Co jedzą dzieci w różnych krajach świata na obiad w szkole?

Każdy kraj ma swoje standardy odnośnie posiłków szkolnych. Niektóre szkoły oferują proste posiłki i przekąski na obiad a inne gotują pełne dania obiadowe dla uczniów.

Zobaczcie jak wyglądają obiady w szkołach z różnych krajów świata:

1. Iran

Źródło: Instagram

Zgodnie z prawem, wszystkie dzieci do ukończenia 14-go roku życia mogą dostać mleko, pistacje, świeże owoce i herbatniki na obiad w szkole. Zwykle jednak mamy przygotowują swoim dzieciom obiad, który często wygląda jak ten wyżej: ryż, pomidory i kebab jagnięcy.

2. Korea Południowa

Źródło: Instagram

System planowania posiłków szkolnych w Korei Południowej jest jednym z najlepszych na świecie. Dwa największe wgłębienia w tacy przeznaczone są zwykle na zupę i ryż. Mniejsze są na sałatkę, owoce morza, warzywa i owoce. Małe dzieci otrzymują miarkę oleju rybnego. Popularnymi daniami są: kimchi, liście sezamu nadziewane ryżem w sosie miodowym, zupa ziemiaczano-dyniowa, naleśniki z zieloną cebulą, pieprzem, ośmiornicą oraz sałatka z ogórka i marchewki.

3. Japonia

Źródło: Instagram

Japońskie obiady szkolne są niemal takie same jak te w Korei Południowej: ostra zupa, ryż, mięso lub ryba, sałatka i mleko. Uczniowie nie mogę przynosić własnego jedzenia dopóki nie pójdą do szkoły średniej. Na stołówkach nie ma automatów i uczniowie nie jedzą tam, wkładają białe fartuchy i zabierają swój lunch do swojej klasy i jedzą w ławkach.

4. Wielka Brytania

Źródło: Instagram

Smażone ziemniaki, marchewki, kaszka ryżowa, sałatka, owoce oraz gofry belgijskie z czekoladą. Wiele szkół ma ograniczony budżet i przez to uczniowie mają często oferowane jedzenie typu „fast food”. Dzieci to uwielbiają i w dodatku jest tanie.

5. USA

Źródło: Instagram

Tak wygląda obiad szkolny w stanie Utah. Brzoskwinie, kukurydza, kurczak i zupa. Potrawy dość znacząco się różnią w amerykańskich szkołach. Najczęściej jest to fast food i jedzenie, które dzieci naprawdę lubią: nuggetsy, frytki, pizza,. Rodzice często dają dzieciom pudełka z jedzeniem do szkoły.

6. Turcja

Źródło: Instagram

Oto lunch przygotowany dla ucznia w domu. Żytni chleb, orzechy włoskie, winogrona, jabłko, granat oraz kefir. To jedzenie pomagające zwiększyć potencjał umysłu ucznia.

7. Tajlandia

Źródło: Instagram

Na zdjęciu przykładowe menu: wieprzowina w słodko-kwaśnym sosie, ryż i pudding w liściu banana.

8. Francja

Źródło: Instagram

To lunch serwowany w szkole w zachodniej Francji. Ryba, szpinak, ziemniaki, ser oraz chleb. Ten posiłek uważany jest za najważniejszy w ciągu dnia. Przerwa obiadowa trwa od jednej do dwóch godzin. Uczniowie mogą pójść do domu na obiad w czasie tej przerwy.

9. Finlandia

Źródło: Instagram

Finlandia planuje posiłki szkolne bardzo poważnie. Każdy uczeń ma oferowane przekąski w trakcie porannych i wieczornych lekcji. Dzieci jedzą swoje obiady na stołówkach gdzie mogą wybierać z bardzo różnorodnych dań. Każda szkoła oferuje obiad dla dzieci ze specjalnymi wymaganiami dietetycznymi niezależnie czy ma to związek z problemami zdrowotnymi czy z religią. Obiad ze zdjęcia przedstawia klopsiki z sosem, ziemniaki, sałatka i musli.

10. Rosja

Źródło: Instagram

W Rosji uczniowie mogą mieć bezpłatne śniadanie w godzinach od 9:00 do 12:00. Posiłki po 12:00 są płatne. Jednak nie zawsze wiadomo, który posiłek jest śniadaniem, a który obiadem. Tak jak ten posiłek na zdjęciu: parówki, kasza gryczana i herbata.

11. Węgry

Źródło: Instagram

Dzieci na Węgrzech dostają spore obiady w stylu tego co widać na zdjęciu: rosół z makaronem, fasolka w sosie z kurczakiem, chleb oraz orzechy na deser.

12. Izrael

Źródło: Instagram

Oto przykładowy posiłek jaki dostają dzieci w Izrealu: świeże owoce, batonik musli, suszone owoce oraz kanapka.

Podobała się Wam ta kulinarna podróż po szkolnych przekąskach z różnych krajów? Podziel się nią ze znajomymi.