Czy jesteś w stanie dostrzec na tym zdjęciu zwierzę? Tylko 1% ludzi to potrafi

Rosyjski artysta Ilja Klemencov z czarno-białych zygzakowatych linii stworzył iluzję optyczną, która zmusiła miliony ludzi do wpatrywania się w ekran. Chcą zobaczyć jaki obrazek został wśród nich ukryty.

To dzieło artysty więc wbrew pozorom, wcale nie jest zwykłą, infantylną zabawą na jaką wygląda. Pod dziełem kryje się ważne przesłanie.

Ważne przesłanie

Iluzja nosi tytuł „Mogą zniknąć” i ma na celu zwracać uwagę ludzi na konieczną ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem. Tak jak w obrazek, w przyszłości możemy wypatrywać wielu gatunków i ich nie dostrzec, ponieważ już ich nie będzie, jeśli nie zadbamy o nie teraz…

Na obrazku ukryty jest miś panda, który jest też logiem organizacji World Wildlife Fund for Nature (WWF).

Jeśli należysz do tych nielicznych osób, które są w stanie go dostrzec, zobaczysz nieostrą postać pandy, która może zniknąć jak tylko mrugniesz okiem.

Na świecie zostało zaledwie 1800 pand, iluzja miała pokazać jak szybko ten gatunek wymiera…

Dlaczego tak wiele osób nie jest w stanie zobaczyć misia?

Odpowiada za to tzw. efekt McCollough. Odkryty i stworzony przez Celeste McCollough w 1965 roku, efekt McCollough pochodzi z wpatrywania się przez kilka minut w dwukolorową siatkę, skupiając oko w sposób, który skłania je do widzenia różnych kolorów w celu uformowania kształtu.

Zdjęcie stało się kultowe. Zdobyło pierwszą nagrodę na Światowym Biennale Plakatu Studenckiego 2010, międzynarodowym konkursie odbywającym się w Serbii. Zdobyło także nagrody na Tajwanie Międzynarodowym Konkursie Projektowym i Międzynarodowym Festiwalu Projektowania COW oraz wystawie plakatów w Finlandii w 2014 roku.

Gotowy do ponownej próby, jeśli początkowo nie zauważyłeś pandy? Śmiało, poruszaj głową, mrugnij, odsuń się, wytęż wzrok i spróbuj dostrzec pandę na poniższym obrazku!

Czy na pierwszy rzut oka udało Ci się zobaczyć misia pandę na zdjęciu, czy zajęło Ci to kilka prób? Co sądzisz o przesłaniu tego złudzenia optycznego?

Źródło: tiphero.com, Miniatura wpisu: Ilja Klemencov (CC BY-NC-ND 4.0)