Zrób to kiedy czujesz się obserwowany/a na ulicy.

Zwykle zdobywanie obserwujących to dobra rzecz, ale tylko wtedy, gdy pozostaną w zasięgu mediów społecznościowych. Statystyki mówią, że 16% kobiet doświadczyło prześladowania. Jeśli czujesz, że ktoś śledzi Cię na ulicy, zawsze dobrze jest wiedzieć, jak poradzić sobie z tą sytuacją.

Zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek, które mogą Cię uratować, jeśli jesteś śledzony lub obserwowany.

1. Bądź świadomy swojego otoczenia.

Zwróć uwagę na każdy szczegół, w tym nazwy ulic, numery domów, budynki, sklepy i kawiarnie, które są w pobliżu. Znajomość dokładnej lokalizacji pomoże ci uzyskać niezbędną pomoc. Unikaj wąskich i słabo oświetlonych ścieżek, takich jak alejki i korytarze, gdzie jest tylko jedno lub dwa wyjścia.

2. Zadzwoń po pomoc.

Użyj telefonu, aby zadzwonić do znajomych lub członków rodziny, którzy mogą być w pobliżu. Podaj im swoją lokalizację i poproś o odbiór. Spotkanie lepiej zorganizować w przestrzeni publicznej, takiej jak kawiarnia czy sklep. Jeśli nie masz telefonu lub Twój telefon nie działa, idź do dowolnego sklepu, powiedz im, że jesteś śledzony i poproś o skorzystanie z ich telefonu.

3. Idź w stronę zatłoczonych miejsc.

Łatwiej jest zgubić prześladowcę w tłumie i prawdopodobnie będą bardziej niezdecydowani, by wykonać ruch przed innymi ludźmi. Jeśli wcześniej odchodziłeś od ruchliwych ulic, zachowuj się tak, jakbyś nagle o czymś zapomniał: sprawdź kieszenie, głośno westchnij, ogłoś, że zapomniałeś portfela i zmień kierunek.

4. Nie idź prosto do domu.

Możesz zostać osaczony, gdy próbujesz dostać się do swojego domu. Stalker dowie się również, gdzie mieszkasz i może zaczekać, aż wyjdziesz z domu lub wrócisz później. Nie jest bezpiecznie wracać do domu, dopóki nie masz 100% pewności, że nie jesteś już śledzony.

5. Rób dużo przystanków w nieoczekiwanych miejscach.

Przejdź przez ulicę, aby kupić kawę. Odwiedź przyjaciela w pracy. Idź na zakupy do centrum handlowego. Ułóż trasę tak skomplikowaną, jak to tylko możliwe. Jednocześnie utrudni ci śledzenie, a nawet może znudzić prześladowcę na tyle, aby zrezygnował z pościgu.

7. Zmień swój wygląd.

Jeśli nosisz kilka warstw ubrań, zdejmij warstwę zewnętrzną. Bez kurtki, bluzy z kapturem lub płaszcza ścigającemu trudniej byłoby cię rozpoznać w tłumie. Przydatne byłoby również dodanie lub zdjęcie szalika lub okularów przeciwsłonecznych. Dodatkowo załóż kaptur, aby trudniej było cię złapać.

8. Porozmawiaj z kimś.

Spróbuj nawiązać rozmowę z kimś na ulicy. Udawaj, że są twoimi przyjaciółmi, aby dać prześladowcy wrażenie, że nie jesteś sam. Możesz także porozmawiać z pracownikami kawiarni, sklepu lub restauracji. Poinformuj ich, że jesteś śledzony i zapytaj, czy możecie iść razem po ulicy, dopóki nie znajdziesz bezpiecznej drogi do domu.

9. Odwróć się i spójrz na prześladowcę.

Skorzystaj z tego sposobu tylko wtedy, gdy zawiodą wszystkie metody unikania konfrontacji. Bezpośredni kontakt wzrokowy pomoże ci lepiej zapamiętać prześladowcę, aby później go opisać. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby wydzielać pewną siebie atmosferę. Informujesz prześladowcę, że doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że cię ścigają i że się nie boisz. Ale nie próbuj ich wpatrywać: twój wysiłek najprawdopodobniej zawiedzie i tylko rozwścieczy prześladowcę.

10. Zrób hałas.

Jeśli czujesz, że nic nie pomaga, krzycz. Możesz krzyczeć „Pożar!” zamiast „Pomocy!” ponieważ ludzie częściej reagują na to słowo. Głośne dźwięki mogą jednocześnie zwrócić uwagę na sytuację i odstraszyć napastnika. Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach możesz sprowokować bardziej brutalne działania sprawcy.

11. Trzymaj klucze w pogotowiu.

Jeśli masz samochód, im szybciej możesz uzyskać dostęp do kluczy, tym lepiej. To Twoja droga do bezpieczeństwa i nie chcesz tracić czasu na szukanie ich w torbie. Ale także, w najgorszym przypadku, to twoja broń. Trzymaj je tak, aby ostra część klucza wystawała między palcami.

Jeśli ten post był pomocny podziel się nim na Facebooku!

Źródło: brightside.me, Miniatura wpisu: Freepik