Czy wiedziałyście, że wasze babki i matki też to robiły?

Instynkt matki ma niezwykłą moc.

Przede wszystkim, matczyne instynkty są jednym z najbardziej podstawowych instynktów a podstawy rodzicielstwa nie zmieniły się od milionów lat.

Oczywiście, w dzisiejszych czasach matka może martwić się o inne sprawy ale fundamentalne zasady macierzyństwa są nadal takie same.

Istnieje kilka rzeczy, w macierzyństwie, które są tak instynktowne, że nie zawsze zdając sobie sprawę, robimy je.

Weźmy, na przykład, sposób w jaki trzymamy dziecko. Gdy większość kobiet bierze dziecko, natychmiast opiera je na swoim lewym biodrze. Dlaczego tak się dzieje, skoro w naturalny sposób jako praworęczni w większości czynności użyjemy prawej ręki?

To oczywiście nie oznacza, że nigdy nie użyjemy prawego biodra – zwłaszcza wówczas, gdy druga ręka jest zajęta lub niesprawna lub po prostu zmęczona – ale dla 70-85% wszystkich kobiet, jest po prostu rzeczą zupełnie nienaturalną, by nosić dziecko po prawej stronie.

Jak to się dzieje, że tak wiele kobiet czuje się bardziej komfortowo trzymając swoje maleństwo z lewej strony? Cóż, jak się okazuje, jest na to fascynujące naukowe wyjaśnienie.

Większość kobiet bierze dziecko, automatycznie opierając je na lewym biodrze. Dotyczy to 70-85% wszystkich kobiet. Początkowo zakładano, że miało to związek z tym, która ręka była dominująca, ponieważ większość ludzi jest praworęcznych, ale nie jest to jedyne wytłumaczenie.

To, prawda, że trzymając swoje dziecko na lewym boku matce łatwiej zrobić bardziej skomplikowane zadania prawą ręką, ale prawdziwym powodem według badań Journal of Nature Ecology and Evolution, trzymanie maleństwa po lewej stronie ma związek z ochroną i zachowaniem jego bezpieczeństwa.

Kobiety podnoszą i trzymają dzieci po lewej stronie, ponieważ jest to najbardziej skuteczny sposób, aby chronić maleństwo.

Jest także drugi powód. Jak zapewne wiecie, prawa półkula mózgu kontroluje lewą stronę ciała.

Twoja prawa półkula jest odpowiedzialna za inteligencję emocjonalną, oraz interakcje z innymi ludźmi a także odbiór i przetwarzanie emocji.

Jeśli Twoje dziecko jest po lewej stronie, prawa półkula jest w zgodzie z emocjonalnymi sygnałami wysyłanymi przez dziecko.

Jeśli dziecko płacze, jest rozdrażnienie lub wydaje się głodne lub przestraszone, twój mózg będzie szybciej to dostrzegać, ponieważ prawa strona mózgu jest w gotowości do odbioru tych sygnałów.
Oznacza to również, że więź mamy i dziecka jest na głębszym poziomie, bo mama jest nastawiona na swoją emocjonalną stronę, aby zrozumieć tę tajemniczą małą istotę, która nie może komunikować się inaczej, jak tylko poprzez wysyłanie bodźców.

Innymi słowy, trzymając dziecko na lewym boku dla mamy staje się bardziej prawdopodobne, że zauważy, czy jej dziecko jest chore lub się boi, a to oznacza również, że mama czuje wyjątkowo silne przywiązanie do dziecka.
Oba punkty sumują się do tej samej teorii ostatecznej: dzieci, których matki trzymały je po lewej stronie, miały znacznie większe szanse na przetrwanie!

Dlatego ewolucja wytworzyła ten zwyczaj, który jest zakodowany w nas do dnia dzisiejszego!
Instynktowne trzymanie dziecka po lewej stronie sprawia, że matki czują się przywiązane do swoich dzieci a dzieci czują się bardziej bezpieczne.

Również dlatego, że nasze serca biją po lewej stronie, więc dziecko tulone po lewej stronie będzie mogło usłyszeć i poczuć bicie serca mamy.

Zauważ, że kiedy dzieci podrosną i potrafią się komunikować za pomocą języka, same również wybierają lewą stronę chcąc się przytulić!

Oczywiście nie ma nic złego w trzymaniu dziecka czasem po prawej stronie czy na plecach ale dobrze wiedzieć, jakie jest źródło naszego instynktownego trzymania swoich maleństw po lewej stronie.

Jeśli zgadzasz się, nie zapomnij się podzielić ze znajomymi na Facebooku.