Mając do dyspozycji tak wiele rodzajów cebuli łatwo się pogubić i zastosować niewłaściwy rodzaj do przygotowywanego posiłku. Różnica w efekcie może jednak być ogromna.
Na szczęście, mistrz kuchni Buck przeprowadzi nas przez niebezpieczne rewiry cebulowej sztuki, wyjaśni jaki rodzaj nadaje się do jakiej potrawy i jak je właściwie gotować.
Żółta cebula
- Zalety: tania i zawsze dostępna
- Wady: brak
- Zastosowanie: te cebule nadają się praktycznie do wszystkiego. Od zup do sałatek – żółta cebula zawsze smakuje świetnie! To też najlepszy rodzaj cebuli do karmelizowania, ponieważ ma wysoką zawartość cukru.
Czerwona cebula
- Zalety: silny ostry smak, jeśli jest spożywana na surowo
- Wady: nie nadaje się do karmelizowania ani długiego gotowania
- Zastosowanie: idealna do sałatek i grillowania! Czerwona cebula smakuje też fantastycznie na burgerach i kanapkach – to najlepsza cebula do jedzenia na surowo.
Słodka cebula
- Zalety: łagodny smak na surowo, świetnie nadaje się do większości potraw
- Wady: mniejsza trwałość
- Zastosowanie: może być użyta do większości potraw (zwłaszcza przy długim gotowaniu na małym ogniu). Jej słodki smak jest wyborny zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu, świetnie współgra z pomidorami i ziemniakami.
Biała cebula
- Zalety: ostry aromat, wszechstronne zastosowanie w gotowaniu
- Wady: cienka skórka i mocne podrażnienie oczu podczas krojenia
- Zastosowanie: białe cebule to podstawa latynoskiej kuchni. Wrzuć je do salsy, guacamole, tako, czy czegokolwiek zechcesz. Jej ostry aromat na surowo najlepiej złagodzić innymi, łagodniejszymi smakami. Świetna na pizzę.
Szalotka
- Zalety: łagodny smak z posmakiem czosnku
- Wady: jest droga
- Zastosowanie: używaj zwłaszcza do bardziej wyrafinowanych dań, najlepiej poszatkuj ją w cienkie plasterki, w stylu azjatyckim. Będzie też świetna jako dodatek do pieczeni z czerwonego mięsa lub z indyka.