Oto co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy pijesz kawę codziennie

Amatorów kawy z pewnością w Polsce nie brakuje. Rekordziści wypijają 8 – 10 filizanek kawy dziennie.

Kawa stała sie częścią codziennego rytuału, towarzyszy spotkaniom i chwili wytchnienia. Już sam jej zapach pobudza, a kilka łyków doda energii do działania.

Pijemy ją głównie z dwóch powodów, dla smaku i ponieważ pobudza.

Ale czy wiesz, że powodów picia kawy jest znacznie więcej? Codzienne picie kawy sprawia, że:

Poprawiają się funkcje poznawcze mózgu

Rozpoczynasz dzień od kawy i czegoś słodkiego? Badania wykazały, że do dobra dawka energii dla mózgu. Popudza pamięć, zwiększa tempo przyswajania nowych informacji i zapamietywania. Naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie dowiedli, że mózg pracuje dużo wydajniej, kiedy znajduje się „pod wpływem” kofeiny połączonej z glukozą.

Redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca

Jeśli martwisz się swoim zdrowiem, a szczególnie sprawami sercowo-naczyniowymi, możesz spróbować pić 3 filiżanki kawy każdego dnia.

Naukowcy przebadali zależność pomiędzy spożyciem kofeiny, a arytmią serca.

Wyniki badań zostały opublikowane w JACC: Clinical Electrophysiology. Na grupie 230 000 badanych wykazano znacznie niższy odsetek migotania przedsionków wśród osób, które regularnie piły kawę.

Sprawia, że jesteś szczęśliwszy

Filiżanka kawy z rana daje Ci więcej energii i pomaga Ci się obudzić. Ale czy wiesz, że może również sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy?

Picie więcej niż jednej kawy dziennie redukuje ryzyko wystąpienia depresji, a wszystko dzięki zawartych w niej przeciwutleniaczach. A przynajmniej tak wykazały badania.

Obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy

Szeroko zakrojone badania wykazały, że osoby, które piją 7 filiżanek kawy dziennie, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia u siebie cukrzycy nawet o 50 procent w porównaniu do osób, które wypijają jedynie 2 filiżanki kawy dziennie.

Chroni przed chorobą Alzheimera

Włoscy naukowcy uważają, że znają wiele odmian kawy, które należy pić, aby skutecznie przeciwdziałać pogarszaniu się pomięci.

Dokładnie jedna filiżanki kawy dziennie przeciwdziała wystąpieniu choroby Alzheimera – nie należy jej jednak pić ani mniej, ani więcej.

Z drugiej jednak strony, jeśli będziesz pić za dużo kawy, ryzyko pogorszenia się zdolności poznawczych wzrasta dwukrotnie. A przynajmniej tak wynika z badań opublikowanych w magazynie Journal of Alzheimer’s Disease.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że kofeina nie zapobiega chorobie Alzheimera, czy demencji, ale utrzymuje chorobę pod kontrolą.

Sprawia, że jesteś bardziej przyjacielski

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili ten eksperyment na dużej liczbie badanych. Osoby uczestniczące w testach otrzymywały filiżankę kawy lub szklankę zimnego napoju, a następnie zostawały przedstawione osobie nieznajomej.

Wyniki? Ludzie, którzy otrzymali kawę, byli bardziej przyjaźni w stosunku do nieznajomych i wydawali się szczęśliwsi podczas spotkania z nowo poznaną osobą.

Chroni przed rakiem

Niektóre badania sugerują, że kawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu, ale trzeba przy tym zaznaczyć, że nie zostało to jeszcze jednoznacznie potwierdzone.

Jedne z badań wykazały, że kobiety, które piją więcej niż cztery filiżanki kawy dziennie, o 22 procent redukują ryzyko rozwoju raka macicy, w stosunku do kobiet, które kawy nie piją w ogóle. Badania zostały opublikowane w Live Science.

Może ocalić Ci życie

Naukowcy zauważyli, że już dwie filiżanki kawy mogą mieć znaczenie dla osób cierpiących na marskość wątroby, tj. słabą czynność wątroby.

Zestawiono ze sobą dziewięć różnych badań, w których łącznie wzięło udział 430 000 osób – wniosek był taki, że ludzie, którzy piją kawę są lepiej chronieni przed marskością wątroby, w szczególności w porównaniu z osobami, które piją alkohol.

Chroni przed chorobą Parkinsona

Uważa się, że kawa daje pewną ochronę przed chorobą Parkinsona. Naukowcy z Uniwersytetu Linköping w Szwecji odkryli wariant genetyczny, który zapewnia ochronę przed chorobą Parkinsona – szczególnie jeśli pijesz dużo kawy.

Teraz już znasz kilka spośród wielu niesamowitych efektów, jakie łączą się z piciem kawy każdego dnia.

Biorąc przy tym pod uwagę doskonały smak kawy, trudno nie ucieszyć się z tego, jakie korzyści niesie za sobą jej picie.

Jeśli w ogóle nie pijasz kawy, może powinieneś rozważyć spożywanie choć jednej filiżanki dziennie?

Udostępnij powyższe informacje, aby Twoi znajomi również mogli odkryć niesamowite korzyści zdrowotne związane z piciem kawy!