Jak poprawić pamięć u dzieci: 10 prostych sposobów na poprawę pamięci dziecka

Pytanie, jak poprawić pamięć dziecka dręczy niejednego rodzica.

Najczęściej pojawia się wraz rozpoczęciem edukacji szkolnej, gdzie dziecko zderza się ogromną ilością informacji do przyswojenia. Pojawia się zniechęcenie, zmęczenie, brak koncentracji, a nierzadko trudności w nauce.

Rodzice chcieliby by ich pociecha spędzała mniej czasu na nauce, ale skuteczniej przyswajała wiedzę. Czy to możliwe?

Istnieją proste sposoby

Nie tylko będziesz w stanie poprawić zapamiętywanie przez swojego dziecko, ale możesz sprawić, że przyswojone informacje będzie pamiętało dłużej.

Ważne jest, aby wiedzieć, że przypadki dzieci z bardzo złą pamięcią występują naprawdę rzadko, najczęściej po prostu mają słabo rozwiniętą umiejętność zapamiętywania, a to dość łatwo jest zmienić.

Metoda 1. Pytaj, jak minął dzień

Każdego wieczoru poproś dziecko, aby powiedziało ci, jak mu minął dzień. Proś o szczegóły. To świetny trening
pamięci. Takie monologi pomogą Twojemu dziecku się uczyć budowania chronologii wydarzeń. Analizuj je. Zauważysz, że początkowo historia dziecka będzie niespójna, z oderwanymi od siebie wątkami, trudna do zrozumienia, ale z czasem
jego przekaz stanie się bardziej logiczny, zacznie pamiętać więcej szczegółów i kolejność wydarzeń.

Aby pomóc dziecku, na początkowym etapie możesz zadawać mu pytania uszczegółowiające przekaz:

„A co robiła wtedy Twoja koleżanka Hania?”
„Jakiego koloru była jej sukienka?” itp.

Metoda 2. Czytaj książki dziecku

Podczas gdy dziecko jest jeszcze małe, czytaj mu ciekawe, dłuższe historie na dobranoc, kolejnego wieczora zanim zaczniesz czytać dalej, zapytaj co zapamiętało z poprzedniego.

Ucz dziecko piosenek. Najlepiej rymowanych, niech dziecko stara się zapamiętać cztery wersy. Zanim zaczniecie kolejne, upewnij się, że zna wcześniejsze.

Będzie to miało pozytywny wpływ na słownictwo twojego dziecka. Czytajcie sami, starajcie się zaszczepić w dziecku dobre nawyki i miłość do książek.

Niech książka będzie przyjacielem dziecka. Nie zmuszajcie dziecka do czytania tego czego nie chce. Przesadnie ambitny rodzic niejedno dziecko skutecznie zniechęcił do czytania. A bez czytania trudno o dobrą pamięć, ponieważ pobudza ono wyobraźnię, uruchamia skomplikowane ścieżki kodowania i budowania informacji w większe bloki, które są podstawą wiedzy.

Regułą każdego dziecka powinno być czytanie kilku stron dziennie dowolnej książki. I pamiętaj, póki jest małe warto prosić je o opowiadanie tego o czym przeczytało. Dzielenie się przez dziecko ciekawą historią, którą przeczytało jest ważnym procesem modelowania procesów poznawczych.

Metoda 3. Baw się z dzieckiem słowami

Powiedz dziecku 10 słów i poproś go, aby powtórzyło ich ciąg. Możesz wybrać słowa określonego rodzaju (owoce i
warzywa, jedzenie, zabawki, drzewa, kwiaty, jakie są przedmioty w pokoju itp.). Wszystkie słowa, których dziecko nie pamiętało powtórzcie.

Naukowcy uważają, że jeśli dziecko w wieku 6-7 lat potrafi powtórzyć 5 słów na 10, ma dobrą pamięć krótkotrwałą, a jeśli 7-8 – również jego pamięć długotrwała jest dobrze rozwinięta.

Możesz rozwijać także pamięć wzrokową dziecka. Na przykład pokaż mu 5-7 obrazków i poproś by ułożyło je w kolejności.
Możesz pokazać dziecku ciąg obrazków, a potem schować 1 lub 2 i poprosić o wskazanie jakich brakuje.

Starsze dzieci mogą bawić się podobnie z odpowiednio utrudnionymi zadaniami. Słów musi byc więcej, obrazków także, lub bardzo podobne do siebie.

Można także poprosić by dziecko przyjrzało się zdjęciu i starało się zapamiętać przez 20 sekund jak najwiecej szczegółów. Następnie pytaj o szczegóły ze zdjęcia.

Metoda 4. Trenuj uwagę dziecka

Świetnym ćwiczeniem jest szukanie różnic na dwóch pozornie takich samych obrazkach. Takie zadania można łatwo znaleźć w książkach dostosowanych do wieku dziecka, których jest wiele. Te ćwiczenia są nie tylko bardzo interesujące, ale także doskonale trenują pamięć, uważność i wyobraźnię.

Metoda 5. Opanuj metodę Cycerona

Istotą tej metody jest aranżacja mentalna rzeczy do zapamiętania w znajomej przestrzeni – może to być pokój dziecka, strych lub każdy pokój, który dziecko dobrze zna.

Przykład – dziecko musi zapamiętać 5 słów – parasol, niedźwiedź, pomarańcza, hipopotam, morze, krzesło. Wszystkie te słowa
musi mentalnie „umieścić” w pokoju. Zasada jest taka, że wielkie przedmioty zmniejszamy, a małe powiększamy: parasolkę dziecko wiesza na klamce drzwi, wielką pomarańczę kładzie na dywanie, miniaturowe krzesełko wstawia pod łóżko, małego niedźwiadka sadza na półce, małego hipopotama – kładzie do łóżka, a morze szumi w muszelce na półce.

Po jakimś czasie treningów dziecko w celu odtworzenia łańcucha słów tylko zajrzy w myślach do pokoju.

Metoda 6. Naucz swoje dziecko metody – skojarzenia

Ta metoda pomaga zapamiętać informacje, gdy chaotyczny zestaw faktów nie chce się dopasować i skasyfikować.

Uczy dziecko budować związki między zapamiętywanym słowem, a czymś dobrze mu znanym i zrozumiałym. Zapytaj swoje dziecko, co z zrobić z danym słowem, jak go związać.

Powiązania mogą być śmieszne, znane wszystkim lub zrozumiałe tylko dla ciebie i twojego dziecka.

Metoda 7. Ucz dziecko języka obcego

To świetny trening pamięci, tak jak każda nowa umiejętność, jak gra na instrumencie muzycznym czy taniec.

10 nowych obcych słów dziennie lub kilka prostych fraz – zapamiętanie ich nie zajmie wiele czasu, ale ta umiejętność będzie nie tylko bardzo przydatna w przyszłości, jak również trenuje pamięć. Pamietaj aby przed każdą lekcją potwórzyło słowa z poprzedniej.

Metoda 8. Zapewnij dziecku ruch

Wydaje się, że aktywność fizyczna niewiele ma wspólnego z pamięcią. Nic bardziej mylnego. Zajęcia ruchowe nie tylko poprawiają ukrwienie i dotleniają mózg, ale przede wszystkim uczą automatyzacji, która jest bardzo ważnym czynnikiem zapamiętywania informacji i docierania do tych już zakodowanych.

Nie zaniedbuj fizycznej aktywności dziecka, pamiętaj także by dobrze i często wietrzyć mu pokój, zwłaszcza przed snem.

Metoda 9. Naucz swoje dziecko przeciążać pamięć

Najłatwiejszy sposób na rozwój pamięci to trening. Brzmi banalnie? Tak, ale bez obciążenia nie będzie działać. Podobnie jak w treningu fizycznym mięśnie muszą pracować i się zmęczyć, tak mózg także. Nie ma efektywności, jeśli dziecko nie dociera do granicy zmęczenia, nie doświadczy trudu intensywnego myślenia.

W erze tabletów i smartfonów dzieci nie przeciążają pamięci. Informacje są łatwo dostępne, a to czym są zajęte w sieci zwykle jest bezmyślnym surfowaniem.

Dlatego tak ważne jest nauczenie dziecka, że jeśli o czymś zapomniało, najpierw próbuje przypomnieć sobie samo i tylko
jeśli nic nie wyjdzie w ciągu kilku minut, może wspomóc się internetem.

Ćwiczenia i naukę kończcie, gdy dziecko czuje lekkie przeciążenie i przesyt informacji. Zbyt wczesne nie trenuje pamięci, a zbyt późne jest zupełnie nieefektywne.

Metoda 10. Zadbaj o poprawną dietę

Oczywiście odpowiednia dieta jest niezbędna dla rozwoju pamięci dziecka. Istnieją produkty, które zawierają substancje poprawiajace aktywność mózgu, a tym samym pamięć.

Dlatego uwzględnij w diecie swojego dziecka:

– tłuste ryby,
– banany,
– orzechy włoskie,
– marchew,
– szpinak,
– brokuły

Tak, dzieci nie przepadają za większością z tych produktów, ale muszą one przynajmniej w małych ilościach, być obecne w ich diecie.