Emerycie dostaniesz pismo z ZUS w sprawie 13-tki. Lepiej nie wyrzucaj go do kosza

Część emerytów otrzymała już tzw. 13-tkę. Niezależnie od tego czy już otrzymałes dodatkową emeryturę, czy jeszcze czekasz dostaniesz z Zus-u pismo w tej sprawie.

Zus wkrótce rozpocznie wysyłkę listów. Listy otrzymają wszyscy emeryci, także Ci którzy otrzymali już wypłatę świadczennia.

Z pismem należy się zapoznać i je zachowć.

List bowiem jest decyzją, na której podstawie przysługuje wypłata świadczenia.

Znajdzie się tam informacja o wysokości przyznanych środków, zasadach jego opodatkowania i objęcia składką na ubezpieczenie zdrowotne – powiedział Faktowi rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz – Osoby pobierające renty rodzinne dowiedzą się z naszej korespondencji również o szczegółowym podziale tzw. trzynastki między wszystkich uprawnionych do jednego świadczenia rentowego.

Większość emerytów otrzyma dodatkowe świadczenie w wysokości 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł do wypłaty. Jednak osoby, które pobierają rentę rodzinną otrzymają dodatkowe świadczenie w innej wysokości. W jakiej i dlaczego dowiedzą się z decyzji ZUS.

W wypadku niższego otrzymanego świadczenia można złożyć odwołanie do sądu pracy. Dokumentem niezbędnym będzie decyzja ZUS. Odwołanie można złożyć w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji.

Dodatkowe świadczenie powinno dotrzeć do emeryta wraz z majową wypłatą emerytury lub renty, w przypadku gdyby tak się nie stało, na podstawie decyzji emeryci mogą domagać się wypłaty pieniędzy.

Źródło: www.fakt.pl