7 zdjęć, które wstrząsnęły światem. Każde wyraża więcej niż tysiąc słów

Wszyscy boimi sę mitycznej wojny, apokaliptycznego chaosu, przemocy, bólu i głodu.

A przecież tego nie brak, tyle że nie dotyczy akurat naszej części świata. A to wszystko nie dzieje się wcale tak daleko.

Nie o słowa tu chodzi, bo zdjęcia wyrażają więcej niż słowa są w stanie wyrazić. Pokazują czarną stronę natury ludzkiej, najczarniejszą…

Niech w każdy w ciszy i chwili zadumy sam przeżyje te obray na swój własny sposób.

Dziewczynka umierająca z głodu

Rozdzierająca serce fotografia przedstawia 7-letnią Amal Hussain z Jemenu. Jej drobne ciało jest wyniszczone następstwami głodu. Oczy wyrażają smutek i niewyobrażalne cierpienie. Gdy wreszcie trafiła do obozu dla uchodźców i miała szanse na życie było już za późno. Jej organizm był już zbyt słaby by żyć.

Kevin Carter – Sęp i dziecko

Kevin Carter rok po zrobieniu tego zdjęcia otrzymał Nagrodą Pulitzera. Fotografia pojawiła się na najważniejszej okładce świata – “New York Times”. Widzimy na nim wygłodniałe dziecko i głodnego sępa, który czekał spokojnie na jego śmierć. To była dziewczynka, szła wolno resztkami sił, gdy zobaczył ja fotograf, przystanęła, nie miała już sił.

Huynh Cong Ut – Napalm Girl

To zdjęcie zrobiono 8 czerwca 1972 roku w wietnamskiej wiosce Trang Bang, na którą Armia Południowowietnamska wspierana przez Stany Zjednoczone zrzuciła śmiercionośny napalm. Zdjęcie stało się symbolem tych wydarzeń i obiegło cały świat. Ucierpieli niczemu winni ludzie, którzy w rozpaczliwej instynktownej ucieczce widzieli szanse na przeżycie. Dziewczynka na pierwszym planie to Phan Thi Kum Phuc naga i poparzona napalmem przeżyła i stała się żywym symbolem amerykańskiej brutalności w wojnie z Wietnamem. Dziś jest ambasadorem dobrej woli UNESCO.

1945 rok w Nagasaki

Zdjęcie zostało zrobione 1945 roku tuż po zrzuceniu na Nagasaki bomby atomowej, która spowodowała śmierć ponad 80 000 osób. A ci, którzy przeżyli, przez całe swoje życie mieli poważne problemy ze zdrowiem.

Richard Drew – The Falling Man

To zdjęcie stało się symbolem dramatu, jaki przeżyli uwięzieni wewnątrz wież World Trade Center po zamachu 11 września 2001 roku.

Mike Wells – Uganda

To dłoń wyniszczoneo głodem dziecka na ręku misjonarza w Ugandzie.

Eddie Adam – Egzekucja partyzanta

Nguyen Ngoc Loan szef policji wymierza broń w jeńca z Wietkongu. Chwilę później dokonuje egzekucji. Zdjęcie stało się symbolem i manifestem nastrojów antywojennych.