Weterynarz wymienił 5 ras psów, których nigdy by nie kupił!

W filmie na swoim kanale w serwisie TikTok weterynarz o imieniu Ben ujawnił 5 ras psów, których sam nigdy nie chciałby mieć, głównie ze względu na niekończącą się listę problemów zdrowotnych, ale nie tylko. Niektóre rasy uznał za wyjątkowo kłopotliwe.

Doberman

Pierwszą rasą psa, której Ben nigdy by nie chciał, jest doberman z powodu poważnych problemów zdrowotnych, które wywołały u niego traumę jako weterynarza.

„Poznałem wiele życzliwych i uroczych dobermanów, ale szokujące jest to, jak wiele z nich cierpi na pewną chorobę serca, tzw. kardiomiopatię rozstrzeniową (ang. dilated cardiomyopathy, DCM). Rokowanie jest zazwyczaj złe. Widziałem dobermana padającego martwego na moich oczach, zanim mogłem cokolwiek dla niego zrobić. To było na tyle traumatyczne przeżycie, że nie chcę go nigdy więcej” – wyjaśnił weterynarz.

Chorują psy w średnim wieku (6–8 lat), najczęściej samce. Według niektórych badań kardiomiopatia rozstrzeniowa dotyczy nawet powyżej 50% samców dobermanów, 33% suk dobermanów.

Border collie

Drugim psem, którego wyróżnił Ben, jest border collie. Powiedział, że te psy są stosunkowo zdrowe, wykazują podatność na epilepsję, ale powód, dla którego nie wybrałby tej rasy, jest zupełnie inny.

„Uważam, że ta rasa psów nie przystosowuje się dobrze jako zwierzę domowe. Ich mózgi wymagają ciągłej stymulacji. Chcą pracować, a jeśli nie mają nic do roboty, mogą się rozpraszać. Gdybym był hodowcą owiec, trzymałbym tego psa, ale ponieważ nie jestem, nie sądzę, aby mój styl życia pozwalał zapewnić mu to, czego potrzebuje” – powiedział.

Dodał, że psy, które nie mają wystarczającej ilości ruchu, mogą stać się niespokojne i rozwinąć kompulsywne wzorce zachowań, takie jak kręcenie się w kółko.

Bokser

Według Bena boksery są również zaskakująco podatne na wiele chorób. „Poznałem wiele bardzo ładnych okazów, ale lista problemów genetycznych, na do których są predysponowane, jest zdumiewająca” – powiedział, zauważając, że na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań te psy są podatne na 74 różne choroby.

Dog niemiecki

Jeśli chodzi o dogi niemieckie, Ben uważa, że ​​po prostu nie miałby wystarczająco dużo miejsca dla tych ogromnych psów.

„Myślę, że po prostu nie jestem fanem dużych psów, mój samochód i dom nie są wystarczająco duże. Rachunki za weterynarza również byłyby ogromne, ponieważ dawki leków zależą od masy ciała”.

Powiedział też, że te psy żyją zazwyczaj tylko około 7 lat, a wiedząc, jak bolesnym jest stracić zwierzaka, nie jest dobrym pomysłem wybieranie tej rasy.

Flat-coated retriever

Ostatni na liście jest niezwykle popularny, rodzinny pies Flat-coated retriever.

Flat-coated retriever jest wyjątkowo podatny nie tylko na dysplazję stawów, ale także na nowotwory.

„Te psy mają wyraźną predyspozycję (poza psami rasy berneński pies pasterski) do zachorowań na agresywną postać raka zwaną mięsakiem histiocytarnym. – wyjaśnił weterynarz.

Mięsak histiocytarny stanowi ok. 25% wszystkich nowotworów oraz do 50% wszystkich nowotworów złośliwych występujących u tej rasy.

Źródło: tiktok.com/@ben.the.vet, miniatura wpisu: freepik.com