Niezależnie od tego, czy chcemy to przyznać, czy nie, celebryci maja silny wpływ na trendy i zmiany stylu życia.
Dlatego gdy sława taka jak Halle Berry, chwali dietę, która pomaga jej zachować zdrowie, a nawet pomogła jej uporać się z chorobą, nie sposób przejść obok tego obojętnie.
Holly Berry na diecie ketogenicznej
51-letnia Halle Berry jest hollywoodzką gwiazdą podziwianą za młodość, witalność i zdrowie. Ktoś powie, że to kwestia genów, ale Halle nie umknęła chorobom. Zdiagnozowano u niej cukrzycę, którą pokonała dietą.
„Przez większość mojego życia mam cukrzycę, zawsze musiałam bardzo poważnie podchodzić do kwestii odżywiania”, pisze Berry.
„Dlatego od wielu lat stosuję dietę zwaną ketonową lub ketogeniczną. Nienawidzę słowa „dieta”, bo kojarzy się z wyrzeczeniami. Ja jednak zachęcam do myślenia o niej jako o zmianie stylu życia, a nie o diecie!”
„Dieta ketogeniczna to styl życia, który oferuje wiele korzyści, takich jak utrata masy ciała, kontrola apetytu, niespożyta energia i niesamowita jasność i sprawność umysłu” – mówi aktorka . „Jeśli jesteś podobny do mnie, możesz wyleczyć się z cukrzycy typu 2, zyskasz fizyczną odporność, skóra stanie się zdrowsza, a problemy skórne znikną. Ta „dieta” pomoże także uporać się z uporczywymi migrenami!”
Celebrytka zmagała się z cukrzycą przez większość swojego życia. Około dziesięć lat temu przeszła z cukrzycy typu I na typ II po zaprzestaniu stosowania insuliny. Twierdzi, że dieta i ćwiczenia były jedyną rzeczą, która pomogła jej pokonać chorobę.
Co to jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna to dieta niskowęglowodanowa, która stymuluje organizm do wytwarzania ketonów, które zamiast cukrów będą głównym źródłem energii.
„Po spożyciu posiłku zawierającego węglowodany (produkty zbożowe, warzywa, owoce, cukier itp.) z jelit wchłania się do krwi glukoza. To podstawowe dla organizmu ludzkiego paliwo zostaje częściowo od razu pobrane przez komórki, a częściowo odkłada się w postaci glikogenu w wątrobie (100 g) i mięśniach (500 g). Nadmiar glukozy ulega przemianie do tłuszczów (triglicerydów). Glikogen stanowi zapas energii dla organizmu, z którego w miarę zapotrzebowania uwalniana jest glukoza.
Gdy zasoby glikogenu ulegają wyczerpaniu (po 10-12 godzinach), a nie jesteśmy jeszcze w stanie zaspokoić głodu, organizm zaczyna sam wytwarzać glukozę z produktów rozpadu białek (głównie pochodzących z mięśni), tłuszczów i z mleczanów (powstających podczas spalania beztlenowego glukozy w mięśniach).
Po kilku dniach głodzenia metabolizm ulega przestrojeniu i naszym głównym paliwem stają się ciała ketonowe.”
Zmniejszenie spożycia węglowodanów wprowadza organizm w stan ketozy. To naturalny proces, w którym znajdowali się ewolucyjnie nasi przodkowie w sytuacjach zmniejszonej ilości dostarczanych pokarmów. W podobnym stanie znajduje się kobieta około 4 miesiąca ciąży, gdy organizm przeznacza cukry dla płodu. W stanie ketozy są także niemowlęta w pierwszych dniach życia.
Potem dostarczamy organizmowi take ilości węglowodanów, że uczy się ono pozyskiwać energię wyłącznie z nich. Tymczasem energia pozyskana z białek jest o wiele wydajniejsza i korzystniejsza dla organizmu.
Korzyści z diety ketogenicznej
Oprócz uznania celebrytów na temat znaczenia diety ketogenicznej, naukowcy przeprowadzili różne badania, które potwierdziły korzyści zdrowotne tej diety. Wśród nich są:
Ochrona przed rakiem
Optymalna waga
Eliminuje ryzyko cukrzycy typu 2
Zmniejsza ryzyko chorób serca.
Chroni przed chorobami mózgu i zaburzeniami neurologicznymi
Przedłuża życia
Badanie przeprowadzono u 83 otyłych pacjentów z wysokim stężeniem glukozy i cholesterolu. Stwierdzono, że po 24 tygodniach na diecie ketogennej masa ciała i waga uczestników ponadnormatywnie spadła.
Jak stosować dietę ketogeniczną w swoim życiu?
Im bardziej restrykcyjne jest stosowanie węglowodanów, tym szybciej wchodzi się w stan ketogenny. Ogólnie rzecz biorąc, spożycie składników odżywczych powinno wynosić 70% tłuszczów, 25% białek i zaledwie 5% węglowodanów.
Możesz jeść:
warzywa liściaste – kapusta, szpinak itp.
warzywa rosnące na powierzchni ziemi – brokuły, kalafior itp.
olej wysokotłuszczowy – masło, sery twarde, wysokotłuszczowe itp.
inne tłuszcze – olej kokosowy, sosy wysokotłuszczowe, tłuszcze nasycone itp.
mięso – drób, ryby, wołowina, jagnięcina itp.
orzechy i nasiona – nasiona słonecznika, makadamia, orzechy włoskie itp.
awokado i jagody – jeżyny, maliny i inne jagody o niskim indeksie glikemicznym
słodziki – stewia, erytrytol i inne słodziki o niskiej zawartości węglowodanów
Zabronione jest spożywanie:
bulwy – ziemniaki, ignamy itp.
zboża – pszenica, żyto, jęczmień, kukurydza, ryż itp.
owoce – jabłka, banany itp.
cukier – miód, agawa, syrop klonowy itp.
Węglowodany zakazane są w procesie przechodzenia w stan ketozy, czyli przejścia na pozyskiwanie energii z ciał ketonowych. Po przejściu dopuszczalne są odstępstwa, które w sporadycznym spożyciu większej dawki węglowodanów nie powodują wyjścia z ketozy.
Szeroko zakrojone badania mówią o dużej skuteczności w walce z cukrzycą, rakiem, oraz padaczką. Warto zapoznać się szerzej z informacjami na ten temat i wziąć pod uwagę przejście na taką dietę. Ma ona jednak pewne przeciwskazania dlatego najlepiej zrobić to pod okiem lekarza i dietetyka.