10 najgorszych psich nawyków. Czy twój pies też to robi?

Jakie są najczęstsze złe nawyki psów? Jak sobie z nimi poradzić? Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z jakimś złym zachowaniem psa? Oto 10 najgorszych behawioralnych zachowań, a także wskazówki, które zmienią psiego łobuza we wspaniałego towarzysza. Pamiętaj, że psy nigdy nie rodzą się złe. To otoczenie je kształtuje. Ich złe zachowania mają związek z interakcją z ludźmi. Często są spowodowane niespójnym lub niewłaściwym szkoleniem.

Oto 10 najgorszych zachowań psów i wskazówek jak je zmienić.

10. Gryzienie

Gryzienie to bardzo powszechny zły nawyk u psów. To naturalny sposób na zmniejszenie stresu czy nudę. Może również zmniejszyć ból u szczeniąt, którym wyrastają zęby lub u starszych psów, które mają już słabe szczęki. To zupełnie akceptowalne zachowanie, o ile pies gryzie odpowiedni przedmiot, na przykład specjalną zabawkę. Większość właścicieli denerwuje się, gdy ich pies gryzie meble, buty czy inne sprzęty. Ten typ zachowania można poprawić poprzez odpowiednie szkolenie, szczególnie łatwo oduczyć tego młodego psa.

9. Skoki

Wiele psów ma tendencję do skakania na ludzi podczas powitania. Robią to z ekscytacji. Szczenięta skaczą na starsze psy, aby poznać ich zapach, a zatem psy robią to samo z ludźmi. Skakanie może być problemem, ponieważ brudnymi pazurami mogą kogoś zranić. Szczególnie groźne jest to w stosunku do dzieci, które są w stanie przewrócić. Nie jest trudno nauczyć psa spokojnego powitania bez skakania w młodym wieku, wystarczy trochę konsekwencji ale im jest starszy, tym trudniej jest go oduczyć skakania.

8. Ciągnięcie smyczy

Wiele psów ciągnie za smycz, ponieważ są podekscytowane lub pobudzone podczas spacerów. Pies może być stymulowany zapachami, których człowiek nie czuje, więc trudno nam zrozumieć, co tak pobudza naszego pupila. Szybko poruszające się obiekty, takie jak rowery, deskorolki lub małe zwierzęta równie wzmagają pobudzenie psa, a to sprawia, że nie idą spokojnie przy swoim panu tylko ciągną. Szkolenie stosunkowo szybko i skutecznie uczy psa kontrolowania swoich reakcji na bodźce.

7. Niechęć do chodzenia na smyczy.

squarespace.com

Niektóre psy stresuje chodzenie na smyczy, ponieważ czują się ograniczone i kontrolowane. Jeśli tego nie lubią mogą okazywać agresję, próbować ugryźć, szarpać lub szczekać. Takie zachowanie jest dość łatwe do wyeliminowania w drodze treningu.

6. Nerwowość

Większość psów staje się nerwowa we wczesnych stadiach rozwoju, w wyniku niewłaściwego uspołecznienia lub środowiska, w którym pies dorasta. Nerwowość wynika z ze stosowanej wobec zwierzęcia agresji, zaniedbania lub krzywdzenia go. Jeśli pies nie doznał wielkich traum, dość łatwo można odzyskać jego zaufanie i zrównoważyć temperament. W trudniejszych przypadkach pomóc mogą jedynie leki.

5. Ślinienie

Ślinotok może być wynikiem problemów z zębami, takich jak nadmiar kamienia nazębnego, zepsutych zębów lub stanów zapalnych dziąseł. Nadmierne ślinienie może cechą charakterystyczną rasy psa. Mastify, Bloodhoundy i Bulldogi to popularne rasy, które mocno się ślinią. Te typy ras mają krótkie i wąskie pyski i miękką skórę wokół nich oraz duże szczęki. Psy o długich włosach na pysku, takie jak Sznaucery lub Westy, mają tendencję do ociekającej wody po każdym piciu. Co czasem jest mylone ze ślinieniem. Jeśli ślinienie nie wiąże się ze stanem zdrowia, który należy leczyć, niestety trzeba je zaakceptować, bo nic nie można na nie poradzić.

4. Agresja

Wiele psów zachowuje się agresywnie wobec innych psów i ludzi. Źródłem agresji może być lękliwy charakter lub sytuacja albo człowiek, który psa agresji nauczył. Niektóre psy mogą stać się agresywnymi, gdy zmuszane są do sytuacji, w której nie chcą uczestniczyć. Tego rodzaju zachowanie można poprawić poprzez treningi behawioralne. Niektóre rasy psów mają predyspozycje do bycia bardziej agresywnym niż inne. W niektórych przypadkach agresywne zachowanie psa może być wynikiem problemu medycznego.

3. Zachowanie terytorialne

cesarsway.com

Psy często bronią obszaru, który uznają za swoje terytorium. Może to być miejsce do spania, otoczenie wokół miski, z której jedzą lub inny teren uznany przez psa za jego własny. Typowymi oznakami zachowania terytorialnego są agresywne szczekanie i gryzienie. Terytorialność u psów może być korygowana poprzez szkolenia.

2. Nadmierne szczekanie

just4petcare.com

Szczekanie to naturalny sposób komunikowania się u psów, ale wiele psów szczeka w nieodpowiednim momencie i zupełnie niepotrzebnie. Najczęstsze powody, dla których pies szczeka, to ostrzeganie, ekscytacja, poznanie kogoś nowego, poczucie zagrożenia, strach, lub zabawa. Szczekanie staje się problemem, gdy pies nadal szczeka, pomimo ustania sytuacji, która je sprowokowała, lub gdy taka sytuacja, w ogóle nie zaistniała. Tego rodzaju zachowanie można poprawić poprzez właściwe treningi.

1. Brudzenie w domu.

dogtime.com

Problem załatwiania się w domu jest typowy dla małych psów, które jeszcze nie nauczyły się dobrze kontrolować oddawania swoich potrzeb fizjologicznych lub nie zostały tego jeszcze nauczone. Gdy problem dotyczy dorosłych psów może być związany z problemem zdrowotnym, starością, lękliwością lub oznaczaniem terytorium. Poprzez zrozumienie przyczyny tego niepożądanego zachowania można zastosować odpowiedni program leczenia. Im szybciej powód takiego zachowania zostanie ustalony, tym szybciej można go wyeliminować.