paradoksalnie wielu tych, które naprawdę mogą być przydatne w codziennym życiu szkoła nas nie nauczy.

Choć owszem zdarzają się nauczyciele, którzy rozumieją, że nadmierne obciążenie umysłu nie sprzyja zapamiętywaniu i dzielą się z nami czasem sztuczkami, które ułatwiają zapamiętanie ważnych informacji. Trikami, które bez użycia narzędzi pozwolą nam się orientować w różnych sytuacjach.

Zebraliśmy dla Was kilka naszych ulubionych:

1. Ile czasu zostało do zachodu słońca

Ta sztuczka jest bardzo łatwa. Wystarczy, że dłoń skierowaną do siebie umieścisz tak, żeby dolna krawędź słońca dotykała palca wskazującego. Teraz policz teraz ile palców mieści się między palcem wskazującym, a linią horyzontu. Każdy palec odpowiada 15 minutom. Jeśli mieszczą się 2 to zostało 30 minut, a jeśli 4 to zostało 60 minut.

2. Ile dni ma miesiąc

Zaciśnij pięści obu rąk i zacznij liczyć miesiące przez kostki i przestrzenie pomiędzy nimi. Jeśli miesiąc wypada na kostce to ma 31 dni. Jeśli wypadnie w przestrzeni między kostkami, ma 30 dni (lub mniej w przypadku lutego).

3. Która to faza księżyca

Do jej określenia musisz zapamiętać trzy litery: O, D i C. O oznacza oczywiście pełnię. Gdy widoczność księżyca zaniknie, mamy nów. Żeby ocenić czy księżyc jest w fazie przybywającej (od nowiu do pełni), czy zanikającej (od pełni do nowiu) przydadzą nam się literki D i C. Żeby lepiej zapamiętać D – jak Dziecko, czyli księżyc przybywający (bo rośnie i jest coraz większy) i C – można zastosować analogię do Człowieka (albo Chłop) że się starzeje, po okresie dojrzewania, czyli po pełni, aż do zaniknięcia czyli nowiu – i będzie to księżyc zanikający.

4. Zapamiętanie sąsiadów, z którymi graniczymy

Wielu dorosłym sprawia trudność zapamiętanie krajów, które po 89 roku graniczą z Polską. Dla dzieci też nie jest to takie proste. A wystarczy zapamiętać ten krótki i prosty wierszyk. Teraz już bez trudu wyliczysz sąsiadów i to w dodatku w dobrej kolejności od północnego wschodu do zachodu.

5. Mnożenie na palcach

O ile mnożenie na małych liczbach jest dla dzieci niczym trudnym, o tyle przy większych mają trudności. Badania pokazały, że wielu dorosłych także ma z tym problem. Jak sobie z nim poradzić? Dłonie kierujemy wewnętrzną stroną do siebie i liczymy palce od dołu od sześciu. Bo trik dotyczy liczenia od 6 w górę. Stykamy palce odpowiadające cyfrom, które chcemy pomnożyć czyli na przykład 7×8. Będą do drugi i trzeci palec od dołu. Te palce i wszystkie pod nimi to dziesiątki (5 czyli 50), a jednostki liczymy mnożąc te, które pozostały nad nimi, u obu rak przez siebie. W tym przypadku 3×2. Teraz wystarczy dodać 50 i 6 i mamy wynik 56.

Nawet jeśli w pierwszej chwili wydaje ci się to skomplikowane to uwierz, że po chwili zdziwisz się jak łatwo się liczy.

6. Mnożenie przez 9

Ten sposób jest jeszcze prostszy. Wyciągamy dłonie. Wybieramy cyfrę, którą chcemy pomnożyć przez 9. Niech będzie to 7. Odliczamy na palcach 7, dla ułatwienia możemy ten palec odchylić. Wszystkie przed nim to dziesiątki (6 czyli 60), a za nim to jednostki (czyli 3). Wynik 63. Prawda, że proste?

7. Bateria pełna czy wyczerpana

Aby stwierdzić, czy bateria jest nadal w dobrym stanie, podnieś ją kilka centymetrów nad stołem i pozwól jej upaść. Jeśli odbija się i opada, jest pusta.

8. Jaki to kąt?

Ten sposób nie zastąpi może kątomierza, ale daje orientację w ocenie kąta. Wystarczy rozłożyć palce szeroko, jak tylko możesz. Kciuk i mały palec wskazują kąt 90 stopni. Serdeczny wskaże kąt 30 stopni, środkowy 45 stopni, a wskazujący 60 stopni.

9. Ile to centymetrów bez linijki

Między palcem wskazującym i kciukiem jest około 18 centymetrów, między dużym, a małym palcem – około 20 cm

10. Jak zapamiętać kolejność planet?

Do tego jak w przypadku sąsiadów, wystarczy prosta rymowanka.

11. Jak określić stopień świeżości jajka?

Zanurz surowe jajko w szklance wody. Jeśli natychmiast opadnie na dół jest bardzo świeże.
Jeśli opadnie powoli wciąż nadaje się do spożycia. Po tym jak opadło ocenisz ile ma dni.
Jeśli nie opadnie jest zepsute.

Pozwól swoim bliskim poznać te sztuczki!

Może o czymś zapomnieliśmy? Znasz jakieś inne ciekawe sztuczki?

Podziel się z nami w komentarzu.

Źródłai fotografie: tutkatamka.com.ua, shareably.co,YouTube