Zmiany w prawie są zawsze uzasadniane zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach.
Zdania na ten temat są podzielona, jedni uważają, że obostrzenia są potrzebne inni, że zbyt rygorystyczne, a przy tym wcale nie skuteczne.
Zmiany miały przede wszystkim uderzyć w piratów drogowych, szczególnie tych którzy nie zatrzymają się do kontroli drogowej.
To wykroczenie przeszło do kategorii przestępstw zagrożonych karą 5 lat więzienia i utraty prawa jazdy na 15 lat.
Nowe przestępstwo z art. 178b k.k. polega na niezatrzymaniu niezwłocznie pojazdu i kontynowaniu jazdy, pomimo dawania sygnałów dźwiękowych i świetlnych przez funkcjonariusza również będącego w ruchu. To oznacza, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej, w sytuacji, gdy policjant daje znaki lizakiem, będąc obok stojącego przy drodze radiowozu, nie będzie stanowiło przestępstwa. Nadal będzie to tylko wykroczenie.
Niezatrzymanie do kontroli drogowej nie jest tak rzadkie jak mogłoby się wydawać. Według statystyk ponad 20 000 kierujących rocznie, nie zatrzymuje się do kontroli drogowej.
Obostrzenia dotyczą także:
Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest zagrożone karą co najmniej 2 lat więzienia.
Prowadzenie samochodu mimo utraty prawo jazdy, grozić będą 2 lata pozbawienia wolności. Oprócz tego sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres 15 lat.
Jeżeli po zakazie prowadzenia pojazdów, wydanym przez sąd, kierowca wsiądzie za kierownicę, może trafić do więzienia na 5 lat.