Jeśli twoje dziecko zna odpowiedzi na te 16 pytań, możesz mieć pewność, że nic mu się nie stanie

16 pytań i poprawnych odpowiedzi.

Bezpieczeństwo dzieci jest największym priorytetem rodziców. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie znajdzie się w żadnej niebezpiecznej sytuacji, powinieneś z wyprzedzeniem nauczyć go zasad zachowania w różnych sytuacjach.

Zadaj dziecku następujące pytania. Możliwe, że odpowiedzi dziecka będą dla ciebie zaskoczeniem.

#1

Co jeśli rodziców nie ma w domu i ktoś próbuje otworzyć drzwi?

#2

Czy przyjmiesz słodycze od nieznajomego?

#3

Co się stanie, jeśli dym wydostanie się z gniazdka, a dorosłego nie będzie w domu?

#4

Nieznajomy dorosły prosi cię o pomoc. Pomożesz mu?

#5

Co powinieneś zrobić, jeśli zostaniesz zaatakowany przez stado psów?

#6

Czy odwiedzisz kolegę, którego właśnie poznałeś?

#7

Co jeśli poczułbyś gaz w domu?

#8

Jeśli czekasz na windę, a nieznajomy podszedł do ciebie, wsiądziesz razem z nim?

#9

Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz, że ktoś Ci się przygląda lub za Tobą idzie?

#10

Komu otworzysz drzwi, jeśli jesteś sam w domu?

#11

Co byś zrobił, gdyby nieznajomy złapał cię i nie chciał puścić?

#12

Co robisz, jeśli zgubisz się w tłumie?

#13

Co zrobisz, jeśli znajdziesz się na zewnątrz podczas burzy?

#14

Co zrobisz, jeśli ktoś w Internecie zagrozi Tobie lub Twoim bliskim?

#15

Koledzy namawiają Cię na ślizganie się po zamarzniętym stawie. Idziesz?

#16

Czy znasz numery ratunkowe?

Oto prawidłowe odpowiedzi:

#1

Musisz pilnie zadzwonić do rodziców, a następnie na numer alarmowy 112. W tym czasie rodzice będą mogli ostrzec sąsiadów przez telefon.

#2

Od nieznajomych dzieci nie mogą przyjmować żadnego jedzenia, zabawek ani innych rzeczy!

#3

W przypadku pożaru lub groźby pożaru / wycieku gazu konieczne jest szybkie opuszczenie mieszkania i wybranie numeru straży pożarnej. W żadnym wypadku nie wolno gasić ognia!

#4

Dorosła osoba nigdy nie zwraca się o pomoc do dziecka. Dlatego jeśli nieznajomy prosi o pomoc, kategorycznie należy mu odmówić i oddalić się.

#5

W sytuacjach ze zwierzętami najważniejsze jest zachowanie spokoju i nie prowokowanie ich do agresji. Dziecko może próbować odwracać uwagę psów za pomocą czapki lub innej rzeczy, którą może rzucić by psy odsunęły sie i zainteresowały przedmiotem. Konieczne jest stopniowe oddalanie się, nie patrząc w oczy psów i nie wolno odwracać się od nich plecami.

#6

Nie można odwiedzać nieznanych ludzi, nawet rówieśników.

#7

Trzeba zadzwonić na numer alarmowy 112. Wybranie numeru 112 z jakiegokolwiek telefonu (stacjonarny, komórkowy) spowoduje połączenie z centrum powiadamiania ratunkowego (CPR). Operator 112 przyjmie zdarzenie i przekaże je za pomocą systemu teleinformatycznego do jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Policji lub Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Naucz swoje dziecko, że w sytuacjach zagrożenia nie może się wstydzić, ani panikować. Musi działać i udzielać jak najwiecej informacji.

#8

Naucz dziecko, że nie powinno wsiadać do windy z osobami obcymi, szczególnie jeśli je do tego zachęcają. Dziecko powinno powiedzieć, że czeka na rodziców, którzy zaraz nadejdą.

#9

Musi udać się do miejsca pełnego ludzi (supermarket, kawiarnia itp.), a stamtąd zadzwonić do rodziców i powiadomić o tym, że ktoś je śledzi, chodzi za nim lub je obserwuje. Nie może ryzykować, że znajdzie się w miejscu odludnym i słabo widocznym.

#10

Nikomu nie może otwierać drzwi! Dotyczy to każdego nieznajomego, niezależnie od płci i wieku.

#11

Musi jak najszybciej zwrócić uwagę ludzi. Może krzyczeć i walczyć. Może także uderzyć w stojące w pobliżu samochody – system alarmowy może zniechęcić napastnika.

#12

W takim przypadku musi zachować spokój. Nie może podążać za ruchem z tłumem. Powinno starać się wydostać na zewnątrz i poprosić o pomoc, nie przypadkowego przechodnia, ale pracownika okolicznego sklepu, restauracji, parkingu itp.

#13

Należy znaleźć bezpieczne schronienie. Może to być najbliższy sklep. Konieczne jest trzymanie się z dala od stawów, konstrukcji metalowych i wysokich drzew.

#14

Wszelkie niepokojące zachowania w internecie należy zgłaszać rodzicom lub nauczycielom. Także każdą próbę nawiązania kontaktu przez osoby dorosłe, lub nieznajome, którymi mogą być dorośli podający się za dzieci. Uczul dziecko, że w internecie musi być szczególnie nieufne, ponieważ nie ma pewności z kim naprawdę ma do czynienia.

#15

Zabawa na zamarzniętym zbiorniku wodnym bez rodziców jest surowo zabroniona – bez wyjątków!

#17

Kup dziecku lub wypisz numery alarmowe. Poinformuj je o możliwych zagrożeniach. Zabroń korzystać z ostrych narzędzi, ognia, dotykać środków chemicznych i leków.

Zapisz tę listę i podziel się nią z rodzicami – zatroszczmy się wspólnie o nasze dzieci!