Dlaczego mój pies wszystko liże?

Zastanawialiście się nad tym, dlaczego psy uwielbiają Was lizać po twarzy, po rękach, po nogach i po innych częściach ciała? Nietrudno się domyślić, że chodzi o dowody sympatii, okazywanie uczuć itd. Jednak są też inne powody. Postanowiłam Wam je wszystkie opisać. 

Wielu ludzi (myślę, że śmiało mogłabym użyć sformułowania „większość”) brzydzi się śliny psa. Nie dziwi mnie to, jeśli są to osoby, które nie przepadają za czworonożnymi futrzakami. Wciąż jednak nie mogę uwierzyć, że największa na świecie miłośniczka psów, czyli moja mama nie lubi, gdy psy ją liżą.

Nawet gdy robi to najwspanialszy, najmądrzejszy i najpiękniejszy pies na świecie czyli mój ukochany Bonus. Och, ile ja się tego nasłuchałam słów w stylu: „Nie lubię, gdy psy mnie liżą”, gdy nasz Bonusek zaczynał zostawiać ślinę na jej rękach ;) Zresztą mama nie jest wyjątkiem (Ania, tak, do Ciebie piję ;)). Trudno mi uwierzyć w to, że może nas brzydzić tak czuły gest przyjaciela.

Oczywiście nie traktujcie moich słów poważnie, bo sama za bardzo nie pozwalam psom na lizanie. Dlaczego? Wbrew powszechnym mitom, iż ślina psa ma właściwości lecznicze (np. przyśpiesza gojenie się ran), dzisiaj wiemy, że jest to bujda na resorach. Zawiera się w niej wiele zarazków, które mogą być groźne dla naszego zdrowia.

Krótkotrwałe lizanie, gdy wiemy, że pies jest czysty i nie dotykał wcześniej np. padliny (tak, pieseczki lubią takie „smakołyki”), nie powinno nam szkodzić.

Przejdźmy do meritum, a więc powodów dlaczego pies Cię liże…

1. By pokazać, jak bardzo silna więź Cię z nim łączy. To prawdziwy dowód na to, że pies traktuje Cię bardzo poważnie – jako wspaniałego przyjaciela i jednocześnie rodzinę. Dla psa lizanie jest oznaką miłości i przywiązania, tak jak przytulanie. Lubisz tulić swojego pieska? To fajnie. On woli Cię lizać

2. Często psy poprzez lizanie okazują swoją uległość względem silniejszego członka stada, w tym przypadku człowieka. Czworonogi doskonale zdają sobie sprawę, kto nad nimi góruje, więc to ich sposób na okazanie szacunku i oddania. Psy, szczególnie dorosłe, liżą z tych samych powodów w sytuacji zagrożenia – by pokazać, że są słabsze i nie dadzą rady walczyć.

3. Twój pies liże Cię na powitanie. Nie ma w tym nic odkrywczego – wracasz z pracy do domu, Twój pupil przeogromnie się cieszy (co najmniej tak jakby nie widział Cię ze dwa miesiące ;)), wpada na Ciebie i chce lizać. Nie jest tak? To dowód na to, że Twój psiak po prostu tęsknił za Tobą.

4. Kolejny powód – psy lubią lekko słonawy smak Twojej skóry. Brzmi dziwnie, to prawda. Podobno czasami pies pokazuje w ten sposób, że jest głodny i jego właściciel powinien mu dać coś do jedzenia. A wiadomo, że przecież większość psów jest ciągle głodna, dlatego też chce ciągle lizać swojego pana/swoją paniąWarto również dodać, że szczeniaki często liżą matkę, aby doszło do tzw. regurgitacji (zwrócenie zjedzonego pokarmu w postaci mokrej i rozdrobnionej karmy dla psich niemowląt). Dlatego jeśli Twój szczeniak długo Cię liże, może to dowód na to, że czas go nakarmić.

5. Pies może Cię lizać również po to, by zwrócić Twoją uwagę. Domaga się pieszczot czy wyjścia na spacer. Jeśli chcesz to ograniczyć, może po prostu rusz się z kanapy i idź na spacer ze swoim ulubieńcem

Jeśli coś Waszym zdaniem pominęłam – napiszcie proszę w komentarzu :)