13 mało znanych faktów, o których wiedza może uratować ci życie

Możnaby uniknąć wielu obrażeń, a nawet śmierci, gdyby ludzie mieli wiedzę jak zachować się w krytycznej sytuacji.

Czasami znajomość prostego faktu może zwiększyć szansę na przeżycie lub pomóc kogoś ocalić. Jeden z użytkowników Reddita zapytał: „Jaki mało znany fakt może uratować życie?” – a odpowiedzi ludzi zainspirowały nas do stworzenia użytecznego artykułu.

1. Spotkanie agresywnego niedźwiedzia

Najlepiej oczywiście unikać niedźwiedzi na wolności, ale jeśli takie spotkanie Ci się przydarzy, to wiedz, że słabym punktem tego zwierzęcia jest zwrotność. Niedźwiedzie biegają szybko i dobrze się wspinają, ale poruszać się wokół obiektu, takiego jak samochody czy drzewa, jest im znacznie trudniej. Prędzej czy później drapieżnik przestanie cię gonić, widząc, że ta podstępna porcja „jedzenia” (Ty) kosztuje go za dużo energii.

Nie należy wpadać w panikę gdy zobaczysz niedźwiedzia. Jeśli spojrzy na ciebie – nie ruszaj się. Może nie zrozumieć, kim jesteś i co zamierzasz zrobić. Niedźwiedzie rzadko atakują ludzi; Najprawdopodobniej wycofa się, gdy zda sobie sprawę, że jesteś człowiekiem.

2. Nieprzyjemny drażniący zapach w domu, kojarzący się z rybami lub moczem, którego źródła nie umiesz zidentyfikować

To prawdopodobnie jest to zapach topiących się kabli. Taka sytuacja może prowadzić do pożaru lub nawet wybuchu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie energii elektrycznej przed ustaleniem przyczyny.

3. Prąd, który wciąga Cię wgłąb morza

Przypadkowo wpadając w odpływ, nie ma sensu pływać przeciwko niemu do brzegu – marnujesz całą siłę na próżno. Postaraj się poruszać równolegle do brzegu, aż wyjdziesz z nurtu, a następnie skieruj się na ląd.

4. Aspiryna na zawał serca

Jedna tabletka może poważnie poprawić Twoje samopoczucie. Chory powinien się położyć z czymś pod głową lub usiąść, a następnie wziąć lekarstwo. Aby działać szybciej, powinien ją rozgryźć.

5. Diagnoza szoku termicznego

Oczywistymi objawami udaru cieplnego są między innymi zawroty głowy i nudności, ale mogą one również wynikać z innych przyczyn. Aby wiedzieć na pewno, powinieneś zjeść coś słodkiego. Jeśli smak wydaje się nieprzyjemny, jest to udar cieplny.

6. Prosty sposób, by osoba odzyskała przytomność

Powinieneś ostrożnie położyć ją na plecach i podciągnąć kolana do klatki piersiowej. Usprawnia to przepływ krwi do mózgu i ofiara budzi się. Ale najpierw musisz upewnić się, że nie ma urazów nóg i tułowia, w przeciwnym razie taka pomoc może pogorszyć sytuację.

7. Pomoc w gryzieniu jadowitego węża

Wbrew powszechnej opinii nie wolno wysysać trucizny, okładać rany lodem, uciskać, oczyszczac, okrywać. Zanim ofiara dotrze do szpitala musi dużo pić i zażyć lek przeciwhistaminowy (przeciwalergiczny). Zostaw miejsce ugryzienia w spokoju, w przeciwnym razie trucizna rozprzestrzeni się szybciej po całym ciele.

8. Reanimacji w przypadku utonięcia

Jeśli człowiek, który tonął odkrztusił wodę, nie oznacza to, że jego życie nie jest już zagrożone. Pożądane jest, aby natychmiast udać się do szpitala – w przeciwnym razie może umrzeć za kilka dni, jeśli w płucach pozostanie woda.

9. Jak rozbić szybę samochodu podczas wypadku

W sytuacji, gdy wydostanie się z samochodu jest możliwe tylko przez okno, warto pamiętać, że szybę w aucie jest znacznie łatwiej rozbić udając w jej krawędzie niż w środek. Nawiasem mówiąc, zagłówek z łatwością poradzi sobie z tym zadaniem, jeśli można go wyciągnąć z siedzenia. W różnych samochodach zagłówki są zapinane inaczej – warto sprawdzić to wcześniej.

10. Ogień przez butelkę wody

Brzmi to dziwnie, ale odpowiednio długo będzie padać na nie bezpośrednie światło słoneczne, może to spowodować zapłon. Butelka będzie działać jak soczewka i koncentrować ciepło słoneczne w jednym miejscu. Nigdy nie zostawiaj jej w samochodzie.

11. Leki przeciwhistaminowe należy zawsze nosić ze sobą

Być może masz alergię na coś, czego wcześniej nie spotkałeś. Co więcej, może okazać się tak silna, że bez odpowiedniej pomocy możesz łatwo zejść z tego świata. Jest to szczególnie możliwe w podróżach, kiedy ludzie próbują nowych przysmaków, spotykają nowe gatunki roślin i tym podobne.

12. Woda na plaży jest zbyt daleko od zwykłej strony

Zbyt brudny brzeg oceanu jest oznaką zbliżającego się tsunami. Zauważywszy to na obszarze, na którym taka klęska żywiołowa jest możliwa, musimy natychmiast ostrzec wszystkich i uciec.

W przededniu tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 r. niestety niewielu ludzi zwróciło na to uwagę. Ludzie, w tym małe dzieci chodzili przy brzegu zbierając muszle. Jednak na dwóch plażach znaleźli się ludzie, którzy znali ten fakt: Anglik Tilly Smith i nauczyciel biologii John Chruston. Tego dnia udało im się uratować życie wielu ludziom.

13. Zasada trzech

Wpadając w trudną sytuację, należy pamiętać o wskaźnikach, które opisują zdolność przeciętnego człowieka do przeżycia:

  • 3 minuty bez powietrza
  • 3 godziny w ekstremalnych temperaturach
  • 3 dni bez wody
  • 3 tygodnie bez jedzenia.
  • Bez prawidłowego ustalenia priorytetów szanse na przeżycie są znacznie niższe.

    Czy kiedykolwiek spotkała Cię trudna lub ryzykowna sytuacja? Może znasz jakieś cenne fakty, które mogłyby przydać się innym?

    Źródło i Fotografie: brightside