Na konferencji Minister Zalewska nie chciała zdradzić w jakich szkołach nie odbył się egzamin. Dlaczego?

Dziś po godzinie 10.30 na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Anna Zalewska przekazała, że

„w całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji”. Reporterzy zgromadzeni na konferencji dopytywali szczegółowo o powody tego, że egzaminy w tych szkołach się nie odbyły. Minister odpowiadała wymijająco, że udało się naprawić sytuację i w dwóch druga część egzaminów się odbędzie.

Tylko w jednej druga część się nie odbędzie.

Przewodniczący Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, ani minister Zalewska nie chcieli podać do publicznej informacji o jakie szkoły chodzi.

Minister z przykrością potwierdziła także, że dla niej w sprawie wynagrodzenia dla nauczycieli interpretacja Izby Obrachunkowej jest jednoznaczna i za czas strajków, wynagrodzenie się nauczycielom nie należy.

Minister wyraziła także nadzieję, że reszta egzaminów również przebiegnie spokojnie i bez zakłóceń, jak również egzamin ósmoklasisty i matury.

Na pytanie o możliwość podważenia wyników, minister kolejny raz odpowiedziała, że według niej wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Dziennikarze ustalili, że chodzi o szkołę w miejscowości Podwiesk w gminie Chełmno, jak podaje Tvn24, kuratorium o problemach wiedziało, ale sytuacji nie udalo się zaradzić i egzamin z historii i wos-u się nie odbył.

Z innych placówek reporteży donoszą, że atmosfera jest nerwowa. Uczniowie donoszą, że w składzie komisji znalazły się osoby niekompetentne, które nie znają procedur lub nie dosłyszą.

Aktualizacja

„We wsi Owińska pod Poznaniem w szkole dla dzieci niewidomych nie obyła się pierwsza część egzaminu gimnazjalnego – z historii i WOSu-u. Jak mówiła w rozmowie z TVN24 jedna z nauczycielek szkoły, powodem był brak egzaminatora zewnętrznego.”