Św. Mikołaj z Rovaniemi wyjawił, o co najczęściej proszą go polskie dzieci. To dwie rzeczy

Rovaniemi zostało uznane przez Unię Europejską za oficjalną siedzibę Św. Mikołaja.

Każdego roku na zaproszenie konsula Finlandii Andrzeja Parafiniuka Św. Mikołaj odwiedza Polskę. Ta wizyta to nie tylko symbol, ale także ważna misja mająca na celu zwrócenie uwagi na problemy potrzebujących.

Faktowi udało się przeprowadzić wywiad ze Świętym Mikołajem. Oto jak tłumaczy swoje nadprzyrodzone moce i wyjawia, o co najczęściej proszą go dzieci w listach.

Święty Mikołaju, naszych czytelników intryguje fakt, jak dajesz radę dostarczyć prezenty wszystkim dzieciom świata w jedną jedyną noc?

– To ciekawe pytanie. Musisz pamiętać, że mam bardzo długie doświadczenie w tej pracy. Ale tak między nami, i nie mów tego nikomu, korzystam z różnic czasowych. Używam też trochę magii.

Nie da się jednak ukryć, że pracy jest mnóstwo. Tyle osób do obdarowania….

– Oczywiście jest różnica pomiędzy zwykłymi dniami a okresem świąt Bożego Narodzenia. Święta to szczególny dzień zarówno dla dzieci, jak i dla mnie. Moim głównym zadaniem, a nawet wyzwaniem w dzień świąteczny jest to, żeby nikt nie był zapomniany ani smutny. Oczywiście chciałbym, aby wszyscy byli szczęśliwi, także we wszystkie inne dni w roku, ale Gwiazdka jest priorytetowa. I nie ukrywam, że do niej przygotowuje się niemal cały rok.

Czyli św. Mikołaj nie ma nigdy urlopu i wakacji?

– Ludzie jadą na urlop, aby odpocząć od pracy. Ja natomiast nie muszę odpoczywać od pracy, bo w zasadzie Mikołaj nie pracuje. Mikołaj pomaga spełniać się marzeniom. A od tego, uwierz mi, nie trzeba odpoczywać ani chwilki. Ale zdradzę ci sekret: nawet Mikołaj ma swoje wolne chwile, a w tych chwilach wytchnienia, lubię chodzić do sauny i pływać w jeziorze. Zimą wskakuję po saunie do przerębli. To hartuje, daje dużo zdrowia i siły. Lubię też chodzić na ryby, zbierać grzyby i czytać książki. Czasami czytam je na głos skrzatom i dzieciom, które odwiedzają mnie w mojej wiosce w Rovaniemi.

A jak wygląda Twoje Rovaniemi?

– Moja kochana wioska to bardzo ruchliwe miejsce. Każdego dnia przybywają tu goście z całego świata, by spotkać się ze mną w moim biurze. Jestem tam dostępny każdego dnia w roku, nie ważne czy zima, czy lato. Czasami trzeba na mnie chwilę poczekać, bo lubię podrzemać, ale trwa to zaledwie parę chwil. Wszystkie budynki w Rovaniemi są drewniane, takie tradycyjne domy. Przez środek dziedzińca biegnie linia kręgu polarnego. Moi goście lubią sobie robić w tym miejscu „selfie”. Obok w zagrodach odpoczywają renifery i moje kochane psy husky. Wkoło krząta się wiele elfów.

Dzieci wyobrażają sobie, że w Twojej wiosce panuje zawsze zima. Ale chyba nie jest tak do końca?

– Ależ skąd! Fińska Laponia słynie z czterech pór roku, z których każda ubiera się w inne kolory. Zimą króluje biel, błękit i barwy zorzy polarnej. Wiosną i latem – dominuje zieleń ustrojona w barwne kwiaty, ale chyba najpiękniejsza jest jesień, kiedy jak okiem sięgnąć lasy i tundra pysznią się różnymi kolorami jesieni: ciepła żółć przeplata się z pomarańczą i czerwienią. Jakby ktoś namalował piękny obraz.

Bardzo dużo podróżujesz. Na pewno wiesz, gdzie mieszkają najgrzeczniejsze dzieci…

– Hmmm… Gdzie mieszkają najgrzeczniejsze dzieci? Nie, tego nie wiem. Ale wiem na pewno, że tak na prawdę nie ma niegrzecznych dzieci. Mogą być zmęczone, lub smutne, bo coś poszło nie tak w domu, czy w szkole, czy ze znajomymi. To tylko dorośli myślą, że dzieci są niegrzeczne, ale to nie prawda.

Podczas swoich podróży słyszysz mnóstwo najróżniejszych próśb… Jakie powtarzają się najczęściej?

– Im cieplej robi się na świecie, tym częściej jestem pytany o to, czy przywiozłem ze sobą śnieg. Dzieci często też proszą mnie o to w swoich listach, żeby były “białe święta”.

A dzieci z Polski często do Ciebie piszą?

– Od dawna dostaję dużo listów od polskich dzieci. Najwięcej listów przychodzi z Wielkiej Brytanii, ale tuż za nią jest Polska i Japonia. Najczęściej dzieci z Polski proszą mnie o tablety i telefony, bo tata i mama mają, to dzieci też chcą mieć. Oczywiście dzieci chcą też robić coś aktywnie, rysować, budować z klocków. Dziewczynki często chcą dostać na prezent lalki – to się nie zmienia od wieków.

Tak jak Twoja gęsta, biała broda…

– Hmmm… Moja broda … To prawda, jest prawie tak stara jak ja. Czasem muszę ją przyciąć i uporządkować, ale jest tak duża, że sam nie daję rady i pomagają mi w tym moje elfy. To one mi przypominają także, kiedy przystrzyc brodę, żebym się a o nią nie przewrócił.

Myślałam, że robi to Twoja żona. W Polsce mówi się, że jest stąd, spod Olsztyna…

– Hahaha! Wiele osób tak myśli i pyta mnie o żonę …. Ludzie lubią plotkować i wymyślają różne historie, które z prawdą mają mało wspólnego. Taka ludzka natura. Ale Mikołaj nie ma żony. I sam sobie radzi.

Wręczyłeś setki miliony prezentów. jaki według Ciebie jest najlepszy prezent na Gwiazdkę? Jest w ogóle taki?

– Najlepszy prezent świąteczny? To chyba taki, który odgaduje oczekiwania i marzenia obdarowywanej osoby. Taki prezent wcale nie musi być drogi. Czasami najcenniejszym prezentem jest poświęcenie bliskiej osobie czasu, troski i uwagi. W codziennym zabieganiu, nieustannym wpatrywaniu się w ekran telefonu, czy komputera, zarówno dzieci, jak i dorośli, zapominają o sobie na wzajem. Warto sobie przypomnieć o bliskich i ich uczuciach, nie tylko w Boże Narodzenie.

Może masz jakieś szczególne życzenia dla naszych Czytelników?

– Chyba najważniejszym życzeniem jest to, aby nikt nie czuł się samotnie. Czytelnikom życzę, aby rodziny były razem i dla nikogo nie zabrakło oczekiwanych podarunków. Żebyście spędzili święta w i przez święta można było spędzić czas w bezpiecznej atmosferze przyjaźni, miłości i pokoju.
Życzę wam mili czytelnicy wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku. Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta

Kiedy w Polsce będzie św. Mikołaj?

9.12. Poznań (Konsulat Honorowy)

10.12. Poznań

13.12 Olsztyn

14.12 Olsztyn

15.12. Olsztyn

20.12. Bydgoszcz

21.12. Toruń