Tajemnicze rzeczy, które zdarzają się kobiecemu ciału co miesiąc i nawet o tym nie wiemy

Hormony estrogenu i progesteronu są wytwarzane w ciele kobiety w różnych ilościach. Są odpowiedzialne za wysypki skórne, zły nastrój i ból podczas menstruacji. Z ich powodu nawet nasz mózg nieznacznie zwiększa się co miesiąc, a następnie maleje.

Szeroko zakrojone badania naukowe pozwoliły ustalić wpływ cyklu hormonalnego na nasze życie. Chcemy dziś podzielić się z Wami informacjami na temat dnia, w którym warto pójść na randkę, a kiedy zapytać szefa o awans.

1-5 dni: krwawisz

Cykl zaczyna się od 1. dnia miesiąca. Macica uwalnia niezapłodnione jajo, a organizm wytwarza ogromną ilość hormonu prostaglandyny, który jest przyczyną bolesnego bólu brzucha i lędźwi.

Niektóre kobiety dodatkowo krwawią z nosa, pękają im naczynia włosowate w oczach i trudniej goja sie rany. Nazywa się to zastępczą lub dodatkową miesiączką. Jest tak, ponieważ ciśnienie krwi w ciele wzrasta powyżej normy – naczynia włosowate puchną i pękają.

Krosty znikają, a tłustość skóry zauważalnie się zmniejsza. Jednocześnie skóra staje się niezwykle wrażliwa.
Na początku cyklu estrogen we krwi jest niski, więc wielu kobietom brakuje energii i odczuwają zmęczenie bardziej i szybciej niż zwykle.
W wydzielinie mogą znajdować się skrzepy krwi (wynik krzepnięcia).
Pod koniec okresu stara krew nagromadzona w macicy utlenia się i zmienia kolor: zmienia kolor na ciemnobrązowy od jasnoczerwonego.

6-13 dzień: Najlepszy czas na kontakty z ludźmi

Poziom estrogenów rośnie – kobieta doświadcza przypływu siły i aktywności.
Bardzo ułatwia to komunikację z innymi osobami i poprawia się orientacja w przestrzeni. Uważa się również, że bezpośrednio po miesiączce kobiety są najbardziej empatyczne i mogą ostro odczuć emocje odczuwane przez bliskich ludzi.

W jajnikach rozwija się obecnie nowe jajo, a ciało zaczyna przygotowywać się do ewentualnego poczęcia.

14-15 dzień: wtedy kobieta jest najpiękniejsza

Jajo jest dojrzałe i przenosi się do macicy w oczekiwaniu na zapłodnienie. Proces ten trwa nie dłużej niż 2 dni, a poziom estrogenu osiąga obecnie najwyższy poziom.
Kobieta staje się szczególnie piękna: skóra jest gładka, matowa, jedwabista. Jednocześnie libido osiąga maksimum.
Ze względu na wysokie stężenie estrogenu tak zwana pamięć proceduralna ulega poprawie, gdy dana osoba podejmuje działanie na podstawie wcześniejszych doświadczeń, ale nie zdaje sobie z tego sprawy.

Pamięć proceduralna działa również w przeciwnym kierunku: wszystko, co robisz podczas owulacji, będzie zakodowane. Dlatego ten czas jest uważany za jeden z najlepszych do ćwiczenia wszelkich umiejętności, takich jak prowadzenie samochodu lub nauka języka.
Estrogen aktywnie wpływa na hipokamp, ​​który bierze udział w przechowywaniu wspomnień. To ten obszar mózgu powiększa się z każdym miesiącem.
Hormony działają również na ciało migdałowe w mózgu, które odpowiada za przetwarzanie emocji, a przede wszystkim strach. Kiedy stężenie estrogenu we krwi osiąga najwyższy punkt, kobieta podejmuje najlepsze decyzje w sytuacjach krytycznych.

16-28 dzień: wszystkie procesy w ciele zwalniają

Jajo opuściło pęcherzyk i na jego miejscu powstaje żółte ciało – tymczasowy gruczoł wydzielający progesteron. Dzięki temu hormonowi wszystkie procesy w ciele są spowolnione. Wiele kobiet doświadcza obrzęku. Mogą wystąpić małe ropnie, ponieważ skóra staje się bardziej tłusta. Im bliżej pierwszego dnia cyklu, tym jaśniejsze będą te znaki.
Libido spada, a zespół przedmiesiączkowy objawia się w całej okazałości. Piersi stają się bardziej wrażliwe.
Poziom estrogenu nieznacznie spada i osiąga minimum do końca cyklu. Hormon ten pomaga radzić sobie ze strachem, więc często w okresie przedmiesiączkowym i menstruacyjnym zwiększa lęk. Ogólnie rzecz biorąc, kontrolowanie emocji może być trudne z powodu hormonalnej „huśtawki” przed miesiączką.

Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, żółte ciało zostanie zniszczone i rozpocznie się nowy cykl.

Oczywiście nasilenie tych pprocesów jest sprawą indywidualną: jedna kobieta ledwie odczuwa zmiany nastroju, a inna dosłownie wypada z życia na kilka dni.

A jak jest w Twoim przypadku?

Źródło i Fotografie: tutkatamka.com