Czas zimowy 2020. Czy jeszcze zmieniamy czas na zimowy? Każdy musi to wiedzieć

Zmiana czasu na zimowy w 2020 roku.

W 2019 roku na początku marca Komisja Europejska głosowała za propozycją rezygnacji od 2021 roku ze zmiany czasu na zimowy w UE.

System zmieniający czas, na wiosnę i jesienią, stosowany jest w ponad 100 krajach na całym świecie. Nie wszystkie kraje mają takie same okresy czasu na zmianę czasu letniego.

Osobą, której to zawdzięczamy był Nowozelandczyk Hudson, który wymyślił system w 1898 roku.

W Polsce po raz pierwszy przesunięto wskazówki zegarów o godzinę do przodu 6 kwietnia 1917 roku. Przesunięto godzinę z 2:00 na 3:00, czyli jak obecnie. Odwołanie czasu letniego nastąpiło 17 września. Nie oznacza to jednak, że oddąd Polacy robili to każdego kolejnego roku. Zmiana czasu była stosowana jeszcze w 1918, 1919 i 1922 roku, a potem w latach 1946-49, 1957-64. Dopiero od 1977 roku czas przestawialiśmy co roku.

Nigdy ludzie nie byli szczególnie zadowoleni z tego stanu. Dziś, dzięki smartfonom nie musimy o zmianie czasu nawet pamietać, ale kiedyś bywało to kłopotliwe.

Przejście na czas zimowy nastąpi w nocy z 24 na 25 października, w ostatni weekend miesiąca, kiedy to godzina 4:00 zmieni się na 3:00.

Celem jest maksymalne wykorzystanie światła słonecznego poprzez cofnięcie oficjalnego czasu o godzinę.

Czas zimowy 2020.

To może być ostatni raz, kiedy Europejczycy przesuną czas, ponieważ Komisja Europejska zaproponowała porzucenie tej praktyki w UE od przyszłego roku. W naszym kraju decyzja zależeć będzie od decyzji rządu.

Jak wpływa na nas przejście na czas zimowy

„To iluzja, że ​​więcej śpimy, dzieje się to jedynie w jedną noc. Myślę, że powinniśmy zwracać większą uwagę na jakość snu i starać się uwzględnić te godziny, w których obwody nerwowe naprawdę się regenerują – na sen powinniśmy przeznaczyć czas między godziną 10 wieczorem, a 6 rano. Wszystko, co dzieje się po 3 nad ranem, to czysty wypoczynek.” wyjaśnia psycholog.

„Radziłbym rodzicom dzieci i młodzieży, aby wykorzystali ten moment do regulacji czasu, w którym dzieci kładą się spać. Wiadomo, że chcą zostać jak najdłużej. Teraz możemy im powiedzieć: idziesz spać o tej samej porze, co wczoraj, ale nie będzie to 11, ale dopiero 10.”

A wy jesteście za tym by zlikwidowano zmianę czasu?

Źródło: dobresobie.pl