8 zagranicznych gwiazd mających polskie korzenie, o których nie miałeś pojęcia!

Wiele lat emigracji rozproszyło Polaków po całym świecie.

W kolejnych pokoleniach emigrantów związki z krajem bywają coraz słabsze. Okazuje się, że mamy nawet kilka hollywoodzkich gwiazd z polskimi korzeniami, które wciąż posługują się ojczystym językiem.

Mia Wasikowska

Znana z Alicji w Krainie Czarów (2010), Mia w wywiadzie w 2011 powiedziała, że ​​jest z pochodzenia Polką i że rozmawia po polsku z rodzicami.

Mia urodziła się i dorastała w stolicy Australii – Canberze. Jej matka, Marzena Wasikowska – z zawodu fotograf – pochodzi z Polski, natomiast jej ojciec, John Reid jest australijskim fotografem i kolażystą. W 1998 roku, kiedy miała 8 lat, Wasikowska i jej rodzina mieszkała w Szczecinie przez prawie rok. Od czasu do czasu aktorka odwiedza Polskę.

Jared Padalecki

Jared Padalecki urodził się 19 lipca 1982 roku w San Antonio, w Teksasie. Jego rodzicami są Sherri i Jerry Padalecki. Matka jest nauczycielką angielskiego, a ojciec księgowym. Jared ma starszego brata Jeffa i młodszą siostrę Megan. Rodzina Jareda ma polskie korzenie. Jego dziadek ze strony ojca był Polakiem, niestety Jared nie mówi po polsku, zna jedynie kilka słów.

Emily Ratajkowski

Emily Ratajkowski jest amerykańską aktorką i modelką. Urodziła się w Londynie, a dorastała w miejscowości Encinitas w Kalifornii. Jej rodzice są artystami – ojciec jest malarzem pochodzenia polskiego, a matka brytyjską pisarką.

Odkąd pamięta była modelką. W 2013 roku Emily Ratajkowski wystąpiła w teledysku do piosenki „Blurred Lines” Robina Thicke’a. Od tego czasu klip obejrzało ponad 760 mln widzów, a Emily stała się popularną modelką. W książce „My body” Ratajkowski wyznała, że w trakcie pracy nad teledyskiem doświadczyła molestowania seksualnego. – pisze Vogue.pl

Viva Bianca

Viva Bianca, to pseudonim artystyczny. Urodziła się w Melbourne w Australii 17 listopada 1983 roku jako Viva Skubiszewski. Jest córką polskiego kompozytora Cezarego Skubiszewskiego. Obecnie pisarka i filmowiec, po ukończeniu Zachodnioaustralijskiej Akademii Sztuk Scenicznych, Viva rozpoczęła karierę jako aktorka.

Viva Bianca, pełna pasji aktywistka feministyczna, przyczyniła się jako pisarka do wielu publikacji, przemawiała na konferencjach UN Women i pracowała dla organizacji non-profit. Jej bardzo znany film, Milkshake Girls, porusza temat plagi handlu ludźmi w celach seksualnych w Stanach Zjednoczonych. Na początku 2010 roku rozpoczęła regularne występy w serialu „Spartacus: Blood and Sand” jako Ilithyia. Tą rolą zdobyła nową rzesze wielbicieli na całym świecie.

Christine Baranski

Ma za sobą długą karierę zarówno w filmie, jak i telewizji. Została nominowana do 15 nagród Emmy. Jedną z jej najpopularniejszych ról była rola neurobiolog dr Beverly Hofstadter w sitcomie „Teoria wielkiego podrywu”. Grała tę postać od 2009 do 2019 roku. Zagrała też Tanyę Chisham-Leigh w Mamma Mia! i sequelu Mamma Mia: Here We Go Again!.

Baranski urodziła się w polsko-amerykańskiej rodzinie. Jej rodzicami byli redaktor gazety Lucien Barański i jego żona Virginia Mazurowska. Jej dziadkowie byli polskimi aktorami teatralnymi. Wychowała się w mieście Cheektowaga, na przedmieściach Buffalo. Polscy Amerykanie od dawna są dominującą grupą etniczną w Cheektowaga.

Peter Falk

Rodzina jego ojca pochodziła z Polski i Rosji, natomiast matki z Czech i Węgier. Aż dziesięć razy był nominowany do nagrody Emmy za rolę porucznika Columbo (czterokrotnie otrzymał tę nagrodę). Za tę samą rolę był również nominowany dziewięć razy do Złotego Globu (otrzymał go raz, w 1973). Ogromna popularność serialu Columbo zapewniła mu mocną pozycję w Hollywood, umożliwiającą wybór ambitniejszych ról.

Liliane Rudabet Gloria Elsveta Sobieski

Znana aktorka Leelee Sobieski urodziła się 10 czerwca 1983 roku w Nowym Jorku. Jest córką pisarki Elżbiety Sobieski (z domu Salomon) i malarza Jeana Sobieskiego, który również występował jako aktor.

Aktorka często podróżuje ze Stanów do Europy. Głównie do Londynu i na południe Francji, gdzie mieszkają jej rodzice. Płynnie mówi po angielsku, francusku i „trochę” po polsku. Największym jej sukcesem jest główna rola w telewizyjnej wersji „Joanny D’Arc”, za którą była nominowana do nagrody Emmy oraz do Złotego Globu.

Duży wpływ na jej karierę miał też epizod, który zagrała w głośnym thrillerze erotycznym „Oczy Szeroko Zamknięte” Kubricka. Popularność wśród młodzieżowej publiczności zawdzięcza dramatycznej historii miłosnej „Miejsce na ziemi” Marka Piznarskiego, gdzie wystąpiła z Chrisem Kleinem. Powodzeniem cieszyły się również kolejne filmy z jej udziałem: „Szklany dom” Daniela Sackheima i „Prześladowca” Johna Dahla. Leelee Sobieski jest uważana za jedną z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia w Hollywood.

John Krasinski

Przystojny amerykański gwiazdor filmowy i telewizyjny, John Krasinski, znany jest z roli ironicznego, choć miłego faceta Jima Halperta w popularnym serialu telewizyjnym NBC Biuro (2005), za który w 2007 i 2008 roku zdobył nagrodę Screen Actors Guild Award za wybitną rolę aktorską i komedii romantycznej „Licencja na miłość”.

Jego ojciec Ronald Krasinski pracował w Bostonie jako lekarz internista, a matka Mary Claire (z domu Doyle) była pielęgniarką i pochodziła z Providence.

Wiedzieliście, że te gwiazdy mają tak silne polskie korzenie?

Źródło: wikipedia, filmweb, instagram, facebook, Miniatura wpisu: instagram.com