Twoja wiedza i doświadczenie odgrywają ważną rolę w procesie rekrutacji. Ale oprócz oczywistych rzeczy na pomyślny wynik rozmowy mają wpływ mniej spodziewane.
Znajomość tych niuansów znacznie ułatwi zaprezentowanie się jako obiecujący, kompetentny kandydat i zwiększy Twoje szanse na zdobycie pożądanego stanowiska.
Opracowaliśmy listę nieoczywistych rzeczy, które mogą wpłynąć na Twoje szanse.
1. Pogoda w dniu rozmowy
Naukowcy przeprowadzili badania, które pokazały, że pogoda wpływa na wyniki ważnych decyzji. Pogoda wpływa zarówno na ciebie, jak i na rekrutera. Będzie mniej cierpliwy, mniej wyrozumiały i rozdrażniony. Kandydaci, z którymi przeprowadzono rozmowy w pochmurną, deszczową pogodę, często uzyskują wyniki o około 10% gorsze punkty niż podczas przeprowadzonej w pogodny, ciepły dzień. Jeśli to możliwe, lepiej zaplanować rozmowę w słoneczny dzień. Ale na to akkurat Twój wpływ jest ograniczony.
2. Jak wcześnie przybyłeś na rozmowę kwalifikacyjną?
Eksperci od pracy uważają, że przyjście z wyprzedzeniem jest dobrym pomysłem, ale przyjście zbyt wcześnie może zmniejszyć twoje szanse. Zaplanuj więc przybycie na 5-10 minut przed umówioną godziną. Jeśli przybyłes zbyt wczesnie poczekaj na zewnątrz lub w samochodzie.
3. Który z kolei wchodzisz na rozmowę
Nie bądź pierwszy w kolejce. Rekruterzy podświadomie porównują każdego kandydata z poprzednim kandydatem, a pierwszy będzie punktem wyjścia dla wszystkich kolejnych, więc jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek nie osiągnął lepszych wyników.
Ale ostatnim też nie powinieś być. Zmęczenie po podejmowaniu decyzji po kilku próbach selekcji odgrywa dużą rolę. Zwłaszcza jeśli rozmowa zaplanowana jest na popołudnie.
4. Kolor twoich ubrań podczas rozmowy
Według większości specjalistów HR najlepszym rozwiązaniem jest przyjść na rozmowę w konserwatywnych kolorach, takich jak czarny, niebieski lub brązowy. Nie noś pomarańczowego i innych jasnych kolorów, w razie potrzeby później mozesz pokazać swoją kreatywność.
5. Które miejsce najlepiej zająć
Gdy zostaniesz poproszony by usiąść, a krzesło nie będzie ustawione wygodne, możesz go obrócić lub przesunąć. To pokaże rekruterowi, że ma on do czynienia z pewnym i aktywnym kandydatem. Co z kolei zwiększy twoje szanse na sukces.
6. Jak bardzo siebie cenisz
Przeceniający się ludzie dostają oferty pracy częściej niż ci, którzy nie doceniają sami siebie. Po prostu wiedzą, jak się reklamować i przekonać o swoich atutach. Rekruter nie ma nic innego, jak tylko uznać je za fakt.
7. Oferta picia herbaty / kawy
Jeśli zaproponowano ci filiżankę kawy lub herbaty na rozmowę, weź pod uwagę swoją sytuację. Jeśli rekruter dysponuje sekretarką, która przygotowuje napój, powinieneś się zgodzić, jeśli nie – lepiej odmówić, ponieważ osoba rekrutująca nie musi poświęcać cennego czasu na kawę. Istnieje spora szansa, że zaproponowała kawę przez grzeczność, ale wcale nie ma ochoty jej parzyć.
8. Pozycja rąk podczas rozmowy
Wyważona, poprawna gestykulacja dodaje słowom siły i ekspresji, wpływa na to, co druga osoba myśli o tobie.
Otwarte dłonie wskazują na szczerość, która zwiększa szanse na znalezienie pracy.
Jeśli na przykład ukryjesz ręce, rekruterowi może się wydawać, że masz coś do ukrycia i będzie mieć wątpliwości co do ciebie.
Ręce założone na piersi – pozycja obronna oznacza frustrację lub nieporozumienie, które oczywiście będą również grały przeciwko tobie.
9. Dźwięk twojego głosu i nacisk
Co zaskakujące, w niedalekiej przyszłości niektóre firmy będą w stanie ustalić, za pomocą głosu, czy to odpowiedni kandydat na ich wakat. Oceniona zostanie atrakcyjność głosu, niezależnie od tego, czy jest on wiarygodny, ton dowodzenia lub spokoju, a także inne cechy niezbędne dla wybranego pola działalności.
10. Jak bardzo jesteś spocony
Pocenie się oznacza, że jesteś nerwowy, co może podważyć twoją komppetencję. Trik – poproś o szklankę zimnej wody, czekając na rozpoczęcie rozmowy. Temperatura ciała spadnie i pocenie się ustanie.
11. Twoje podejście do innych ludzi
Twoje podejście do ludzi może powiedzieć więcej niż CV. Rekruter może zwracać uwagę na interakcje z pracownikami biurowymi i innymi, aż do sprzątaczy. Bądź uprzejmy dla wszystkich, to zwiększy twoje szanse.
12. Gdzie dorastałeś?
Jeśli nagle odkryjesz, że z rekruterem coś cię łączy, na przykład dorastełeś w tym samym mieście lub okolicy, ten fakt zagra na twoja korzyść. Ponieważ podświadomie ludzie sympatyzują z kimś, z kim mają coś wspólnego.
13. Kiedy wysłać wiadomość e-mail
Ważną częścią rozmowy jest monitorowanie jej wyniku. Możesz poprosić o tę informację przez e-mail. Ale warto też pamiętać o czasie. Najlepiej wysłać list następnego dnia po rozmowie, w godzinach pracy. Ewentualnie dwa dni później. Jeśli zaczekasz zbyt długo, pracodawca może założyć, że nie jesteś zainteresowany pracą lub po prostu o tobie zapomnieć.