Young women having fun by the pool at hot summer day

Naukowcy potwierdzają: kobiety powinny jeździć na wakacje ze swoimi przyjaciółkami. Powód jest jasny

Choć wydawałoby się, że wakacje to przede wszystkim czas rodziny, to często okazuje się, że podczas urlopu nie tylko nie odpoczywamy, co bywamy jeszcze bardziej sfrustrowani niż na co dzień.

Rzadko bowiem zdarza się, by sam fakt, że jesteśmy na urlopie w magiczny sposób nas odstresował.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze i każdy będzie zadowolony, to jest szansa na to, że trochę odpoczniemy. Najczęściej jednak wszelkie zgrzyty i domowe stresy, napięcia i frustracje przenosimy na okres wakacji i mimo zmiany okoliczności i miejsca, nie umiemy wyjść z wdrukowanych schematów.

Coraz więcej osób intuicyjnie odczuwa taką zależność i wybiera inną formę spędzania urlopu niż wspólny, rodzinny wyjazd. W ten sposób zaspokaja potrzebę czasu wyłącznie dla siebie i podtrzymania więzi z osobami spoza rodziny.

Teraz mamy dowody naukowe, że to znacznie zdrowsze podejście!

Jak się okazuje rzecz dotyczy szczególnie kobiet, które na ogół więcej przebywają z rodziną i są bardziej obciążone obowiązkami wobec niej. Żona i matka rodziny na wakacjach wciąż ma mnóstwo obowiązków i odpowiedzialności.

Jeśli więc chce naprawdę odpocząć powinna pojechać na urlop z przyjaciółką.

Badania dowiodły, że taki wyjazd pomaga o wiele bardziej się odprężyć. Kobiety, które spędziły urlop z koleżankami miały zwiększone wydzielanie oksytocyny – hormonu nazywanego również hormonem miłości i szczęścia. Oksytocyna jest uwalniana, gdy człowiek przebywa w towarzystwie osób, przy których czuje się dobrze i komfortowo. Oksytocyna poprawia także empatię i poczucie szczęścia i spełnienia.

To jednak nie wszystko!

Wakacje z przyjaciółkami mogą wydłużać życie! Meta-analiza wyników 148 badań, w których łącznie wzięło udział ponad 308 tysięcy uczestników, wykazała, że osoby mimo stresu na co dzień, które potrafią się odprężyć podczas urlopu, żyją dłużej. Dotyczy to także osób, które posiadają silniejsze więzi społeczne (poza rodziną) z innymi ludźmi.

Psycholog William Chopik z Michigan State University: „Spędzanie urlopu z przyjacielem, wzmacnia więzi społeczne i ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Bardzo mądrym podejściem jest zatem inwestowanie czasu w przyjaźń, ponieważ to sprawi, że będziemy szczęśliwsi”.

Rutyna i codzienność zabija często przyjaźń. Dlatego jeśli chcesz odpocząć w czasie urlopu i dodatkowo podtrzymać więzi z przyjaciółmi, wyjeżdżaj z nimi na wakacje. To dla Twojego zdrowia.

Podziel się z przyjaciółką i… umówcie się na wakacje!