Znany lekarz dietetyk: „Czy wiesz, co jest w żołądku podczas autopsji? Niestrawiona kawa z mlekiem!

W podgórzu Alp włoskich leży miejscowość Merano. Kojarzona głównie z kliniką dietetyka i twórcy nauki o biontologii – Henri Chenotem.

W ośrodku Henri Chenota ludzie uczą się właściwie jeść. Ale to co promuje doktor jest sprzeczne z wieloma zasadami, które są uznane we współczesnej medycynie i dietetyce.

Niektóre są zaskakujące, jednak patrząc na szczęśliwych i zdrowych pacjentów, zdajesz sobie sprawę, że dietetyk ma wiele racji. Wśród osób darzących go zaufaniem są ludzie z pierwszych stron gazet, rodziny królewskie, politycy i gwiazdy.

Właściwe odżywianie dla zdrowego stylu życia.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą zdrowego odżywiania jest dostosowanie jedzenia do wieku. Nie do wzrostu i wagi, ale wieku. Metabolizm zmienia się co 7 lat i bardzo ważne jest uwzględnienie tego czynnika.

Chenot dzieli ludzi na 5 typów, w zależności od psychotypu i problemów zdrowotnych. Pamiętaj – nie ma uniwersalnych wskazówek dla wszystkich. Po prostu istnieją ramy, na których buduje się indywidualną dietę.

„Ludzie dzwonią do mnie i proszą o uniwersalne porady. Zaczynam mówić o stylu życia, wieku i tak dalej. Uniwersalna rada nie istnieje! Większość ludzi żyje w nieświadomości, ​​2/3 lekarzy żyje w nieświadomości, lub pracuje w interesie firm farmakologicznych. Dlatego lekarze pytają: „Jaki masz problem?”, a następnie przepisują pigułkę. A praca lekarza to zrozumieć, skąd masz problemy.

Jednym z błędów jest kawa.

Teraz kult różnych napojów kawowych i każdy z nich jest zepsuty do nieba. Z nimi tracą wagę, spędzają detoksykację ciała. Oto, co myśli Chenot:

„Kawa nie jest najlepszym początkiem dnia. I nie ma znaczenia, jaka – czarna czy z mlekiem. Ciekawostka: jeśli osoba wypiła kawę z mlekiem, a następnie umarła, a następnego dnia przeprowadzi sekcję zwłok, to zawsze treścią żołądka będzie wciąż nietknięta trawieniem kawa z mlekiem!”

Dlatego lepiej jest przejść na zieloną herbatę i pić przynajmniej filiżankę dziennie.

Mit obfitych śniadań

Według dietetyka, rano nie należy jeść dużo. Ważne jest, aby rozpocząć pracę z lekkim żołądkiem zamiast napychać go przez cały dzień. Tak, bez płatków owsianych, zbóż, a nawet serów i produktów mlecznych w ogóle.

„Sam na śniadanie zjadam owoce. Mój lunch zaczynam sałatką, a następnie uzupełniam węglowodanami: ryżem lub makaronem. Wieczorem jem zupę warzywną. Pozwalam sobie czasami na mięso – ryby lub kurczaka. Białe mięso jest bardzo przydatne. Z czerwonego można całkowicie zrezygnować. Raz w miesiącu obowiązkowo funduję ciału trzy dni detoksykacji. Wtedy nie jem nic. Tylko piję.”

3 posiłki dziennie

„Jestem pewien, że tradycyjne trzy posiłki dziennie wystarczą. Ale wszystko zależy od tego, jak intensywnie pracujesz fizycznie. Jeśli mieszkasz w wiosce, a rano idziesz na orkę, musisz zjeść dobre śniadanie. A jeśli idziesz do biura, zjedz coś lekkiego – owoc i zielona herbata w zupełności Ci wystarczy. Natomiast koło południa musisz koniecznie jeść coś pożywnego.”

Kolejne powszechne nieporozumienie: nie jeść po szóstej.

Dzisiaj wielu ludzi kładzie się spać o drugiej w nocy! Nie jedzenie niczego od 18.00 jeśli utrzymasz aktywność przez jeszcze 8 godzin może jedynie powodować frustrację z powodu głodu!

Trzydniowy detoks

Wspomniana dieta detoksykacyjna trwa nie dłużej niż trzy dni. Nawiasem mówiąc, wszelkie ograniczenia żywieniowe powinny rozpoczynać się od niejedzenia przez 3 dni. Nie dla każdego jest to zalecane. Większość ludzi powinna zamiast nie jedzenia pic koktajl detoksykacyjny:

Wymieszaj sok z marchewki i buraków (odpowiednio 300 i 100 ml). Dodać puree z kapusty – kalafior, brukselkę, kapustę białą lub brokuły (60 ml), posiekane kiełki jęczmienia (3 łyżeczki) i cztery ząbki czosnku. Mieszaninę można przechowywać w lodówce i pić co dwie do trzech godzin przez 200-300 gramów przez trzy dni.

Przykład diety

Następnie dieta oparta na owocach, warzywach, płynach i zbożach. Całkowitym wykluczeniu soli i tłuszczów nasyconych.

Śniadanie: Jedna szklanka posiekanych owoców i jedna szklanka posiekanych warzyw. Wybierz swoje ulubione. Po 30 minutach po jedzeniu dobrze jest wypić zieloną herbatę.

Lunch: Jeden owoc jako „aperitif”. Sałatka warzywna z jedną łyżką oliwy z sokiem z cytryny. 60 g czerwonego lub dzikiego ryżu z sosem warzywnym.

Kolacja: Gotowane warzywa i 60 gramów ryżu.

Rodzime produkty i sezonowość

Henri Chenot krytykuje obecnie propagowane opinie, że najbardziej korzystne dla organizmu jest jedzenie uprawiane na ojczystej ziemi. Nie powinieneś odmawiać sobie bogatych pokarmów i witamin tylko dlatego, że uprawia się je w Azji, a nie w Europie i odwrotnie. To samo dotyczy sezonowości. Oczywiście bez sensu jeść przetwory latem gdy mamy świeże owoce i warzywa. Ale zimą nie musimy dziś opierać się na przetworach, jeśli mamy dostęp do świeżych, importowanych.

Jedzenie powinno być różnorodne. „Nadmierne spożycie jednego produktu jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ponadto przyczynia się do nadmiernego gromadzenia tłuszczów. Warto zminimalizować spożycie słodyczy i mąki. Ale jeśli ciężko pracujesz fizycznie, spalasz znacznie więcej kalorii niż przeciętny człowiek, nie odmawiaj sobie jedzenia – ciesz się jedzeniem!

Na przykład moja żona i ja zawsze pozwalamy sobie na grzeszki, ponieważ odczuwanie przyjemności jest bardzo ważne. Raz w tygodniu możesz sobie pozwolić na wszystko. Na przykład ja nie mógłbym żyć bez czerwonego wina ”.

Dieta bezglutenowa

Diety bezglutenowe Chenot uważa za potężny ruch marketingowy. Jest bardzo mały procent ludzi, którzy naprawdę mają nietolerancję na gluten, inni po prostu podążają za modą, nie rozumiejąc dlaczego. A w żywieniu ważne jest, aby zrozumieć, co i po co.

Sport

Henri Chenot radzi uprawiać sport. Ale najlepszy sport to sensowne działanie. Prace w ogrodzie, sprzątanie, zakupy na pieszo. Te rzeczy pozwalają naszemu ciału na potrzebną, normalną aktywność.

Dziś większość ludzi zatrudnia panią do umycia okien i odkurzania, podczas gdy w tym samym czasie wsiada w samochód i jedzie na siłownię… W dodatku robi wysiłek większy niż powinien, nie umiejąc nawet prawidłowo oddychać. A medytacja z prawidłowym oddychaniem daje więcej korzyści dla zdrowia niż trening.

Chenot koniecznie zaleca medytację. Co najmniej 10 minut dziennie. Metabolizm jest często zaburzony nie tylko z powodu złego odżywiania, ale także z powodu stresu.

Bardzo przydatne rady! Nie zapomnij udostępnić ich znajomym w sieciach społecznościowych!