Te sposoby sprawią, że przestaniesz podjadać w nocy

Nie jest nowością, że sposób żywienia wpływa na stan organizmu. Co więcej, ważną rolę odgrywa nie tylko jakość produktów, ale także ilość pożywienia i czas jego spożycia.

Na temat żywienia jest tak dużo informacji, że czasami trudno jest odnaleźć właściwą wiedzę.

Sprawdziliśmy dla ciebie, czy możesz jeść wieczorem i co kryje się za nagłymi napadami głodu.

Rozwiejmy mity – czy można jeść po 18:00?

Wiele osób uważa, że jedzenie po godzinie 18:00 jest szkodliwe. Zwłaszcza dla tych, którzy chcą schudnąć. W rzeczywistości stwierdzenie to można uznać za poprawne tylko wtedy, gdy dana osoba kładzie się spać nie później niż o 21.00. Jeśli zasypiasz po północy, to odmowa jedzenia po 18 jest obarczona ogromnym ryzykiem późnego nalotu na lodówkę z powodu nagłego ataku głodu. A tak poza tym powoduje ogromny dyskomfort i płytki, słabej jakości sen.

Owszem, obfita kolacja nie jest dobra, jeśli zje się ją tuż przed snem. Faktem jest, że w nocy wszystkie procesy w naszym ciele spowalniają – w tym trawienie. Niestrawione jedzenie może powodować przerywany sen. Dlatego rano nie obudzisz się wypoczęty, ale zirytowany i wyczerpany. Dodatkowo z uczuciem ciężkości w żołądku i nieprzyjemnym posmakiem w ustach.

Wniosek: ostatni posiłek powinieneś/aś zjeść 2-3 godziny przed snem. Wtedy organizm będzie miał czas na strawienie pokarmu, a procesy gnilne w jelitach nie zatrują organizmu. Ale co, jeśli nagle ogarnie cię atak głodu nocnego? Zdarza się, że nawet po obfitej kolacji ręka sięga po smakołyk przed snem. Istnieje kilka sposobów na kontrolowanie głodu i unikanie późnego przejadania się.

Z dala od pokusy

Oczywiście pokusa zjedzenia czegoś smacznego wzrasta, gdy w polu widzenia pojawiają się smakołyki. Po pierwsze, nie należy umieszczać bułek, ciasteczek, słodyczy, chipsów itp. w widocznym miejscu. Kolorowe opakowanie i apetyczny wygląd kuszą – trudno się temu oprzeć, bo cały czas kierujemy się instynktem.

Po drugie, staraj się kupować i przynosić do domu mniej śmieciowego jedzenia. Jeśli to nie zadziała, ukryj to lub zawiń wszystkie podstępne produkty w nieprzezroczystą torbę. Jeśli naprawdę musisz zjeść deser weź tylko jedną porcję.

Użyj zasady godziny piątej

Ta zasada jest bardzo prosta: zorganizuj małą przekąskę około 16-17. Faktem jest, że w tym czasie organizm jest dotkliwie świadomy braku węglowodanów. Jest to cecha biologiczna związana z pracą hormonów. Wprowadź nowy nawyk żywieniowy do swojej codziennej rutyny i obserwuj siebie. Najprawdopodobniej napady głodu nocnego staną się mniej wyraźne.

Oczywiście przy współczesnym tempie życia nie każdy ma możliwość zjedzenia przekąski o określonej godzinie. Weź ze sobą coś do jedzenia, na przykład jogurt naturalny, orzechy, banan lub jabłko.

Zjedz obfity obiad

Jeśli Twój obiad będzie zbilansowany i satysfakcjonujący, lodówka nie będzie tak kusząca przed snem. Upewnij się, że wieczorny posiłek zawiera białko, tłuszcz i węglowodany. Wtedy będziesz zadowolony ze wszystkiego, czego potrzebujesz, głód nie będzie przeszkadzał aż do następnego dnia. Na przykład bułka lub talerz spaghetti to zły obiad. Ale sałatka ze świeżymi warzywami, kurczakiem, awokado i jajkiem to świetny pomysł.

Pij wodę

Szklanka czystej wody wypijana przed posiłkiem pomoże zapobiec późnemu przejadaniu się. Płyn wytworzy uczucie sytości i pełności w żołądku, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko przejedzenia.

Co więcej, czasami mylimy pragnienie i głód. Chodzi o to, że te odczucia są kontrolowane przez tę samą część mózgu – podwzgórze. Jeśli zgłodniejesz między posiłkami, spróbuj wypić szklankę wody.

Dobrze się wyśpij

Zapytasz, ale gdzie jest związek między snem a głodem? To proste: z powodu braku snu nasz organizm nie ma czasu na regenerację i odczuwa brak energii i sił. Pragnienie smacznego jedzenia to próba uzupełnienia brakującej energii.

Mamy nadzieję, że te proste wskazówki pomogą Ci uniknąć przejadania się w nocy i poczujesz się lepiej. Jeżeli uważasz te rady za pomocne, podziel się z innymi!

Źródło: takprosto.cc, Miniatura wpisu: Freepik