Brazylia, spokojne przedpołudnie. Restauracja Russas, w której jako kelnerka pracowała 36-letnia Maria Ines Candido da Silva, obsługiwał nielicznych gości. Nic nie zapowiadało tragedii jaka miała się tu za chwilę rozegrać…
W pewnym momencie restauracją wstrząsnął huk wybuchu butli gazowej na zapleczu kuchennym.
Maria znalazła się nieszczęśliwie w zasięgu wybuchu. Jej twarz, szyja i ręka uległy silnym poparzeniom.
Błyskawicznie przetransportowano ją do specjalistycznego szpitala w Fortalezie i umieszczono na oddziale poparzeń. Szybko podjęto decyzję o zastosowaniu nowatorskiej metody leczenia.
Gdy Maria usłyszała o szczegółach była przerażona ale świadomość, że stopień poparzeń jakim uległa gwarantował głębokie i rozległe blizny sprawiła, że zgodziła się na proponowane rozwiązanie.
Przewidywało ono wykonanie opatrunku ze skóry słodkowodnej tilapii, która jak wynikało z wcześniejszych badań wykazuje właściwości regenerujące ludzkiej skóry.
Skóra ryby musi być do tego specjalnie przygotowana i leżakowana przez dwa lata w szafie chłodniczej. Staje się wtedy elastyczna i pozwala na przygotowanie regenerującego opatrunku.
Tak przygotowana posłużyła lekarzom do opatrzenia twarzy, szyi, nogi i ręki Marii, która jako pierwsza została poddana tej niezwykłej metodzie leczenia. Już po 11 dniach usunięto ją z twarzy, szyi i nogi. Jedynie na ręku musiała zostać dłużej, tam skóra Marii była najmocniej poparzona.
„To było leczenie jak z filmu science fiction. Po wybuchu czułam ogromny ból. Zgodziłabym się na wszystko byle ulżyć sobie w cierpieniu. Zabieg okazał się rewelacyjny. Polecam każdemu.”
Jeden z pomysłodawców metody, dr Edmar Maciel, chirurg plastyczny wyjaśnił, że swoje dobroczynne działanie rybia skóra zawdzięcza obecności kolagenu i białek, pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie do uruchomienia procesów regeneracji.
Po 3 tygodniach skóra Marii wyglądała niemal zdrowo. Lekarze nie spodziewali się aż tak dobrych i szybkich efektów nowej terapii.
W przyszłym roku naukowcy z IJF Burns Unit z siedzibą w Fortalezie planują rozszerzyć projekt badawczy na szpitale w całym kraju i poddać leczeniu dalszych 500 pacjentów przed oficjalnym uruchomieniem innowacyjnej procedury terapii skórą ryb tilapia na całym świecie.