Brudne uszczelki pralki: 3 wskazówki, jak je wyczyścić

Podczas użytkowania pralki często zaniedbuje się gumowe uszczelki, które są niezbędne do zapewnienia szczelności urządzenia. Rezultat: pleśń, bakterie i nieprzyjemne zapachy mogą rozwinąć się wewnątrz pralki.

Naturalny środek do ich czyszczenia stanowi alternatywę dla szkodliwego dla zdrowia i środowiska wybielacza.

Jak czyścić gumowe uszczelki pralki?

Często zdarza się, że wewnątrz pralki pojawiają się ślady pleśni. Rzeczywiście, woda, która zatrzymuje się na gumowych uszczelkach, sprzyja ich namnażaniu się.

Jest prosty sposób na pozbycie się jej. Po tej operacji wymagana jest wentylacja urządzenia w celu usunięcia nadmiaru wilgoci.

Ocet

Najlepszym sposobem na pozbycie się pleśni wewnątrz pralki jest użycie białego octu. Ten wielofunkcyjny produkt usunie wszelkie osady i zabrudzenia, które powstają na uszczelkach lub szufladzie na detergent. Po prostu nasącz ściereczkę lub gąbkę octem i przesuń wzdłuż gumowej uszczelki. W razie potrzeby można wsypać niewielką ilość sody oczyszczonej na czyszczoną powierzchnię, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać czystą wodą.

Inną opcją do wyczyszczenia gumowych uszczelek jest ustawienie pralki na cykl prania w temperaturze 60° i wlanie octu do przegródki na płyn do płukania tkanin. Działanie gorącej wody w połączeniu z działaniem kwasu octowego wyeliminuje pleśń i zneutralizuje wszelkie nieprzyjemne zapachy. Stosować regularnie 1 – 2 razy w miesiącu.

Sok z cytryny i nadtlenek wodoru

Podobnie jak biały ocet, sok z cytryny ma moc czyszczenia i dezynfekcji. Można go mieszać z innymi składnikami w następujących dawkach:

  • 2 szklanki gorącej wody
  • ¼ szklanki soku z cytryny
  • ½ szklanki nadtlenku wodoru (wody utlenionej)

Można zastosować dwie różne metody. Pierwszą jest zwilżenie szmatki tą mieszanką i wytarcie gumowych uszczelek. Lub wymieszanie samego soku z cytryny i wody utlenionej wlanie do bębna i uruchomienie pustego cyklu prania.

Pasta do zębów

Pasta do zębów ma właściwości czyszczące, które można wykorzystać do usuwania zabrudzeń i osadów. Eliminuje wszelkie ślady pleśni i sprawia, że ​​uszczelki gumowe wyglądają jak nowe. Nałóż produkt na starą szczoteczkę do zębów, a następnie pocieraj powierzchnię przez kilka minut. Pozostaw na kilka minut i przetrzyj wilgotną szmatką.

Niektóre czynności mogą zapobiec pojawieniu się pleśni wewnątrz pralki. Oprócz czyszczenia odpowiednimi produktami należy pozostawiać otwarte drzwiczki w celu przewietrzenia urządzenia. A ściereczką z mikrofibry regularnie usuwaj nadmiar wilgoci.