„Toaleta dla kobiet jest bezpłatna. Dla dam – jeden pens.” Psycholog wyjaśnia, dlaczego tak ważne jest aby zawsze płacić płacić za siebie, zamiast szukać tego, co jest za darmo

Jaka jest różnica między prawdziwą kobietą, damą, a zwykłą kobietą lub między prawdziwym dżentelmenem, a mężczyzną?

Okazuje się, że cała różnica leży w monecie – a raczej w tym jakie nadajemy jej znaczenie – mówi psycholog Anna Kirianova.

Poniższy tekst jest o tym dlaczego lepiej jest płacić za siebie, zamiast szukać tego, co jest za darmo.

Są panie i panowie. I są damy i dżentelmeni. Początkowo tak odróżniani byli arystokraci. A potem wykształceni i obyci ludzie, którzy szanują siebie i obdarzają szacunkiem innych.

Pewna dziennikarka odwiedziła Londyn. Musiała skorzystać z publicznej toalety i zauważyła budynek z dwoma wejściami. Nad każdym drzwiami widniał napis: „Wejście dla kobiet jest bezpłatne. Dla dam – jeden pens”, „Wejście dla mężczyzn jest bezpłatne. Dla dżentelmenów – jeden pens ”.

Zaskoczona zastanawiała się nad różnicą między kobietą a damą, gdy podszedł do niej policjant i zapytał delikatnie, czy dać jej pensa. Dostrzegł, że ma problem i gotów był służyć kobiecie jak prawdziwy dżentelmen.

Brytyjczycy mają dziwaczne pomysły. Ale w tej historii jest głęboki sens: ludzie z klasą zawsze płacą za siebie. Nie szukają okazji, aby dostać coś za darmo. Nie próbują nikogo wykorzystać, rozumieją, że zapłata jest należną wdzięcznością za usługę.

Przynajmniej dopóki świat jest zorganizowany w sposób, w którym to pieniądz jest walutą, którą wymieniamy na zaspokojenie potrzeb.

Płacenie pozwala zachować poczucie własnej wartości i uszanować wartość innych. Człowiek z klasą stosuje się do tej cichej zasady zawsze, bez wyjątków, nawet gdy jest to dobrowolne i nawet wtedy, gdy nikt nie widzi i nie doceni.

Kobietami i mężczyznami wszyscy jesteśmy, ale na bycie człowiekiem z klasa nie każdego stać. I nie chodzi tu o skalę, ale o poczucie powinnosci wobec pracy innych.

Stać na to tylko tych, którzy szacunek do ludzi i ich pracy stawiają wyżej niż własną korzyść.

Jest jeden prosty sposób na podniesienie poczucia własnej wartości – zapłać, jeśli tylko masz okazję zapłacić. Dziękuj, jeśli tylko masz okazję podziękować. Nawet jeśli wynagrodzenie i wdzięczność nie są wymagane i oczekiwane. Ludzie z klasą zawsze płacą.

Nie bądź przysłowiowym Januszem i Grażyną…

Zgadzacie się z tym?

Źródło: facebook