Kiedy koniec kwarantanny? Naukowcy wymodelowali 3 scenariusze

Jednym z najważniejszych wydarzeń na temat koronawirusa była oczekiwana publikacja renomowanego British Imperial College, wyników symulacji skuteczności różnych strategii przeciwdziałania epidemii Covid-19.

Ostrzeżenie: jak z każdym modelem, jakkolwiek zaawansowanym, należy obchodzić się ostrożnie. „Nie ma żadnych modeli całkowicie poprawnych, ale niosą bardzo wysoki stopień prawdopodobieństwa”.

Naukowcy wykorzystali rzeczywistą śmiertelność i zakażeń, dane z Chin / Korei / Włoch i próbowali przewidzieć wynik trzech strategii przy użyciu zaawansowanej wersji modelu SIR.

1. Brak działania

80% zarazi się, 0,9% zakażonych umrze na wirusa w ciągu 3 miesięcy. Liczba zgonów będzie jeszcze większa z powodu niemożności udzielenia pomocy ciężkim przypadkom, a także innym osobom chorym na choroby niezwiązane z koronawirusem: 8-15% populacji w wieku powyżej 70 lat może umrzeć, a wydajność systemu opieki zdrowotnej będzie kilkadziesiąt razy przekroczony. W Stanach Zjednoczonych jest to 4 miliona zgonów, 90 milionów – na całym świecie. Przyjęta proporcjonalnie w przypadku Ukrainy spowodowałaby około 0,4 miliona zgonów.

2. Strategia powstrzymywania

Wszystkie przypadki z objawami są izolowane, a ich rodziny poddawane kwarantannie. Wszystkie osoby powyżej 70. roku życia zachowują dystans społeczny. Jest to podstawowy zestaw tak zwanego podejścia do krzywej, ale to nie wystarczy. Chociaż w szczycie zapotrzebowania na łóżka do resuscytacji jest trzy razy niższy, wciąż nie wystarczy na potrzeby każdego, kto zachoruje: Ta strategia wedłu przygotowanego modelu zmniejsza o połowę liczbę zgonów.

3. Strategia „tłumienia” lub blokady

Izolacja tak jak w punkcie 2, ale dotyczy wszystkich, a wszystkie miejsca publiczne i większość miejsc pracy zostają zamknięte, podobnie jak szkoły. Stopień kwarantanny zbliżony do Wloch, ale na wcześniejszym etapie zachorowań. To działa, liczba zgonów spada o setki razy, nawet wtedy będzie brakować łóżek z aparaturą do wspomagania oddychania.

ALE: w tej opcji konieczne będzie szczepienie populacji, wirus bowiem może po zakończeniu kwarantanny zaatakować z taka sama siłą i zrealizować scenariusz pierwszy.

Problem polega na tym, że gotowa do użycia szczepionka będzie dostępna dopiero pod koniec roku – w najlepszym wypadku. Więc opcja ta musi polegać na okresowym anulowaniu środków bezpieczeństwa. Utrzymanie tej strategii na stałe (około roku) nie jest możliwe ze względu na konsekwencje społeczne i gospodarcze, które mogą być gorsze niż skutki pandemii (i jest to o wiele trudniejsze zadanie do obliczenia).

Natychmiast skrytykowano, że autorzy symulacji nie wzięli pod uwagę kilku metod, które zadziałały w Chinach, a zwłaszcza w Korei Południowej. Są to następujące metody:

– śledzenie kontaktów (z izolacją możliwych zainfekowanych bez objawów)
– masowe kontrole objawów
– skuteczne i masowe stosowanie testów

Chiny były w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się w ciągu kilku tygodni dzięki poważnym ograniczeniom życia społeczno-gospodarczego, a także identyfikowaniu praktycznie wszystkich zarażonych osób i ich kontaktów i odizolowniu ich. Identyfikacja większości zainfekowanych i ich kontaktów zapobiega drugiej fali wzrostu wykładniczego od strategii nr 3 i całkowicie eliminuje wirusa w populacji. Krótko mówiąc, im jako jedynym udało się ponieść mniejsze straty niż założenia ujęte w scenariuszu modeli.

Wykonali wielką pracę polegająca na identyfikacji pacjentów i ich kontaktów, a także masowe testowanie ludzi (nawet tych bez objawów). Same w sobie środki blokujące, nawet te najbardziej gwałtowne, pozwalają nam tylko niejako przesunąć problem w czasie.

Identyfikacja i testy są szczególnie ważne teraz, gdy dowiedziono, że w 44 % przypadków zarażają osoby bez objawów.

Przypomnijmy, że dziś liczba testów przeprowadzonych w Polsce o wiele niższa, niż w większości krajów europejskich. W Niemczech 300.000 testów. W Polsce wykonano 17.000.

Źródło i Fotografie: imperial.ac.uk