Ekspedientka sugeruje dziewczynce jaką lalkę ma wybrać. Odpowiedź dziecka jest bezcenna!

Brandi Brenner jest mamą małej Sophie, która osiągnęła swój wielki sukces rozstania się z pieluszką i nauczyła się korzystać z nocnika. W nagrodę mama zabrała córkę do sklepu, żeby wybrała sobie zabawkę.

Sophie bardzo lubi lalki i zabawki medyczne. Chciałaby w przyszłości zostać lekarzem więc lalka lekarz to było jej marzenie. Sophie bardzo szybko podjęła decyzję o wyborze. Spodobała jej się czarnoskóra lalka w białym fartuchu ze stetoskopem.

facebook

Kiedy zbliżyły się z mamą do kasy ekspedientka z nieukrywaną troską zwróciła się do dziewczynki:

,,Czy nie chciałabyś wybrać sobie lalki, która jest bardziej do ciebie podobna i lepiej do ciebie pasuje?”

Brandi poczuła jak oblewa ją fala gorąca i gniewu. Poczuła oburzenie tym rasistowskim pytaniem. Ponieważ Sophie wybrała lalkę o ciemnym kolorze skóry, ekspedientka poczuła się upoważniona do zwrócenia uwagi dziecku na ten fakt. Emocje jednak szybko opadły, ponieważ Sophie z wdziękiem i dziecięcą prostolinijnością odrzekła:

,,Nie dlaczego? Ona jest lekarzem, ja też chcę być lekarzem. Ja jestem ładna i ona też jest ładna. Popatrz jakie ma piękne włosy i ma stetoskop…”

Ekspedientka na szczęście nic brnęła w swoje dylematy. Powiedziała tylko krótko:

,,oh, to miło…”

 

Brandi natomiast uświadomiła sobie, że dla dzieci różny kolor skóry jest tak samo naturalny jak to, że różny kolor mogą mieć oczy czy włosy. Nie ma on żadnego znaczenia i każdy jest piękny. To dopiero socjalizacja pokazuje nam sztucznie wykreowane różnice, uprzedzenia, uczy nietolerancji dla odmienności.

Niestety, gdy pada na podatny grunt, staje się źródłem dyskryminacji i przemocy.

Nie żyjemy w tolerancyjnym kraju, zbyt ujednolicani trybem życia, warunkami środowiskowymi, wiarą, pochodzeniem. Nie mieliśmy szansy oswoić się z odmiennością, która wywołuje nieuzasadniony lęk i obawy przed tym, żeby samemu nie stać się mniejszością.

Świat byłby o wiele bardziej przyjaznym miejsce gdybyśmy wszyscy postrzegali kwestie różnic jak małe dzieci, jak mała Sophie…

Jeśli jesteś przeciwnikiem rasizmu i dyskryminacji tylko z powodu inności udostępnij i rozpowszechnij postawę małej dziewczynki, która jest po prostu ludzka i jakże uniwersalna…

Zobacz również, jak z problemem inności radzą sobie ludzie których to dotyka: Pokonał wstyd i zażenowanie. Długo się wahał czy opublikować te zdjęcia.