Kobiety przestają uzywać podpasek i tamponów. Tak uzasadniają decyzję o swobodnym krwawieniu

Krwawienie menstruacyjne jest naturalną czynnością fizjologiczną, którą w ciągu ostatnich dziesięcioleci sprowadzono do roli zjawiska koniecznego, które należy traktowac jakby go nie było.

Tymczasem jest to comiesięczny cykl, podczas którego następują zmiany w układzie hormonalnym wpływając na kobietę bardzo silnie fizycznie i psychicznie.

Freebleeding

Freebleeding z języka angielskiego oznaczający swobodne krwawienie jest w pewnym sensie powrotem do bardziej świadomego przechodzenia cyklu miesiączkowego.

Kobiety bardziej obserwują swoje ciało i zachodzące w nim zmiany. Rezygnują z wszelkich środków higienicznych takich jak tampony, podpaski czy kubki menstruacyjne pozwalając na swobodne krwawienie.

Idea spopularyzowała się po ubiegłorocznym maratonie w Londynie. To właśnie wtedy aktywistka Kiran Gandhi pokonała trasę 42 kilometrów w czasie miesiączki bez żadnych środków higienicznych.

Zwykle podczas podobnych wyczynów kobiety sportowcy zażywają środki hormonalne w celu powstrzymania krwawienia w ogóle. Kiran nie dość, że biegła w czasie mieisączki to pozwoliła jej swobodnie wypływać.

Freebleeding na maratonie, to był pierwszy raz, kiedy kiedykolwiek to zrobiłam. Gdy przekroczyliśmy linię mety, nie mogłam w to uwierzyć – nie przestałam biec ani razu, a wolne krwawienie okazało się najlepszą i najwygodniejszą decyzją – wspomina Kiran

Decyzja Kirian i jej ubrudzony krwią miesiączkową strój wywołał prawdziwą burzę.

Do freebleedingu przyznaje się coraz więcej kobiet.

Niewiele z nich decyduje się na opuszczenie domu i paradowanie w ubraniach ubrudzonych krwią, ale coraz więcej kobiet pozwala sobie na swobodne krwawienie w domowym zaciszu.

Siadają wtedy na ręczniku i pozwalają krwi na swobodne wypływanie. Nie jest to żadna nowość. Przez całe wieki kobiety pozwalały sobie na swobodne krwawienie, zostawiając za sobą krwawiący ślad na ziemi.

Biorąc pod uwagę jednak, że w dawnych czasach kobiety rodziły po kilkoro dzieci, a żyły krótko, przez większość życia były w ciąży. Okres nie był więc wcale tak uciążliwy jak dziś.

Choć wiele osób uzna zapewne, że swobodne krwawienie jest obrzydliwe, to każda kobieta współczesna może do menstruacji podchodzić bardzo indywidualne i jeśli część z nich uważa, że freebleeding jest dla nich właściwy, to mają do tego prawo.

Co Wy sądzicie o tym trendzie?